Podczas prac konserwatorskich piwnicy kaliskiego magistratu został odkryty fundament pierwszego murowanego, gotyckiego ratusza. Fundament ma 160 centymetrów szerokości i pochodzi z przełomu XIV i XV wieku. Odkrycie jest przełomowe ponieważ archeolodzy przypuszczali, że fundamenty gotyckie zostały zniszczone już wieki temu.

Article d1iz5ycw0aamshy

Fundament prawdopodobnie został wybudowany w połowie XIV wieku, może w XV wieku – tego nie jesteśmy w stanie teraz określić. Jest to jedna ze ścian południowych i narożnik południowo-wschodni – mówi dr Janusz Tomala Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków delegatura Kalisz.

Odkryty fundament ma około 160 centymetrów szerokości – Zbudowany został z dużych głazów eratycznych przy użyciu silnej zaprawy wapiennej z użyciem dodatkowo gruzu ceglanego – mówi dr Janusz Tomala – Wszystkie warstwy powyżej są naruszone i przemieszane. Jedak jest to pierwsze znalezisko jeśli chodzi o gotycki murowany ratusz – dodaje.

Fundament był naniesiony na kilku mapach, jednak archeolodzy przypuszczali, że zostały zniszczony przez kolejne etapy rozbudowy ratusza. Ratusz gotycki jest określany jako „ratusz nr 2”, wcześniejszy ratusz był drewniany.

Wyjątkowy jest rozmiar kamieni, z których wykonany jest fundament – Wyjątkowo duże głazy. Takie głazy zostały odkryte podczas zeszłorocznych prac przy drenażu kościoła i klasztoru Franciszkanów. Tam też został odsłonięty fundament murów z czasów Kazimierza Wielkiego który miały dwa metry szerokości – mówi dr Janusz Tomala.

Fundamenty najprawdopodobniej zostaną zasypane – Najlepszą ochroną dla tego typu obiektów jest zasypanie – dodaje.

Zobacz także
Thumb dsc00629
Ostatni dzień La Strady [zdjęcia]
Thumb article czo%c5%82o
Orkiestry Dęte OSP z województwa wielkopolskiego...
Thumb ad fontes 14 06 2019 23
Jubileuszowy konkurs „Ad fontes!”

Komentarze

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  no i klops, kolejna dziura..

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  Aż strach się bać

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  Pewnie zaraz ogłoszą epokowe odkrycie na skalę światową.Wszystko będzie trzeba wyeksponować pod szybą i sprowadzać obowiązkowe wycieczki szkolne jak by podziwiali te cudo na skalę światową. Mamy dziurellę ,mamy fundamenty,no cud,drugi Kraków

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  ⛔Fascynujące. Następne szambo na Głównym Rynku. ⛔

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  Coś niesamowitego !!! Dlaczego my musimy płacić za takie nikomu niepotrzebne rycie w ziemi? No i co z tego że zobaczyli trochą kamieni pod ziemią. To jest chore.

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  Czytanie ze zrozumieniem się kłania. Zbadają,zrobią zdjęcia i ZASYPIĄ. Napisane czarno na białym. Po co nakrecać spiralę zbędnych komentarzy.

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  Nie zasypywać – studnię zrobić w tym miejscu

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  dlaczego to można zasypać a dziura ma być wyeksponowana?

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  Piękna puenta na końcu “Najlepszą ochroną dla tego typu obiektów jest zasypanie”
  Szkoda że tak nie powiedzieli o tym odkopanym szambie przed ratuszem.

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  Bartek masz racje!

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  Zwróćcie uwagę jak idiotyczne i niekonsultowane decyzje władz w sprawie tej koszmarnej studni przed ratuszem zniechęciły Kaliszan do takich odkryć archeologicznych. Do nie dawna każdy by potraktował takie okrycie fundamentów jako ciekawostkę i nie zwróciłby nawet uwagi wiedząc,że to nie wpłynie na miasto,że po przebadaniu przez archeologów zniknie. To wszystko się zmieniło po odkryciu tzw rząpi i chęci potratowania przez władze tego koszmarnego gó…a jako zabytku klasy 0. Wkurzyliście mieszkańców i ludzie teraz będą niechętni wszystkim pracom archeologicznym bo to stanowi już zagrożenia dla naszego miasta. Ludzie się boją kolejnego koszmaru ,kolejnej brzydoty bez żadnej wartości naukowej czy estetycznej ,które jakiś idiota z władz uzna,że “zabytek” i bedzie chciał to eksponować ośmieszając nasze miasto.

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  Milczeć psy!

 • P?s=64&d=identicon&r=pg
  Komentarz ukryty przez użytkowników. Inni czytelnicy uznali ten komentarz za niestosowny. Pokaż mimo wszystko
 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  Niech ktoś użyje tego argumentu i zasypie to badziewie przed Ratuszem na litość Boską !!!

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  Konserwator zrobił sobie z całego Kalisza zabytek. Jakakolwiek inwestycja w mieście nawet na peryferiach to obowiązkowo archeolog i minimum 2000 zł w plecy. A na warunki zabudowy czeka się po rok czasu. Wszyscy z tego miasta niedługo uciekną.

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  No i jakie sa teraz procedury!

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  Rzą Pier De Kur…

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  Szkoda, że kopią i kopią ale do tych faktycznych korzeni udowadniających brawurową tezę o tym, że Kalisz jest najstarszym miastem w Polsce jakoś dokopać się nie mogą. Ciągle brakuje +/- kilkuset lat :))) Całe lata władze Kalisza budują pomysł na turystyczny rozwój tego miasta na tej głupocie tylko NIC z tego nie wynika. Dzisiaj to co najwyżej jedno z brudniejszych miast w Polsce. Chodzę po centrum i niestety jedyna moja refleksja jest taka – jak tu jest cholernie brzydko.

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  “Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości.”
  Józef Piłsudski

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  Kolego wyżej ten cytat z Piłsudskiejgoi jest idiotyczny. Przede wszystkim dlatego, że nie wiem do czego się odnosi. Na pewno nie do słownikowego znaczenia słowa “szanować”. Pomijam fakt kto komukolwiek może odbierać prawo “do przyszłości” ? Jak to rozumiesz ? Nie szanuję tego co Ty mi każesz szanować to trzeba mnie zlikwidować ? …. Słuszną linię jak widzę przyjęła nasza władza.

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  Po Sapińskim została " dziurella". Nie wiadomo co zostanie po Kinastowskim bo po stu dniach żadnych efektów Jego pracy nie widać. No może poza wymianą koszy na śmieci, likwidacją kilku spowalniaczy i wycofania się z budowy wielopoziomowego parkingu na przeciw kościoła na Stawiszyńskiej / to może być powód/. Cytowanie Marszałka to chyba bez sensu, bo trzeba przypomnieć zamach majowy i Brześć…
Drogi Użytkowniku Portalu Calisia.pl! Zanim opublikujesz komentarz POMYŚL, czy jest on rzeczowy w kontekście artykułu, pod którym chcesz go zamieścić! Czy nie obrażasz kogoś lub nie naruszasz dóbr osobowych innych ludzi? Pamiętaj, że nawet w Sieci nie jesteś anonimowy!

Uwaga: Komentarze zamieszczane na www.Calisia.pl przez użytkowników nie są na bieżąco moderowane. Jeśli zauważysz wpis obrażający kogokolwiek możesz: zgłosić obraźliwy komentarz do usunięcia mailem na adres redakcja@calisia.pl. Zareagujemy najszybciej jak jest to możliwe.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Portalu, za treść których Calisia.pl nie ponosi odpowiedzialności. Portal zastrzega sobie prawo do usuwania obraźliwych wpisów. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie prawo lub dobre obyczaje, zawiadom nas o tym.
Thumb zrzut ekranu 2017 11 02 o 16.08.20

Zamieszkaj na Osiedlu Panorama Park II

Article 49937968 2456667807695012 2560500648214790144 n

Zimowy Festiwal Kawy
Thumb logo
Msm icon 30
Sklep Bico Australia
Thumb logo 1
Msm icon 30
CAFE CALISIA.PL - Kawiarnia i Internet
Thumb logo wozimy sie
Msm icon 30
Sklep Wozimysie.pl - wózki do biegania, foteliki rowerowe i akcesoria
Thumb music store sluchawki
Msm icon 30
Szkoła Muzyczna MUSIC STORE
Thumb dentical logo
Msm icon 30
NZOZ Dentical
więcej»