Firma Pana Kowalczyka zajmuje się renowacją pianin i fortepianów od 1980 roku. Właśnie ukończyła pracę nad potężnym fortepianem koncertowym marki Calisia, który pięknie odrestaurowany będzie ozdabiał hall Hotelu Hampton by Hilton – w budynku dawnej fabryki Calisia, a więc dokładnie w miejscu, gdzie powstał w 1961 roku.

Article img 20190418 124023

O tej niezwykłej historii rozmawiamy z Sylwestrem Kowalczykiem, właścicielem firmy odnawiającej pianina i fortepiany. Pan Sylwester jest absolwentem kaliskiego technikum budowy Fortepianów – jedynej takiej szkoły w Europie. Pracował w fabryce fortepianów Calisia gdzie przeszedł karierę od referenta do szefa produkcji. Często miał do czynienia z Arnoldem Fibigerem, dawnym właścicielem fabryki, w latach siedemdziesiątych jej pracownikiem.

Jakim człowiekiem był Arnold Fibiger Pana zdaniem?

To był bardzo elegancki, dystyngowany pan. Zawsze pod krawatem, trzymający się prosto mimo wieku. Byłem wtedy konstruktorem pianin, mieliśmy dość często styczność. To był człowiek wielkiej klasy, życzliwy i nie budujący dystansu. Podziwiam jego charakter: przecież był kiedyś właścicielem fabryki, a po wojnie musiał pogodzić się z rolą jej pracownika. Jeśli przeżywał jakieś frustracje z tego powodu, z pewnością ich po sobie nie pokazywał. Czuło się w nim pasję do instrumentów.

Jaka jest historia tego szczególnego fortepianu?

Arnold Fibiger rozpoczął prace nad koncepcją dużych fortepianów koncertowych tuż przed wojną – w 1938 roku. Ponieważ nie podpisał volkslisty, został w czasie okupacji aresztowany przez Niemców. Fabryka produkowała w tym czasie skrzynki na amunicję i meble na potrzeby wojska. Wszystkie części do fortepianów na szczęście udało się przechować przez okupację. Wśród nich wzory ram i elementy służące do budowy fortepianów koncertowych.

Po wojnie fabryka wróciła do produkcji fortepianów i pianin, a w latach 50 koncepcja dużych fortepianów koncertowych weszła w fazę realizacji. W 1955 wyprodukowano pierwszy instrument. Do 1963 powstało ich jeszcze 23, w tym 11 koncertowych M280. Sprzedawane były głównie w Polsce i do dawnego Związku Radzieckiego. Ten szczególny egzemplarz, którego renowację teraz przeprowadziliśmy – był przez lata w Szkole Muzycznej a następnie w Zespole Szkół Technicznych w Grudziądzu, gdzie dyrektorem jest pan Adam Szewczuk który wsparł tą idęę.

Kiedy rozmawialiśmy z inwestorem hotelu Hampton by Hilton, zasugerowałem, że można by taki imponujący instrument postawić w hallu, co znakomicie spięło by przeszłość i teraźniejszość tego miejsca.

Pomysłodawcą umieszczenia oryginalnego fortepianu konstrukcji Arnolda Fibigera w murach fabryki był wieloletni pracownik Calisii i jednocześnie znany kaliski wykładowca, inżynier Jan Kibler, notabene mój wykładowca przedmiotów zawodowych.

Nie ukrywam, że kiedy przywieźliśmy fortepian z Grudziądza, był w stanie opłakanym. Renowacja polega na całkowitym rozłożeniu instrumentu, do najmniejszej śrubki i zastąpieniu zniszczonych elementów nowymi. Renowacja tego fortepianu trwała pół roku. Teraz wrócił do świetności i bez kompleksów może stanowić ważny element przypominający o tradycji budynku Calisii.

Fortepian wyposażony został w jedno unowocześnienie: automat pozwalający grać jedną z kilkuset melodii – nie poprzez odtwarzanie jej z głośnika, ale poprzez fizyczne naciskanie na poszczególne klawisze instrumentu – systemem specjalnych cewek. Warto będzie przyjść i zobaczyć jak to wygląda „na żywo”.

Jaka jest historia Pana firmy?

Tak jak mówiłem, pracowałem przez lata w Calisii. Około roku 1980 zdobyłem zniszczone pianino, które miało służyć moim dzieciom do nauki gry. To był pierwszy instrument, który wyremontowałem. Tak się zaczęło. Założyłem własną działalność. Dziś przeprowadzamy renowację około stu instrumentów rocznie. W większości na zlecenia z Niemiec, Francji, Anglii. Najstarszym instrumentem nad jakim pracowaliśmy, był angielski Evenstaff z 1834 roku. Było to zlecenie dla… króla Tajlandii, które obejmowało trzy zabytkowe instrumenty. Niestety władca nie doczekał – zmarł przed dostarczeniem instrumentu.
Z czasem do naszej firmy dołączył mój syn, jesteśmy więc firmą rodzinną.

Czy rynek renowacji instrumentów jest rozwojowy?

W okolicach Kalisza jest około czterdziestu firm zajmujących się naprawą, renowacją i budową fortepianów i pianin. Ta ilość wynika właśnie z jedynej w Europie, a może i na świecie, szkoły. To szczególny zawód, wymaga bowiem wszechstronnego wykształcenia. Trzeba mieć słuch muzyczny, umiejętności manualne, znać się na obróbce drewna i metalu. Na świadectwie maturalnym z technikum Budowy Fortepianów miałem aż 28 przedmiotów!

Rynek jest w 90% eksportowy. Powiedziałbym, że sytuacja jest stabilna. Bardzo wiele osób, poprzez sentyment do przeszłości chce odrestaurować swoje instrumenty. A dla muzyków zawsze prawdziwy instrument będzie miał większą wartość niż elektroniczne substytuty.

Zobacz także
Thumb dsc02213
Andrzej Grzyb z poparciem prezesa PSL. "Jeżeli n...
Thumb c44b3dd756549ad97aaadffb107cabb5
7-letni Tomek walczy o dzieciństwo i normalne ży...
Thumb large dsc00023
Skończył jazdę w rowie. Miał 2 promile

Komentarze


Uwaga: Komentarze moderowane. Twój wpis pojawi się po akceptacji moderatora.Drogi Użytkowniku Portalu Calisia.pl! Zanim opublikujesz komentarz POMYŚL, czy jest on rzeczowy w kontekście artykułu, pod którym chcesz go zamieścić! Czy nie obrażasz kogoś lub nie naruszasz dóbr osobowych innych ludzi? Pamiętaj, że nawet w Sieci nie jesteś anonimowy!

Uwaga: Komentarze zamieszczane na www.Calisia.pl przez użytkowników nie są na bieżąco moderowane. Jeśli zauważysz wpis obrażający kogokolwiek możesz: zgłosić obraźliwy komentarz do usunięcia mailem na adres redakcja@calisia.pl. Zareagujemy najszybciej jak jest to możliwe.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Portalu, za treść których Calisia.pl nie ponosi odpowiedzialności. Portal zastrzega sobie prawo do usuwania obraźliwych wpisów. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie prawo lub dobre obyczaje, zawiadom nas o tym.
Thumb zrzut ekranu 2017 11 02 o 16.08.20

Zamieszkaj na Osiedlu Panorama Park II

Article 49937968 2456667807695012 2560500648214790144 n

Zimowy Festiwal Kawy
Thumb img 7818
Msm icon 30
Magic Garden Hostel
Thumb 52592477 1852574214870698 493572552120074240 n
Msm icon 30
Restauracja Pałac Tłokinia
Thumb dentical logo
Msm icon 30
NZOZ Dentical
Thumb logo
Msm icon 30
Ignaszak - Salony Audi, VW i Skody
Thumb mika
Msm icon 30
Mika-Stal
więcej»