Ranking wyborczy Marcina Andrzejewskiego

2018-10-15 16:33:00 Marcin Andrzejewski

Marcin Andrzejewski opublikował swoją szczegółową analizę trendów wśród wyborców. Jedna informacja budzi niepokój. Według przedstawionego rankingu rośnie liczba osób NIE WYBIERAJĄCYCH SIĘ NA WYBORY.

Cytujemy całość materiału opublikowanego na stronie marcinandrzejewski.pl za zgodą autora. Miłej lektury.

Co robiłem przez ostatni miesiąc!

Największy projekt tego roku

Zniknąłem. Nie było mnie ponad miesiąc, nie pisałem, nie udzielałem się na FB. Wiadomo – kampania. Bywałem tu i tam, rozmawiałem z tym i tamtym. Śmiałem się większości „fachowcom” w twarz, gdy mnożyli kolejne spiskowe teorie, gdzie to ja niby i z kim „knuję”.

Nikomu o tym nie mówiłem, nie miałem takiej potrzeby. Pierwsza osoba, która usłyszała o tym, czym tak naprawdę zajmowałem się przez ostatni miesiąc, dowiedziała się o tym trzy dni temu.

Postanowiłem w tej kampanii zrobić coś, czego nie zrobią nawet duże partie, bo zwyczajnie szkoda im na to kasy.

werble…

Sondaż wyborczy Kalisz 2018

Bum! Stało się ;). Zrobiłem sondaż wyborczy w Kaliszu.

Wielkie sobie, czasami ktoś zrobi sondaż w naszym mieście. Oczywiście każdy komitet twierdzi nawet, że ma własny i w jego sondażu wygrywa… jego kandydat ;).

Niestety prawdziwego sondażu w Kaliszu nie uświadczysz… bo jest on zwyczajnie za drogi. Koszt reprezentatywnego badania dla Kalisza to 10.000–15.000 zł. Nawet jeśli ktoś go faktycznie zrobi, to jego wyników i tak nie poznasz :).

Dlatego postanowiłem to zrobić. I to był… wielki błąd! Spędziłem nad tym badaniem tak wiele czasu, że gdybym wiedział o tym wcześniej, nigdy nie postawiłbym sobie tak ambitnych celów, jak założyłem. Ilość energii, zasobów oraz kawy, jaką pochłonął ten projekt, przeszedł moje najśmielsze oczekiwania.

Za to cel był ambitny, a było nim…

Badanie trendu

To właśnie najbardziej mnie interesowało. Trend.

Nie chciałem robić badania, które w chwili publikacji, będzie już niekatulany. Dynamika wyborcza ma swoje prawa i choć tego nie widać, ludzie zmieniają zdanie podczas kampanii. To właśnie chciałem zbadać.

Postanowiłem więc przeprowadzić cztery tygodniowe badania sondażowe na podobnej grupie docelowej, a następnie zestawić wyniki tych badań i zobaczyć jak kształtuje się tendencja na naszej scenie samorządowej.

Metodologia
Celowo założyłem posługiwanie się tutaj prostym językiem. Metodologia badania została opisana tak, aby można było ją zrozumieć bez doktoratu ze statystyki. O wielomianowych liniach trendu tutaj nie przeczytacie ;).

Czas badania
Cały sondaż podzieliłem na cztery tygodniowe okresy:

17.09 – 23.09
24.09 – 30.09
01.10 – 07.10
08.10 – 12.10
Bardziej szczegółową charakterystykę tych okresów opiszę niżej.

Rodzaj badania
Ankieta bezpośrednia. Żadnego dzwonienia, wysyłania sms, ankiet elektronicznych itd.

Kandydaci ułożeni na liście w kolejności alfabetycznej. Dokładnie tak, jak na kacie do głosowania.

Tutaj, na potrzeby tego artykułu, stosuję już bardziej naturalną kolejność IMIĘ, NAZWISKO.

Dariusz Grodziński
Piotr Kaleta
Krystian Kinastowski
Piotr Kościelny
Jerzy Kozłowski
Zbigniew Maj
Karolina Pawliczak
Grzegorz Sapiński
Malkontent Kaliski

Widzisz tego ostatniego? Ciekawy prawda? Nie poznajesz? To bardzo dobrze!

Postanowiłem przy okazji zbadać także trend ilościowy osób deklarujących, że nie pójdą na wybory. Baz względu na motywację. Stąd Malkontent Kaliski (wielką literą, bo to prawie „nazwisko) ;).

Miejsce badania
Kalisz ;), to oczywiste. Pytanie tylko… gdzie jest Kalisz? Na moim osiedlu, czy może na Twoim?

Musiałem odpowiedzieć sobie na to pytanie i zaplanować miejsca, w których poproszę o wypełnienie ankiety. Najważniejsze, żebym mógł odwiedzić je przynajmniej raz w ciągu każdego tygodniowego okresu. Wybrałem tak:

Galeria Amber (okolice)
Galeria Tęcza (okolice)
ryneczek koło ronda Westerplatte
Główny Rynek
Park Miejski
Park Przyjaźni
2 szkoły ponadgimnazjalne (okolice)
Dodatkowo każdego tygodnia godzinę jeździłem po mieście autobusami i słuchałem, co mówią pasażerowie ;). A mówią naprawdę sporo. Oczywiście nie prowadziłem tam ankietowania w sposób bezpośredni, po prostu słuchałem i notowałem, jeśli ktoś miał jasno sprecyzowane zdanie.

17.09 – 23.09
Pierwszy tydzień, sporo musiałem się nauczyć i choć początki nie były zbyt łatwe, każdy kolejny dzień był już lepszy ;). Dodatkowo miałem wyjazd i przez pewien czas nie było mnie w Kaliszu.

W tym tygodniu odbyła się także debata czterech kandydatów (Grodziński, Kaleta, Pawliczak, Sapiński) w TVP Poznań.

Wielkość próby
838 mieszkańców Kalisza.

Straszne rozdrobnienie, to widać na pierwszy rzut oka. Część wykorzystuje prowadzone już od miesięcy działania wśród mieszkańców (Grodziński), część rozpoznawalność oraz „żelazny elektorat” (Pawliczak, Kaleta). Efekt świeżości widać u Maja i Kinastowskiego. Słabo wypada Sapiński oraz niemrawi w tym okresie Kościelny i Kozłowski.

Wartości procentowe nie uwzględniają osób, które wybrały Malkontenta Kaliskiego ;). Gdyby brać to pod uwagę, realna reprezentacja prowadzącego kandydata to 9,43%!

Frekwencja
Malkontent Kaliski zdobywa w tym okresie 49,16% głosów spośród wszystkich przebadanych. Prawie połowa mieszkańców Kalisza nie zamierza iść do wyborów.

24.09 – 30.09
Tydzień drugi. Idzie już bardzo sprawnie, choć zajmuje to strasznie dużo czasu ;).

W tym tygodniu odbyła się bliźniacza do zeszłotygodniowej debata trzech kandydatów (Kinastowski, Kościelny, Maj) w TVP Poznań.

W Kaliszu Polskie Radio 24 przeprowadza debatę radiową z wszystkimi kandydatami (poza Kościelnym).

Wielkość próby
783 mieszkańców Kalisza.

Rozdrobnienie nadal widoczne. Ogromny spadek Karoliny Pawliczak. Najprawdopodobniej jest to spowodowane pewnymi zamieszaniami w jej środowisku ? i małym przestojem w działaniach. Grodziński, Kaleta, Kinastowski i Maj trzymają się swoich wyników. Widać ruch w górę na Kościelnym (to zapewne efekt konwencji jego Stowarzyszenia) oraz Sapińskim.

Wartości procentowe nie uwzględniają osób, które wybrały Malkontenta Kaliskiego ;). Gdyby brać to pod uwagę, realna reprezentacja prowadzącego kandydata to 9,07%!

Frekwencja
Malkontent Kaliski zdobywa w tym okresie 49,94% głosów spośród wszystkich przebadanych. Delikatna tendencja wzrostowa. Coraz więcej osób nie zamierza brać udziału w wyborach.

01.10 – 07.10
Tydzień trzeci. Padam na twarz. Nauczyłem się pić kawę. Duuuużo kawy!

Debata organizowana przez calisia.pl. Brak Posłów Kalety i Kozłowskiego (obowiązki sejmowe).

Wielkość próby
1160 mieszkańców Kalisza.

No to się zaczęło! Straszne ruchy na praktycznie każdym kandydacie. Ten tydzień to już naprawdę ostry start kampanii outdoorowej. Widać to najbardziej na Kościelnym i Sapińskim. Spadki Kinastowskiego i Maja. Ten pierwszy rezygnuje na billboardach z wizerunku Janusza Pęcherza. Pawliczak wraca do formy. Wraz z Grodzińskim odjeżdżają pozostałym w kierunku… następnego tygodnia ;).

Wartości procentowe nie uwzględniają osób, które wybrały Malkontenta Kaliskiego ;). Gdyby brać to pod uwagę, realna reprezentacja prowadzącego kandydata to 9,48%!

Frekwencja
Malkontent Kaliski zdobywa w tym okresie 52,50% głosów spośród wszystkich przebadanych. Stało się, ponad połowa nie chce decydować o samorządzie. Spory wzrost względem poprzedniego okresu. Czyżby ostre akcje promocyjne w przestrzeni miejskiej miały wpływ na zniesmaczenie wyborców?

08.10 – 12.10
Czwarty trzeci. Kończę w piątek. Więcej nie dam rady, jeśli wyniki chcę pokazać Wam w poniedziałek 15.10. Koniec. Umieram ;).

W tym tygodniu odbywa się jeszcze debata dla kandydatów na Radnych organizowana przez Kaliską Inicjatywę Miejską.

Wielkość próby
961 mieszkańców Kalisza.

Wow! Mamy podium! Co prawda w tym wyścigu liczą się tylko dwa pierwsze miejsca, ale widać wyraźną przewagę troje kandydatów nad resztą. Grodziński, Pawliczak i Sapiński na ostatniej prostej. Sapiński na sporej dynamice wzrostowej, Grodziński i Pawliczak na swoich miejscach z delikatnymi korektami. Duże spadki Kinastowskiego i Maja. Czyżby efekty debat i festiwalu obietnic? Kaleta bez zmian robi swoje. Kościelny lekko hamuje. Kozłowski… stabilnie, ale w ogonie.

Wartości procentowe nie uwzględniają osób, które wybrały Malkontenta Kaliskiego ;). Gdyby brać to pod uwagę, realna reprezentacja prowadzącego kandydata to 7,91%!

Frekwencja
Malkontent Kaliski zdobywa w tym okresie 57,44% głosów spośród wszystkich przebadanych. Szok. Na tydzień przed wyborami przewidywana frekwencja to 42,56%!!! Strasznie słaby wynik. Środkowy palec wymierzony w kampanię? Obym się mylił, ale trend jest tutaj aż nadto widoczny. Straszne.

Trendy na kandydatach
Poszczególne okresy mamy już dość jasno zdefiniowane. Jak to wygląda natomiast na poszczególnych kandydatach? Różnie. Jedni zachowują stały wzrost lub stabilizację (Grodziński, Kaleta, Kozłowski). Inni mają pojedyncze wahnięcia jak Pawliczak. Są tacy, którzy tracą z biegiem kampanii (Kinastowski, Maj), oraz tacy, którzy zyskują (Kościelny, Sapiński).

Podsumowanie
Co wynika z tego badania. Że „wszystko się może zdarzyć” ;). Dwójka wyraźnych liderów (Grodziński, Pawliczak) i pretendujący do tego miana Sapiński. Reszta niby okopana na dalszych pozycjach, ale nie na tyle odległych, aby nie przeprowadzić samobójczego ataku w ostatnich dniach ;).

Wszystko na jednym obrazku

Tak to wygląda na jednym wykresie. Widać wyraźne trendy i wpływ poszczególnych etapów kampanii na wyniki.

Boli natomiast tendencja wzrostowa na osobach niezainteresowanych wyborami (brak na tym wykresie, aby nie zaciemniać wyników).

Gdyby ją uwzględnić, realne poparcie dowolnego kandydata nie przekroczyło nigdy 10%!

Zastrzeżenie prawne
Powyższe wyliczenia bazują tylko i wyłącznie na danych zebranych przeze mnie i osobiście obrobionych. Wszelkie omyłki nie są zamierzone i nie wynikają ze złej woli.

Nie masz obowiązku wierzyć z ten sondaż. Zresztą nie tylko w ten. Możesz nie wierzyć ;), twoja wola.

Masz za to obowiązek iść na wybory! Bo jeśli nie pójdziesz, ktoś głupszy pójdzie za ciebie!. Rusz dupę!!! Idź na wybory. Proszę.

Photo by Chris Liverani on Unsplash

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować