Już w październiku br. rozpoczynają się w Kaliszu zajęcia w pierwszej tego typu w Polsce Szkole Przedsiębiorczości dla Dzieci i Młodzieży Smart Club. O tym, czego będą uczyć się dzieci i młodzież, skąd pomysł na założenie takiej szkoły rozmawiamy z założycielką szkoły Agnieszką Kubicką – Błońską.

Article 39959718 242044549840800 2957701611750686720 n

Jak to się stało, że zdecydowaliście się na stworzenie Smart Clubu – Szkoły Przedsiębiorczości dla Dzieci i Młodzieży?

Tak krótko mówiąc – pomysł zrodził się z pasji pomagania ludziom w rozwoju. Od kilkunastu lat pracuję z dorosłymi pomagając im rozwijać różne kompetencje. Prowadzę doradztwo w firmach i szkolenia. W ramach spotkań z ludźmi słyszę bardzo często od nich, że żałują, że nie nauczyli się tych rzeczy, kiedy byli dziećmi, nastolatkami, bo wtedy byłoby im dużo łatwiej, pewnych błędów nie popełniliby, pewne decyzje podjęliby szybciej, odważniej. Żyliby bardziej w zgodzie ze sobą.

Takie kwestie jak poczucie wartości i pewność siebie, świadomość czego chcę w życiu, co potrafię i mogę zrobić, znajomość swoich predyspozycji, odwaga, umiejętność budowania relacji, asertywność, umiejętność planowania i realizacji celów, wiedza jak zarządzać pieniędzmi, żeby je pomnażać – to wszystko jest bardzo ważne w życiu, żeby być z niego zadowolonym.

Przeszło rok temu, kiedy rozmawiałam z jednym z moich klientów, wyraził on zatroskanie o swoje dzieci, o to czy będą potrafiły poradzić sobie w życiu, czy sprostają różnym wyzwaniom, które stawia przed nami życie. Zastanawiał się, czy zdołają utrzymać biznes, który chce im przekazać.

I z tej niezwykłej rozmowy zrodziła się wizja szkoły, która przygotowywałaby dzieci i młodzież do tego, by mogły żyć spełnionym życiem, by wiedziały, co chcą robić w życiu, by miały w życiu wartości, umiały budować relacje z ludźmi, zarządzać pieniędzmi, były konsekwentne, odważne, nie poddawały się, by realizowały swoje cele.

Agnieszka Kubicka – Błońska

Czyli oferta szkoły jest skierowana do dzieci i młodzieży?

Też, ale nie tylko. Często prezentując projekt Smart Clubu, słyszeliśmy od dorosłych osób, że one także chciałyby skończyć taką szkołę, dlatego dla nich uruchomiliśmy nabór do grupy 18+. Chcemy, by każdy miał szansę, także ci, którym nie udało się skończyć takiej szkoły przed 18-tką.

Część naszych trenerów pracuje na co dzień także z dorosłymi, w związku z tym chętnie zorganizujemy zajęcia i dla tej grupy. Jeśli chodzi o dzieci i młodzież, mamy nabór do grupy: 5-6 – latków, 7-9 – latków, 10-12 – latków, 13-14 – latków i 15-17 – latków. Nabór trwa do 21 września. Liczba miejsc jest ograniczona.

Od kiedy trwają prace nad projektem?

Prace ruszyły zaraz po tym, jak zrodził się pomysł czyli w czerwcu 2017 roku. Taki projekt to bardzo duże przedsięwzięcie – od stworzenia całego programu dla kilku grup wiekowych, po rekrutację najlepszych trenerów, stworzenie materiałów marketingowych, wizji szkoły i wiele innych aspektów, w które zaangażowane jest kilkanaście osób.

Jak będzie wyglądać nauka w Smart Clubie?

Naszym głównym celem jest uskrzydlać dzieci i młodzież, pomóc im w poznawaniu siebie, w rozwijaniu umiejętności komunikacyjnych i charakteru – wytrwałości, konsekwencji, szacunku do siebie i innych, planowania i realizacji celów.

Jedna trzecia materiału to zajęcia z zarządzania finansami. To bardzo ważna umiejętność w życiu, ponieważ każdy z nas żyje na świecie, w którym pieniądze są nam potrzebne do realizacji celów.

Pamiętam rozmowę z dyrektorem instytucji finansowej, który ubolewał nad tym, że często trafiają do niego ludzie z dużym problemem finansowym, którzy wcześniej mieli pieniądze, ale z powodu braku umiejętności zarządzania nimi, stracili je, popadli w długi itd. Mieliśmy taką refleksję, że już na etapie kilku, kilkunastoletnim powinniśmy uczyć się zarządzania pieniędzmi.

Jak pokazują badania, wielu ludzi, którzy wygrywają duże pieniądze, bardzo szybko je traci – nie dlatego, że ktoś ich okrada, ale ponieważ nie potrafią nimi zarządzać.

Chcemy więc uczyć dzieci i młodzież umiejętności zarabiania pieniędzy dla realizacji celów zgodnych z ich wartościami, celami, zarządzania nimi i pomnażania ich, żeby w dorosłym życiu mieli finanse na realizację swoich marzeń, nie popadali w długi, mogli korzystać z życia.

Duży nacisk postawimy także na wartości w życiu, na umiejętności dotyczące budowania relacji, poznawanie siebie. Oprócz cotygodniowych zajęć, będziemy organizować różnego typu warsztaty, będziemy rozwijać postawy dzielenia się z innymi – w grudniu planujemy przygotowanie paczek świątecznych dla potrzebujących, starszych ludzi w Kaliszu. Każde zajęcia będą bardzo praktyczne. Z praktyki, doświadczeń, ćwiczeń będziemy wyciągać życiowe wnioski. Bo Smart Club to właściwie taka szkoła życia.

Gdzie będą odbywać się zajęcia?

Niektóre grupy będą miały zajęcia w sali szkoleniowej w siedzibie firmy przy ul. Granicznej 36a, a niektóre w szkołach, z którymi będziemy współpracować, które razem z nami wspierają rozwijanie przedsiębiorczości u dzieci i młodzieży.

Czego będziecie uczyć dzieci, co może przełożyć się na ich perspektywy zawodowe?

Wszystkie przygotowane przez nas zajęcia mogą przełożyć się na perspektywy zawodowe dzieci i młodzieży. W pierwszym bloku tematycznym – Kim jestem – dzieci i młodzież będą poznawać siebie, swoje mocne strony i predyspozycje zawodowe. Ponadto będziemy budować ich poczucie wartości, śmiałość, odwagę, a bez tego trudno sięgać po wymarzone perspektywy zawodowe. Będą dowiadywać się, co chcieliby i mogliby robić w życiu i rozwijać umiejętności, które są potrzebne do tego, żeby od marzenia przejść do jego realizacji.

Jak wygląda program?

Program składa się z sześciu bloków tematycznych – 30 zajęć zaplanowanych w ciągu roku szkolnego.

Bloki tematyczne:

1) Kim jestem?
Podczas tych zajęć będziemy poznawać swoją osobowość, predyspozycje zawodowe oraz budować poczucie własnej wartości.

2) Współpraca się opłaca
Nauczymy się tego, co ważne, by budować udane relacje z ludźmi i efektywnie współpracować z innymi. Poznamy zasady skutecznej komunikacji.

3) Od marzeń do realizacji – sztuka planowania
Będziemy odkrywać swoje pasje i marzenia. Dowiadywać się jak zaplanować ich realizację i w jaki sposób radzić sobie z porażką.

4) Przedsiębiorczość i postawa proaktywna
Dowiemy się jak przejść drogę od celu do jego realizacji. Poznamy znaczenie samodyscypliny, wytrwałości i konsekwencji.

5) Zarządzanie finansami i warsztaty mini – biznes
Odkryjemy świat finansów od podstawowych pojęć, które powinny być znane każdemu człowiekowi, by radził sobie dobrze z finansami, po budżetowanie, szacownie kosztów, oszczędzanie i inwestowanie. Wszystko to, co jest niezbędne, żeby zarabiać pieniądze i skutecznie je pomnażać. Zapoznamy się z narzędziami bankowymi. Nasi uczestnicy poznają również tajniki biznesplanu i wezmą udział w warsztatach z nim związanych.

6) Dbaj o siebie
Nauczymy się, jak dbać o balans w życiu między rozwojem zawodowym a życiem prywatnym. Jak budować spełnione życie.
Dzieci i młodzież będą mogli kontynuować zajęcia w kolejnych latach, na dalszych poziomach edukacyjnych.

To szkoła nie tylko dla tych, którzy chcą mieć swoje biznesy, ale dla każdej osoby, która chce realizować swoje cele, być odważna, żyć zgodnie ze swoim przeznaczeniem.

Chcemy uczyć dzieci i młodzież czegoś więcej niż tylko mieć pieniądze. W życiu czasem zdarzają się porażki, czasem zmieniają się plany, nie zawsze mamy na to wpływ. Chcemy kształtować w młodych ludziach postawę niezłomności, siły charakteru, odwagi, podnoszenia się po upadku i śmiałego zmierzania do przodu. Umiejętności życia w zgodzie ze sobą.

Szkoła nie skupia się tylko na biznesie i finansach – dlaczego?
Myślę, że najlepiej zobrazuje to ta historia. Pewien człowiek, właściciel świetnie prosperującej firmy zarabiał duże pieniądze, miał prestiż, wszystko układało się pięknie. Niestety w pewnym momencie, na skutek różnych splotów zdarzeń jego firmę przejął wspólnik. Bohater historii został właściwie bez niczego. I choć upłynęło już prawie rok od tego wydarzenia, nie pozbierał się z tej porażki i nie potrafi sobie poradzić. Nie ma firmy, nie ma pieniędzy, nie wie jak się odnaleźć.

Przedsiębiorczość to coś znacznie więcej niż tylko zarządzanie pieniędzmi. To umiejętność podejmowania inicjatywy, to świadomość, na co mamy wpływ i konsekwentne działanie w stronę celów. To odwaga. To znajomość siebie, swoich mocnych i słabych stron. To umiejętność niepoddawania się, kiedy nie jest łatwo i podnoszenia się, kiedy się upadło. To zdolność wyznaczania celów, planowania i realizowania planu. To świetne budowanie relacji z ludźmi – i prywatnie i w biznesie, bo nasze życie w dużym stopniu składa się z relacji. To poczucie wartości.

Nawet gdybyśmy dostali pieniądze, a brakowałoby nam poczucia wartości, nie skorzystamy z nich w pełni. Nie będziemy umieli negocjować, odważnie sięgać po marzenia, bo zabraknie nam wiary w to, że możemy… Idąc dalej – wartości – przecież bez nich nie będziemy w stanie korzystać z pieniędzy w dobry sposób. Charakter – bez ukształtowanego charakteru, konsekwencji, wytrwałości, szacunku, jak daleko zajdziemy? Pieniądze są narzędziem. Żeby nam dobrze służyły potrzebne są te wszystkie pozostałe elementy, dlatego także i je będziemy rozwijać w Smart Clubie.

Dlaczego warto zapisać dziecko do Smart Clubu?
Bo to jedna z najlepszych inwestycji w jego przyszłość. Kiedy sama zostanę już mamą, to moim pragnieniem będzie, żeby moje dziecko nauczyło się tego wszystkiego, czego będziemy uczyć w Smart Clubie. Wiem, że to da mu świetny start w dorosłe życie, że będzie dla niego szkołą tego, co potrzebne, by budować zwycięsko każdą dziedzinę życia.

Zajęcia ruszają w październiku br. Szczegóły o projekcie na www.smartclub.com.pl lub na www.facebook.com/SMART-CLUB a także w artykule na Calisia.pl W Kaliszu rusza niezwykły projekt edukacyjny dla dzieci i młodzieży

Kontakt:
mail: kontakt@smartclub.com.pl
Tel. 724 820 421

Przyszłość naszych dzieci, ale i nasza, zaczyna się właśnie dzisiaj!

Zobacz także
Thumb dsc 3045
ZNP zawiesza strajk nauczycieli od 27 kwietnia! ...
Thumb policja
Zwłoki rowerzysty przy drodze
Thumb 58381091 1189434297891720 5391852727368155136 n
Specjalne miejsca parkingowe przy kaliskim SOR. ...

Nie ma możliwości komentowania tego artykułuThumb zrzut ekranu 2017 11 02 o 16.08.20

Zamieszkaj na Osiedlu Panorama Park II

Article 49937968 2456667807695012 2560500648214790144 n

Zimowy Festiwal Kawy
Thumb raster   biale full  czarne tlo
Msm icon 30
Akademia Zdrowej Skóry
Thumb logoprzedszkola
Msm icon 30
NIEPUBLICZNE PRZEDSZKOLE "ZIELONE ŁĄKI"
Thumb logo top
Msm icon 30
DESTINO Nieruchomości
Thumb dentical logo
Msm icon 30
NZOZ Dentical
Thumb bioskin logo
Msm icon 30
Bioskin - Piękno i Zdrowie
więcej»