Przyjrzyj się bogatej historii przemysłu muzycznego w Kaliszu

2016-02-25 08:08:00 red.

W Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej otwarto wystawę pt. “Historia przemysłu muzycznego w Kaliszu”. Ekspozycja inauguruje projekt „Muzyczny Kalisz 2016 – wczoraj, dziś, jutro". Wystawa pozostanie w kaliskim muzeum do 20 kwietnia br.

Wystawa w muzeum otwiera program „Muzyczny Kalisz 2016 – wczoraj, dziś i jutro”, który ma na celu promocję tradycji kaliskiego przemysłu muzycznego. Jego poszczególne etapy rozłożone są na kilka miesięcy tego roku i zakończy się 10 grudnia “Koncertem na 21 fortepianów i orkiestrę” z udziałem Leszka Możdżera i Zbigniewa Raubo.

Ekspozycja otwarta wczoraj (24.02) jest podzielona na kilka bloków tematycznych. Znajdziemy tu historię kaliskich tradycji fortepianmistrzowskich, eksponaty przedstawiające produkcję metodą rzemieślniczą, streszczenie dziejów firmy G. A. Fibiger zachowane na starych fotografiach, historię Technikum Budowy Fortepianów, blok na temat rozwoju usług renowacyjnych oraz informacje związane z działaniem współczesnej fabryki pianin i fortepianów Schimmel Pianos.

- Wytwarzane w nieistniejącej już dziś fabryce instrumenty były niegdyś wizytówką naszego miasta, które zresztą wciąż z tą dziedziną jest kojarzone. Nie powinniśmy zapominać o tej, tak ważnej, części historii Kalisza. Stąd pomysł na pokazanie we wnętrzach Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej tego, jak długą drogę należy przebyć, by z wielu elementów: młoteczków, strun, filcu i drewna stworzyć misterny instrument. Intencją naszą jest ukazanie, jak niezwykle skomplikowaną dziedziną jest tworzenie fortepianu oraz jak wiele pracy i serca trzeba włożyć, by uwolnił swoją duszę. Fabryka Fibigera i później Calisia nie wyprodukowały dwóch jednakowo brzmiących instrumentów – powiedział podczas wernisażu wystawy Bogdan Pawlak, jeden z pomysłodawców projektu “Muzyczny Kalisz 2016 – wczoraj, dziś i jutro”, absolwent Technikum Budowy Fortepianów, długoletni pracownik fabryki “Calisia”.

Jako jeden z wiodących ośrodków produkcji fortepianów i pianin, Kalisz funkcjonował w powszechnej świadomości od czasów Królestwa Polskiego. Tradycje fortepianmistrzowskie Kalisza pojawiły się w 1781 roku, kiedy to przejściowo osiadły na tych ziemiach Jan Bogusław Petera przyjechał z Berlina i oferował do sprzedaży fortepiany oraz inne instrumenty własnej produkcji. To wówczas powstały liczne wytwórnie fortepianów, m.in. Jerzy Lindemann (1823-1850), Karol Grünberg (1830-1848), czy Fryderyk Glandt (1832-1862).

Tak zaczyna się ta opowieść, która prowadzi nas przez ponad dwa wieki do współczesności. Jest to niepowtarzalna okazja, by przyjrzeć się w jednym miejscu tak wielu niezwykłym i unikatowym eksponatom oraz by prześledzić i utrwalić tę część historii Kalisza, która jest nierozerwalnie związana z przemysłem muzycznym.

Wystawę zrealizowano dzięki współpracy organizatorów oraz pasjonatów życia muzycznego Kalisza. Znajdują się na niej eksponaty udostępnione przez Urząd Miejski w Kaliszu, Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku, fabrykę Schimmel Pianos, Muzeum Stolarstwa i Biskupizny w Krobi, Technikum Budowy Fortepianów, SAP RENOVATION oraz wielu prywatnych właścicieli, wymienionych z imienia i nazwiska w oryginalnym katalogu do wystawy.

Ekspozycję, którą podziwiać będzie można do 20 kwietnia, zrealizowano przy współudziale środków finansowych miasta Kalisza w ramach mecenatu nad kulturą.

Zdjęcia: red.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować