Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej oraz Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu zapraszają na konferencję popularnonaukową w nawiązaniu do wystawy “Skarby z dawnej zakrystii. Zabytkowe Szaty liturgiczne ze zbiorów Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu”, którą można zwiedzać w Centrum Rysunku i Grafiki im. Tadeusza Kulisiewicza w Kaliszu (ul. Kolegialna 4).

Article konferencja ornaty plakat nowy www

Sesja pt. “Skarby z dawnej zakrystii. Tekstylia w służbie liturgii” odbędzie się 19 października w auli na pierwszym piętrze Domu Pielgrzyma (Plac Jana Pawła II 3).

Program sesji
godz. 10:00
ks. prałat dr Jacek Plota, Kustosz Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu,
Powitanie Gości

Sylwia Kucharska, Dyrektor Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej, Słowo wstępne

ks. kan. dr Jarosław Powąska, Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Kaliskiej, „Córa królewska wchodzi pełna chwały, w złotogłów odziana” (Ps 45 (44), 14) – teologiczne znaczenie szat liturgicznych.
Ewa Orlińska-Mianowska, Muzeum Narodowe w Warszawie, Sztuka tkacka w oprawie liturgii. Wzorzyste jedwabie szat liturgicznych od XVI do XVIII wieku.

godz. 11:30 Przerwa na kawę.

godz. 12:00 dr Karolina Stanilewicz, Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, Dekoracje hafciarskie szat liturgicznych w XVII i XVIII wieku na przykładzie zabytków z kolegiaty łowickiej.
Monika Janisz, Muzeum Narodowe w Warszawie, Pasmanteryjne dekoracje szat liturgicznych w XVII i XVIII wieku.

godz. 13:00 Przerwa na kawę.

godz. 13:30 dr Ewa Andrzejewska, Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej, Historie zapisane na podszewkach. Rola podszewek w ustalaniu proweniencji i dziejów paramentów na przykładzie szat liturgicznych z Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

Małgorzata Podkańska, ReKonArt (konserwacja tkanin), Warszawa, Habent sua fata vestimenta. Sekrety osiemnastowiecznego haftowanego ornatu z Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

Michał Błaszczyński, Muzeum Sztuk Użytkowych – Oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu, Kapa liturgiczna z kaliskiego kościoła franciszkanów w zbiorach Muzeum Sztuk Użytkowych w Poznaniu.

godz. 15:00 Podsumowanie i zakończenie obrad.

Zobacz także
Thumb zrzut ekranu 2019 05 19 o 23.12.09
Słonecznie i wesoło w Music Store
Thumb p1010008
Opanowali podium. Świetne starty lekkoatletów UK...
Thumb prof. miko%c5%82aj knaflewski i wicemarsza%c5%82ek krzysztof grabowski z laureatami xviii edycji konkursu
Konkurs Wielkopolski Rolnik Roku - To już 18 lat!
Drogi Użytkowniku Portalu Calisia.pl! Zanim opublikujesz komentarz POMYŚL, czy jest on rzeczowy w kontekście artykułu, pod którym chcesz go zamieścić! Czy nie obrażasz kogoś lub nie naruszasz dóbr osobowych innych ludzi? Pamiętaj, że nawet w Sieci nie jesteś anonimowy!

Uwaga: Komentarze zamieszczane na www.Calisia.pl przez użytkowników nie są na bieżąco moderowane. Jeśli zauważysz wpis obrażający kogokolwiek możesz: zgłosić obraźliwy komentarz do usunięcia mailem na adres redakcja@calisia.pl. Zareagujemy najszybciej jak jest to możliwe.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Portalu, za treść których Calisia.pl nie ponosi odpowiedzialności. Portal zastrzega sobie prawo do usuwania obraźliwych wpisów. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie prawo lub dobre obyczaje, zawiadom nas o tym.
Thumb zrzut ekranu 2017 11 02 o 16.08.20

Zamieszkaj na Osiedlu Panorama Park II

Article 49937968 2456667807695012 2560500648214790144 n

Zimowy Festiwal Kawy
Thumb logoprzedszkola
Msm icon 30
NIEPUBLICZNE PRZEDSZKOLE "ZIELONE ŁĄKI"
Thumb b 1
Msm icon 30
Przedszkole Niepubliczne "BURSZTYNOWY ZAMEK"
Thumb matuszk fizjoterapia uslugi
Msm icon 30
Gabinet Fizjoterapii Estetycznej i Medycznej Matuszak
Thumb logo
Msm icon 30
Sklep Bico Australia
Thumb logo
Msm icon 30
Ignaszak - Salony Audi, VW i Skody
więcej»