Słynna rzeźbiarka rodem z Kalisza

2015-06-20 08:30:00 red.

Marek Beylin – autor biograficznej książki o wybitnej polskiej rzeźbiarce rodem z Kalisza – Alinie Szapocznikow, był gościem Salonu Literackiego Arkadiusza Pacholskiego. Spotkanie odbyło się wczoraj (w piątek) w Cafe Calisia.

Kilka tygodni temu ukazała się pierwsza biografia jednej z najwybitniejszych polskich rzeźbiarek XX wieku, zatytułowana „Ferwor. Życie Aliny Szapocznikow”. Artystka urodziła się 26 maja 1926 roku w Kaliszu w zasymilowanej rodzinie żydowskich inteligentów. Jej bujne życie ukazane zostało na tle wypadków historycznych, jakie przypadły na czasy, w których żyła. Przedwojenny antysemityzm, okupacja, pobyt w gettach i kilku obozach koncentracyjnych, zafascynowanie i rozczarowanie komunizmem – wszystko to wpłynęło na twórczość Aliny Szapocznikow. Na koniec piętno na jej dziełach odcisnęła choroba nowotworowa, która zabrała artystkę w czterdziestym siódmym roku życia.

Autor – Marek Beylin nie ukrywał fascynacji swoją bohaterką, na spotkaniu mówił wręcz, że „biografię należy pisać z lekką dozą obsesji, bo nie ma biografii obiektywnej”. To zauroczenie wciąż trwa, bo pisarz pracuje nad scenariuszem do filmu o Szapocznikow, mając nadzieję, że film taki kiedyś powstanie.
W swojej publikacji zamieścił fragmenty listów, które ukazują ją jako zuchwałą, niespokojną, pragnącą czerpać z życia garściami kobietę. Przez karty książki przewijają się postaci krytyków i artystów, z którymi Szapocznikow była związana, poznajemy jej przyjaciół, m.in. Wojciecha Fangora, Marcela Duchampa, Rolanda Topora, Niki de Saint-Phalle, i jej dwie wielkie miłości: Ryszarda Stanisławskiego i Romana Cieślewicza.

W Kaliszu nie ma widocznego śladu po rzeźbiarce. Nie ma nawet pamiątkowej tablicy, bo też nie udało się ustalić, w którym domu mieszkała ze swoją rodziną. Być może teraz, kiedy książka jest już na półkach księgarskich tajemnica ta zostanie odkryta przez przypadkowego czytelnika.

„Ferwor. Życie Aliny Szapocznikow”, opublikowało wydawnictwo Karakter we współpracy z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Spotkanie z Markiem Beylinem zorganizowało Stowarzyszenie Kalisz Literacki dzięki wsparciu finansowemu Miasta Kalisza.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować