Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej oraz Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu zapraszają na konferencję popularnonaukową w nawiązaniu do wystawy “Skarby z dawnej zakrystii. Zabytkowe Szaty liturgiczne ze zbiorów Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu”, którą można zwiedzać w Centrum Rysunku i Grafiki im. Tadeusza Kulisiewicza w Kaliszu (ul. Kolegialna 4).

Article konferencja ornaty plakat nowy www

Sesja pt. “Skarby z dawnej zakrystii. Tekstylia w służbie liturgii” odbędzie się 19 października w auli na pierwszym piętrze Domu Pielgrzyma (Plac Jana Pawła II 3).

Program sesji
godz. 10:00
ks. prałat dr Jacek Plota, Kustosz Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu,
Powitanie Gości

Sylwia Kucharska, Dyrektor Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej, Słowo wstępne

ks. kan. dr Jarosław Powąska, Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Kaliskiej, „Córa królewska wchodzi pełna chwały, w złotogłów odziana” (Ps 45 (44), 14) – teologiczne znaczenie szat liturgicznych.
Ewa Orlińska-Mianowska, Muzeum Narodowe w Warszawie, Sztuka tkacka w oprawie liturgii. Wzorzyste jedwabie szat liturgicznych od XVI do XVIII wieku.

godz. 11:30 Przerwa na kawę.

godz. 12:00 dr Karolina Stanilewicz, Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, Dekoracje hafciarskie szat liturgicznych w XVII i XVIII wieku na przykładzie zabytków z kolegiaty łowickiej.
Monika Janisz, Muzeum Narodowe w Warszawie, Pasmanteryjne dekoracje szat liturgicznych w XVII i XVIII wieku.

godz. 13:00 Przerwa na kawę.

godz. 13:30 dr Ewa Andrzejewska, Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej, Historie zapisane na podszewkach. Rola podszewek w ustalaniu proweniencji i dziejów paramentów na przykładzie szat liturgicznych z Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

Małgorzata Podkańska, ReKonArt (konserwacja tkanin), Warszawa, Habent sua fata vestimenta. Sekrety osiemnastowiecznego haftowanego ornatu z Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

Michał Błaszczyński, Muzeum Sztuk Użytkowych – Oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu, Kapa liturgiczna z kaliskiego kościoła franciszkanów w zbiorach Muzeum Sztuk Użytkowych w Poznaniu.

godz. 15:00 Podsumowanie i zakończenie obrad.

Zobacz także
Thumb 3r4a0429
Kalisz - miasto młodych. Konkurs rozstrzygnięty
Thumb img 0253
Budynek przy Nowym Świecie trafi w ręce młodych ...
Thumb dsc01397
Z flagą Kalisza w Himalaje
Drogi Użytkowniku Portalu Calisia.pl! Zanim opublikujesz komentarz POMYŚL, czy jest on rzeczowy w kontekście artykułu, pod którym chcesz go zamieścić! Czy nie obrażasz kogoś lub nie naruszasz dóbr osobowych innych ludzi? Pamiętaj, że nawet w Sieci nie jesteś anonimowy!

Uwaga: Komentarze zamieszczane na www.Calisia.pl przez użytkowników nie są na bieżąco moderowane. Jeśli zauważysz wpis obrażający kogokolwiek możesz: zgłosić obraźliwy komentarz do usunięcia mailem na adres redakcja@calisia.pl. Zareagujemy najszybciej jak jest to możliwe.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Portalu, za treść których Calisia.pl nie ponosi odpowiedzialności. Portal zastrzega sobie prawo do usuwania obraźliwych wpisów. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie prawo lub dobre obyczaje, zawiadom nas o tym.
Thumb zrzut ekranu 2017 11 02 o 16.08.20

Zamieszkaj na Osiedlu Panorama Park II

Article xe1s0459

Festiwal Smaku w Cafe.Calisia.pl
Thumb mika
Msm icon 30
Mika-Stal
Thumb sieraszewski
Msm icon 30
SIERASZEWSKI DANCE-STUDIO - Szkoła Tańca
Thumb towers
Msm icon 30
Sklep Bico Australia
Thumb raster   biale full  czarne tlo
Msm icon 30
Akademia Zdrowej Skóry
Thumb img 7400
Msm icon 30
SzkolaNarciarstwa.pl - szkoła sportów wodnych i zimowych
więcej»
Bico australia 20131216 146n120