Reforma edukacji i rekrutacja do szkół: "Ten rok jest sporym wyzwaniem dla Kalisza"

2019-02-19 13:00:00 BK

Samorządy i szkoły w całym kraju – także w Kaliszu – przygotowują się do naboru do szkół. Wiele pytań i wątpliwości budzą szczególnie zasady przyjęcia uczniów do szkół ponadgimnazjalnych oraz ponadpodstawowych.

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

- Sytuacja jest o tyle skomplikowana, że system oświaty funkcjonował do tej pory jako 6+3, 9 roczników – podstawówki oraz gimnazja. Teraz, od przyszłego roku będzie system 8 roczników. Jeden rocznik pojawi się po stronie powiatowej. Dla nas reforma się nie kończy – wyjaśnia Mariusz Witczak, Naczelnik Wydziału Edukacji w kaliskim magistracie.

Wydział Edukacji kaliskiego magistratu szacuje, że do klas pierwszych znajdujących się w naszym mieście szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych przyjętych zostanie około 3800 uczniów, na co składają się i absolwenci szkół w Kaliszu, i w powiatach ościennych. Fakt, że w jednej procedurze naboru będzie brała udział młodzież ucząca się dwoma torami programowymi rodzi dużo pytań.

Oferta kaliskich publicznych szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych będzie miała charakter symetryczny. Oznacza to, że każda szkoła przygotuje taką samą liczbę i rodzaje oddziałów zarówno dla absolwentów podstawówek, jak i dla absolwentów gimnazjów. To uzasadnione z powodu porównywalnej liczby kandydatów w obu rocznikach. Ponadto uczniowie będą mogli dokonać wyboru maksymalnie sześciu, a nie jak do tej pory trzech szkół, w których chcieliby kontynuować naukę. Podobnie jak w poprzednich latach klasy będą liczyły po trzydzieścioro dwoje uczniów.

- Nie ma żadnego uzasadnienia, żeby skonstruować większą liczbą oddziałów albo inne kierunki dla absolwentów szkół podstawowych. Szkoła niepubliczna może tak zrobić – mówił Mariusz Witczak.

W tym roku będzie możliwość wyboru do 6 szkół, do tej pory było do 3 szkół. - Przeanalizowaliśmy, że w 6 szkołach, uczeń będzie mógł wybrać wszystkie oddziały. Jeżeli szkoła oferuje 5 oddziałów, to łącznie uczeń będzie miał 30 swoich preferencji. Uczniowie nie są przyjmowani do szkoły a do konkretnego oddziału. Kryteria naboru i punktacja do każdego oddziału są inne – mówił Naczelnik Wydziału Edukacji.

Ważnym celem Miasta jest także przeprowadzenie przez szkoły takiego naboru, aby lekcje trwały maksymalnie do godziny 18:00. Chodzi tu o bezproblemowy powrót uczniów do domów oraz umożliwienie im udziału w zajęciach pozaszkolnych.

- Biorąc pod uwagę dojazdy uczniów, korzystanie z zajęć pozalekcyjnych, czy uczęszczanie do szkoły muzycznej, dlatego godzina 18:00 jest takim maksimum – mówił Mariusz Witczak.

Łącznie w roku szkolnym 2019/2020 w liceach ogólnokształcących i szkołach zawodowych uruchomionych zostanie sześćdziesiąt pięć oddziałów. Nabór będzie prowadzony drogą elektroniczną na dwóch platformach – jednej dedykowanej absolwentom szkół podstawowych, drugiej przeznaczonej dla uczniów, którzy ukończyli gimnazja.

Szczegółowa oferta pojawi się w marcu w systemie elektronicznym NABO oraz w informatorze rekrutacyjnym Wielkopolskiego Kuratora Oświaty na stronie http://informator.ko.poznan.pl.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować