Przed niedzielą - Poniedzielski

2018-11-18 13:23:00 redakcja

Prawdziwy pokaz zabawy słowem mogli podziwać wczoraj kaliszanie, którzy wybrali się na wieczór muzyczno-kabaretowy w wykonaniu Andrzeja Poniedzielskiego. Aula PWSZ była wypełniona po brzegi.

Andrzej Poniedzielski – to poeta, konferansjer, autor tekstów piosenek, satyryk i humorysta. Na scenie jest już od 40 lat.

W sobotę na scenie kaliskiego PWSZ pokazał, że ma bardzo duży dystans do siebie i potrafi się śmiać przede wszystkim z siebie. W programie przed kaliską publicznością dał pokaz bardzo wyrafinowanego humoru, który celnie trafia i puenuje, ale nie obraża.

W blisko 2 godzinnym programie dało się usłyszeć wiele anegdot z prywatnego życia artysty, spotrzeżenia na temat współczesnej sytuacji w Polsce, nie obyło się także bez tematu polityki i alkoholu.

Sądząc po reakcjach kaliskiej publiczności – program przypadł do gustu. Artysta bisował i przyjął owacje na stojąco.


_Andrzej Poniedzielski jest autorem ponad 200 wierszy oraz tekstów ponad 20 piosenek Elżbiety Adamiak. W 1987 ukazała się jego pierwsza płyta długogrająca (Elżbieta Adamiak i Andrzej Poniedzielski – Live, Pronit). Wraz z Arturem Andrusem tworzył wieczory kabaretowe w łódzkiej piwnicy artystycznej “Przechowalnia”. 4 lipca 2002 roku, w ramach Olsztyńskich Spotkań Zamkowych “Śpiewajmy Poezję” miała premierę jego pierwsza solowa płyta “13 łatwych utworów tanecznych”. W serii “Biblioteka bardów” nakładem Wydawnictwa “Twój Styl” ukazały się wiersze i teksty Andrzeja Poniedzielskiego. Tomik zilustrował jego syn Michał.

4 lipca 2002 roku, w ramach Olsztyńskich Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję”, miała premierę jego pierwsza solowa płyta 13 łatwych utworów tanecznych, za którą otrzymał nominację do Fryderyków w kategorii „piosenka poetycka”.

Od 2001 roku regularnie pisze felietony dla łódzkiego miesięcznika kulturalnego „Kalejdoskop”, a od kwietnia 2003 do 2009 roku pisał „Felietony z wierszem” dla miesięcznika „Zwierciadło”. Razem z Arturem Andrusem pisał dialogi i występował w drugoplanowej roli portiera w odc. 1-11 serialu Sprawa na dziś (2003). W filmie Zamknięci w celuloidzie (2007) w reżyserii Władysława Sikory grał samego siebie.

Jest współautorem wielu spektakli estradowych (scenariusz, reżyseria, prowadzenie), m.in. Wielkiej Gali 80-lecia Polskiego Radia, koncertu „Inny świat, Monsieur Chopin”, gali Złotego Berła Fundacji Kultury Polskiej dla Janusza Gajosa i Wojciecha Młynarskiego, koncertu jubileuszowego Seweryna Krajewskiego w Opolu.

W marcu 2007 roku Andrzej Poniedzielski, przyjmując propozycję Gustawa Holoubka, objął kierownictwo literackie „Sceny na dole” w warszawskim Teatrze Ateneum.

19 listopada 2011 roku zorganizowano koncert „Wywar z przywar” w ramach Festiwalu Korowód przez Fundację „Piosenkarnia” Anny Treter. Tytuł pochodzi od piosenki śpiewanej przez organizatorkę tego wydarzenia, w którym śpiewali: Elżbieta Adamiak, Barbara Gąsienica-Giewont, Edyta Geppert, córka Katarzyna Poniedzielska, Anna Treter, Jakub Blokesz, Przemysław Branny, Grzegorz Turnau, jak i sam Andrzej Poniedzielski oraz Artur Andrus.

24 kwietnia 2012 roku została wydana płyta Chyba już można… będącą zapisem koncertu, który odbył się w Teatrze Małym w Łodzi. Oprócz tekstów piosenek autorstwa Andrzeja Poniedzielskiego jest nagranie pieśni z wolnym tłumaczeniem przeboju pt. „Tęsknij” na melodię „Dance me to the end of love” Leonarda Cohena.

W październiku 2016 roku nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka ukazało się najpełniejsze wydanie wierszy i piosenek Andrzeja Poniedzielskiego pod tytułem Dla duszy – gram._

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować