Schrony w Szczypiornie trafiły do rejestru zabytków

2018-02-02 11:30:00 Tomasz Dalinkiewicz

Po ponad czterech latach starań, dwa pierwsze schrony bojowe z 1939 roku w Kaliszu, zostały dopisane do rejestru zabytków. Od teraz objęte są pełną ochroną prawną.

Wniosek w sprawie dopisania dwóch schronów bojowych z 1939 roku, zlokalizowanych w szczypiornickim parku, przy ul. Gościnnej do rejestru zabytków, w imieniu stowarzyszenia „Miłośnicy Historii Wojen – Kalisz” złożył jego przedstawiciel Tomasz Dalinkiewicz dnia 6.11.2013 roku. W związku z tym, w 2015 roku na zlecenie Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Poznaniu na powyższe obiekty założone zostały odpowiednie karty ewidencyjne. 12 grudnia 2016 r.

WUOZ w Poznaniu wszczął z urzędu postępowanie administracyjne w sprawie wpisania do rejestru zabytków województwa wielkopolskiego dwóch schronów obserwacyjno – bojowych, wchodzących w skład zespołu polskich umocnień z 1939 roku linii przedmoście Kalisz. W związku z powyższym 5 stycznia 2017 roku odbyły się oględziny tychże militarnych obiektów, z udziałem kaliskiej delegatury urzędu konserwatora zabytków, pracowników Urzędu Miejskiego w Kaliszu oraz Tomasza Dalinkiewicza, jako przedstawiciela stowarzyszenia składającego wniosek, czyli „Miłośników Historii Wojen – Kalisz”. I wreszcie 26 stycznia 2018 r. te zabytki architektury militarnej zostają objęte ochroną prawną. Są to dwa kolejne „bunkry”, które znalazły się w rejestrze zabytków województwa wielkopolskiego. Dwa pierwsze zostały wciągnięte na listę 1 września 2017 r. na wniosek fundacji „Walkiria” (Brudzewek).

Linia obronna przedmoście Kalisz została wybudowana latem 1939 roku przez Wojsko Polskie na potrzeby zbliżającej się wojny. Do 3 września 1939 r. fortyfikacje te były obsadzane przez 29 pułk strzelców kaniowskich. Nigdy nie zostały użyte bojowo, gdyż uderzenie Wehrmachtu ominęło Wielkopolskę. Schrony w Szczypiornie dopisane do rejestru zabytków są najmniejszego typu, czyli obserwacyjnego. Nie wyklucza się, że poza funkcją obserwacyjną, mogły być przeznaczone do bezpośredniej walki, posiadając na wyposażeniu ręczny karabin maszynowy typu Browning wzór 1928, ustawiony na prowizorycznym drewnianym stole. Jego załogę stanowił jeden żołnierz. Powierzchnia schronu to 2,50 m², kubatura betonu to 4,20 m³.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować