Skarby znalezione na Starym Mieście

2014-07-19 22:48:00 Ada

Przedstawiamy galerię nowo odkrytych zabytkowych przedmiotów z wczesnego średniowiecza, które zostały właśnie znalezione podczas prac archeologicznych w rejonie Zawodzia. Najciekawsze i najcenniejsze z nich – pod względem naukowym – to wczesnośredniowieczne monety datowane od połowy XI po koniec XIII wieku, szklane obrączki, pierścionki, fragmenty szklanej bransolety, grosz Zygmunta Starego oraz przęślik (średniowieczny obciążnik wrzeciona).

wczesnośredniowieczne monety datowane od połowy XI po koniec XIII wieku
wczesnośredniowieczne monety datowane od połowy XI po koniec XIII wieku

Te i inne elementy zostały odkryte przez archeologów pracujących przy posesji na Starym Mieście 13. Już niedługo staną się częścią ekspozycji Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej.

Zdaniem archeologów najprawdopodobniej w tym miejscu – Stare Miasto 13 – mógł być warsztat rzemieślniczy zajmujący się produkcją lub też przerabianiem szkła. Odkryto tu przecież – oprócz tych pokazanych przedmiotów także sporą ilość naczyń ceramicznych: tygielków do przetopu szkła oraz wczesnośredniowiecznych monet datowanych od połowy XI po koniec XIII wieku.

Właśnie te odkryte elementy znacząco poszerzają wiedzę archeologów o rozpoznawanej obecnie, części wczesnośredniowiecznej osady odkrytej w ubiegłym sezonie badawczym. Archeolodzy pracujący przy tych odkryciach – Leszek Ziąbka (Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej) i Adam Kędzierski (Instytut PAN) uważają, że jest to najcenniejsze odkrycie Kalisza ostatnich lat i w ciągu najbliższych 2-3 lat będzie to najlepiej rozpoznana część wczesnośredniowiecznego Kalisza, w ogóle w dziejach badań archeologicznych.

Więcej na temat prac archeologicznych na Starym Mieście znajdziecie Państwo w artykule Czy to może Średniowieczny Zakład Jubilerski na Starym Mieście?

Archeolodzy pracują w składzie:
- dr Adam Kędzierski (Instytut Archeologii i Etnologii PAN)
- Leszek Ziąbka (Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej)
- Beata Banach (Instytut Archeologii i Etnologii PAN)
- Mateusz Osiadacz (Instytut Archeologii i Etnologii PAN)
- Dariusz Wyczółkowski (Instytut Archeologii i Etnologii PAN)

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować