W Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej otwarto wystawę poświęconą Mieczysławowi Trzeciakowi – kaliskiemu lekarzowi i oficerowi zamordowanemu w 1940 roku w Twerze.

Article czo o

Wystawa jest pokłosiem cennego daru, który otrzymało muzeum od wnuka Mieczysława Trzeciaka – Michała Kameckiego, na który składa się kilkadziesiąt fotografii, m. in. zdjęcia ze szpitala wojskowego w Kaliszu i szpitala uniwersyteckiego w Wilnie, dokumenty osobiste oraz dokumentacja z prowadzonych po wojnie przez rodzinę poszukiwań zaginionego lekarza, a także portret Mieczysława Trzeciaka namalowany w 1921 r. przez jego żonę – Marię Trzeciak.

Mieczysław Trzeciak urodził się w 1889 r. w Puśnikach. Od 1919 r. pracował w Kaliszu w szpitalu wojskowym jako ordynator oddziału chirurgicznego w stopniu kapitana. W 1924 r. ukończył studia medyczne w Warszawie, następnie pracował w Wilnie i ponownie w Kaliszu jako chirurg i ordynator w szpitalu św. Trójcy i szpitalu Przemysława II.

W 1939 r. Mieczysław Trzeciak został aresztowany i wywieziony do Ostaszkowa, a następnie do Tweru, gdzie został zastrzelony wiosną 1940 r. Pochowany w zbiorowej mogile w Miednoje.

Pomysł zorganizowania wystawy bardzo spodobał się darczyńcy Michałowi Kameckiemu, który nie krył wzruszenia – Dzięki Muzeum, i z pomocą wielu osób, mam okazje i możliwość dołożyć moja małą cegiełkę, aby pamięć o dr Trzeciaku odżyła. Z małego dzieciństwa mam jeszcze wspomnienia z Kalisza, miasta mojej matki i mojej babki. Dołączając do tego pamięć o wysiłkach ich w poszukiwaniu zaginionego ojca i męża, fakt ze taka wystawa będzie miała miejsce w tym mieście, jest dla mnie wielkim wzruszeniem; dziękuje wszystkim.

Wystawa będzie czynna do 6 grudnia.

Zobacz także
Thumb 158 7309
Dzień Przedszkolaka - "Biało - czerwone dzieci"
Thumb img 6264
Budowa pomnika trwa, ale nie ma pieniędzy. Edwar...
Thumb received 1048348282013286
Marta Walczykiewicz wygrywa Super Puchar Świata ...
Drogi Użytkowniku Portalu Calisia.pl! Zanim opublikujesz komentarz POMYŚL, czy jest on rzeczowy w kontekście artykułu, pod którym chcesz go zamieścić! Czy nie obrażasz kogoś lub nie naruszasz dóbr osobowych innych ludzi? Pamiętaj, że nawet w Sieci nie jesteś anonimowy!

Uwaga: Komentarze zamieszczane na www.Calisia.pl przez użytkowników nie są na bieżąco moderowane. Jeśli zauważysz wpis obrażający kogokolwiek możesz: zgłosić obraźliwy komentarz do usunięcia mailem na adres redakcja@calisia.pl. Zareagujemy najszybciej jak jest to możliwe.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Portalu, za treść których Calisia.pl nie ponosi odpowiedzialności. Portal zastrzega sobie prawo do usuwania obraźliwych wpisów. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie prawo lub dobre obyczaje, zawiadom nas o tym.
Thumb zrzut ekranu 2017 11 02 o 16.08.20

Zamieszkaj na Osiedlu Panorama Park II

Article xe1s0459

Festiwal Smaku w Cafe.Calisia.pl
Thumb matuszk fizjoterapia uslugi
Msm icon 30
Gabinet Fizjoterapii Estetycznej i Medycznej Matuszak
Thumb mika
Msm icon 30
Mika-Stal
Thumb bioskin logo
Msm icon 30
Bioskin - Piękno i Zdrowie
Thumb marysienka
Msm icon 30
Marysieńka
Thumb dominos
Msm icon 30
Domino's - doskonali w smaku, szybcy w dostawie!
więcej»
Bico australia 20131216 146n120