Nowo wybudowane rondo na skrzyżowaniu ulic Korczak i Walentego Stanczukowskiego będzie nosiło nazwę Rondo Janusza Korczaka.

Article article img 20170812 131111
arch. Calisia.pl fot. BK

Rada Osiedla Dobro w maju poparła propozycję nadania nazwy „Rondo Janusza Korczaka". Również Rada Osiedla Korczak podjęła uchwałę w lipcu, która pozytywnie opiniowała zaproponowaną nazwę.

Radni podczas czwartkowej Sesji Rady Miasta liczbą 17 głosów “za” oraz 4 “wstrzymujacych” przyjęli nową nazwę dla ronda.

Janusz Korczak — (1878 lub 1879 do 1942) właściwie Henryk Goldszmit, pseudonim Stary Doktor — pedagog, pisarz, działacz społeczny i pediatra. Studiował medycynę na Uniwersytecie Warszawskim, a także w Berlinie, Paryżu i Londynie. Po studiach pracował w warszawskim szpitalu dziecięcym. Był współzałożycielem i dyrektorem Domu Sierot dla dzieci żydowskich. Współorganizował zakład wychowawczy dla polskich dzieci Nasz Dom. W obu placówkach wprowadził nowy system wychowania dziecka, uwzględniający jego potrzeby, nastawiony na zachowanie godności dziecka. Korczak był prekursorem walki o prawa dziecka, w 1929 roku napisał „Prawo dziecka do szacunku". Wykładał w Państwowym Instytucie Pedagogiki Specjalnej i Wolnej Wszechnicy Polskiej. Napisał wiele książek dla dzieci i młodzieży, m.in.: „Król Maciuś I", „Król Maciuś na bezludnej wyspie", ,Kiedy znów będę mały" a także literaturę obyczajową, utwory dramatyczne i pamiętniki. Prowadził audycje dla dzieci w radio. Założył pismo dla dzieci i młodzieży „Mały Przegląd". Pracował i żył z dziećmi i dla dzieci. Zginął wraz ze swymi wychowankami wywieziony z getta w 1942 roku, dobrowolnie towarzysząc im w drodze na śmierć w komorze gazowej w obozie zagłady w Treblince, mimo że miał możliwość ucieczki z getta.

Zobacz także
Thumb uczennica
Strefa zaufania – punkty konsultacyjne i grupy w...
Thumb article article policja
Ciało mężczyzny przy ul. Harcerskiej. Policję za...
Thumb widok ok
Wirtualny spacer z Piotrem Sobolewskim

Komentarze

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  Nie umniejszając postaci wielkiego Polaka chciałbym poinformować wybierających nazwę, że przyczynili się do zafałszowania historii naszego miasta kojarząc jego imię z kaliskim Korczakiem. Mój Tato biegał z Górnośląskiej na Korczak-Ptasią do swojej ciotki, która tam mieszkała.. I co z tego? To, że było to przed II WŚ i o Januszu w Kaliszu jeszcze nikt nie słyszał… Proponuję wpisać hasło “Kalisz Korczak” choćby do popularnej wyszukiwarki… Gdzie się podziali wszyscy “historycy aktywiści” kiedy podejmowano te decyzje.

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  Historycy aktywiści promują się na innej tematyce!!!! I tym sposobem powstają takie gnioty!! Rada Osiedla też nie wie skąd nazwa ich osiedla.Wstyd!!!!!!!!

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  Gratulacje radnym za zdrowy rozsądek, nie mniej jednak kolega powyżej ma rację, kaliski Korczak, to młyn.

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  Jak nikt nie słyszał przed wojną o Januszu Korczaku w Kaliszu?
  Z naszego miasta pochodzi jego matka, tu mieszkali jego dziadkowie, a przed wojną Korczak, już znany jako Pan Doktor, przyjeżdżał do Kalisza z wykładami.

  A inna sprawa, że nikt nie fałszuje historii i nie kojarzy Janusza Korczaka z młynarzem i ulicą Korczak.
  To radny Zmuda, myślał, że ulica Korczak pochodzi od nazwiska doktora. Nie zgadzał się na ulicę Korczak i rondo, bo myślał, że dotyczą jednej osoby (no i miał własną propozycję). A przy głosowaniu zachował się jak mały chłopczyk, skoro nie chcieliście mojej propozycji, to ja nie będę głosował. To jest śmieszne, że radny nie wie jakie mamy ulice.

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  No właśnie to zadziała teraz jak na pana Zmudę – większość już tego nie rozdzieli… Na tym polega błąd w lokalizacji nazwy.

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  Gwarantuję, że większość zapytanych przez Pana przechodniów powiąże Korczak z Januszem Korczakiem

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  Porazka teraz na ulice korczak beda pisac i mowic korczaka bezmyslnie podjeta decyzja. O co do decyzji rady osiedla korczak to zostawie dla siebie. Rece opadaja jeszcze to sie zemsci. Na marginesie Korczak i Korczaka ma tyle wspolnego co informatyk do informatora.

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  Bardzo dobra decyzja. Przynajmniej kolejnego wyklętego nie mamy.

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  A i brawo dla rady osiedla, że nie poddali się naciskowi.

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  Szkoda ze nie jakiegoś SWIETEGO i ze na środku nie ma krzyża

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  Szkoda. Myślałem, że będzie to rondo Antoniego Macierewicza.

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  A ja myślałem że wielkiego gałki co zastał Kalisz asfaltowy a zostawił rozkopany…
  Albo Misia wielkiego Sapą zwanego…

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  Przychylam się do głosu poniżej. najważniejsze że nie cisnęli nam kolejnej wyklętej tandety, albo polityków – nieudaczników.

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  Dobrze chociaż że nie jakiegoś bliskiego świętego ……..

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  http://culture.pl/pl/artykul/12-rzeczy-o-korczaku-ktore-warto-wiedziec

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  Rondo bez księdza, toż to grzech !!!!!

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  Władysław Kościelniak pisał http://www.info.kalisz.pl/szkic/11.htm. A tak na marginesie jest w Kaliszu ulica jego imienia?
Drogi Użytkowniku Portalu Calisia.pl! Zanim opublikujesz komentarz POMYŚL, czy jest on rzeczowy w kontekście artykułu, pod którym chcesz go zamieścić! Czy nie obrażasz kogoś lub nie naruszasz dóbr osobowych innych ludzi? Pamiętaj, że nawet w Sieci nie jesteś anonimowy!

Uwaga: Komentarze zamieszczane na www.Calisia.pl przez użytkowników nie są na bieżąco moderowane. Jeśli zauważysz wpis obrażający kogokolwiek możesz: zgłosić obraźliwy komentarz do usunięcia mailem na adres redakcja@calisia.pl. Zareagujemy najszybciej jak jest to możliwe.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Portalu, za treść których Calisia.pl nie ponosi odpowiedzialności. Portal zastrzega sobie prawo do usuwania obraźliwych wpisów. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie prawo lub dobre obyczaje, zawiadom nas o tym.
Thumb zrzut ekranu 2017 11 02 o 16.08.20

Zamieszkaj na Osiedlu Panorama Park II

Article xe1s0459

Festiwal Smaku w Cafe.Calisia.pl
Thumb img 7818
Msm icon 30
Magic Garden Hostel
Thumb obrazek 255
Msm icon 30
Destino Nieruchomości
Thumb logo wizytowka
Msm icon 30
UAM Filologia Polska
Thumb mg 7002
Msm icon 30
CAROK - detailing Twojego samochodu
Thumb towers
Msm icon 30
Sklep Bico Australia
więcej»
Bico australia 20131216 146n120