Jak co roku, zaczynamy kolejny sezon spotkań z podróżnikami (głównie żeglarzami) pod nazwą Sail Calisia. Spotkania odbywać się będą w każdy pierwszy piątek miesiąca, o godzinie 19:00, w Cafe Calisia przy Al. Wolności 6 w Kaliszu. Najbliższe spotkanie już 3 listopada.
Organizatorami spotkania jest Szkoła Żeglarstwa MORKA oraz Stowarzyszenie Polacy Dookoła Świata.
Pierwszym gościem sezonu 2017/18 będzie Aleksander Hanusz, który jako pierwszy Polak przepłynął Atlantyk na jachcie otwartopokładowym (bez kabiny)

Article 17021732 1332869403438699 5074123108111897359 n External article
fot. Dinghy Atlantic

W 2016 roku Olek Hanusz przepłynął samotnie przez Atlantyk odkrytopokładową łódką w ramach swojego projektu “Dinghy Atlantic”. Dokonał tego jako pierwszy Polak, dodajmy że jachcik był mieczowy, wykonany własnymi rękami ze sklejki w przydomowym ogródku pod Kampinosem, z tradycyjnym ożaglowaniem typu kuter gaflowy.

Główny odcinek z Capo Verde na Martynikę zajął mu tylko 19 dni i 8 godzin, ale chyba większym osiągnięciem był fakt, że Olek mieszkał na swoim 6,5 metrowym jachcie ze szprycbudą przez łącznie 19 miesięcy.

Wypłynął z Seixal koło Lizbony, odwiedził Algarve (płd Portugalia), Porto Santo i Maderę, 5 wysp na Kanarach, St. Vincent na Wyspach Zielonego Przylądka i większość wysp w archipelagu Małych Antyli. Niejako przy okazji i w międzyczasie – wracając na swoją łódkę zostawioną na Karaibach, wziął udział w regatach Setką przez Atlantyk, jako kapitan w 2-osobowej załodze z Adamem Hamerlikiem na 5-metrowej Setce “Still Crazy II”. Prze 2 lata podróżowania miał mnóstwo perypetii, przygód i spotkań, a także pracował – jako skipper, następnie jako szkutnik w Portugalii, na Martynice, Antigui i St. Martin – o czym Wam chce opowiedzieć.

Wyprawa została nagrodzona II honorową nagrodą Rejs Roku 2016 (Srebrny Sekstant), a Olek został wice-żeglarzem roku 2016 Magazynu “Wiatr”. Rejs był kontynuacją serii wypraw “Dinghy Adventures”na małych, odkrytopokładowych łódkach – wcześniej Olek wraz z Filipem Sułkowskim przepłynął 4,5-metrowymi samodzielnie zbudowanymi sklejkowymi ketami lugrowymi Bałtyk do Szwecji i z powrotem, a także wzdłuż wybrzeża Norwegii za koło polarne – na Lofoty, dwukrotnie zdobywając wyróżnienia na festiwalu Kolosy w Gdyni.

Ciekawe liczby – “Dinghy Atlantic”

- Czas trwania projektu: listopad 2014 – lipiec 2017
- Czas trwania wyprawy: 04/2015 – 06/2016 oraz 01/2017 – 07/2017
- Czas pobytu na “King of Bongo”: 19 miesięcy, w tym prawie 7 z Anetą Bohdan
- Suma godzin w morzu – łącznie: 1424 godz. (59 dni)
- Suma godzin – żagle: 1315 godz.
- Suma godzin – silnik: 109 godz. (ponad połowa przy jednoczesnym użyciu żagli)
- Suma przepłyniętych mil: ok. 5600 Mm
- Maksymalna prędkość: 15,2 w.
- Najsilniejsze zanotowane wiatry: 8 B w trakcie żeglugi, 9 B na kotwicy
- Liczba postojów: 86
- Ilość odwiedzonych miejsc (łódką): 75
- W tym ilość postojów w portach: 11
- Ilość odwiedzonych krajów: 15
- Ilość odwiedzonych wysp: 18
- Zaliczone duże rejsy w trakcie trwania Dinghy Atlantic: jako skipper na s/y “Mateńka” (Cetus) z Alicante do Plymouth oraz przez Atlantyk z Lisbony na Martynikę na 5-metrowym jachcie kabinowym (regaty Setką przez Atlantyk)
- Rozdarcia żagli: 2, na łącznie tylko ok. 10 cm.
- Zużyte kuchenki turystyczne: 2
- Ilość wejść na mieliznę: 1, nie licząc drobnych przytarć o dno i niechcianego “osuszenia” na pływie
- Ilość awarii takielunku: 4, w tym dwukrotne złamanie szponów gafla – za pierwszym razem z powodu błędu budowniczego
- Awarie silników podczas płynięcia: 0!
- Łączna ilość warstw antyfoulingu (farby antyporostowej) położonych w tym czasie: 5
- Ilość posiadanych silników zaburtowych w trakcie wyprawy: 4 (z czego wyruszałem z jednym, wróciłem z dwoma)
- Średnia ilość wody zużywanej do opłukiwania się po słonej kąpieli (podczas postojów): 2,5 l
- Złowione ryby: tylko 1,5…

Więcej informacji można uzyskać przychodząc na nasze spotkanie lub odwiedzając profil wyprawy na facebooku: http://www.facebook.com/pg/DinghyAdventures

Wstęp oczywiście wolny!
Zapraszamy!

Zobacz także
Thumb 2000px pis teillogo
Lista kandydatów do Rady Miasta Kalisza KW Prawo...
Thumb 800x600mautocwhite  2
Turniej czterech wspinalni w Kaliszu
Thumb fotolia 112920175 subscription monthly m
6 najpiękniejszych wysp na Karaibach

Komentarze

  • P?s=64&d=identicon&r=pg

    Wspaniała wyprawa godna najwyższego uznania, dzielność i chart ducha tego człowieka zasługuje z pewnością na największe pochwały i są godne naśladowania. Trud przebycia Atlantyku nawet przy sprzyjających warunkach pogodowych jest sporym wyzwaniem, ale dokonanie tego samotnie w odkrytopogładowej 6,5 metrowej łupince mając za osłonę tylko szpryc budę to wyczyn godny podziwu i w pełni zasługujący w śród braci żeglarskiej na najwyższe wyróżnienia. Bardzo fajny artykuł, super obrazujące zestawienia jnformacji np złowionych ryb 1,5 hehe pewnie przyszło się podzielić zdobyczą z barakudą.Gratuluję tej wspaniałej przygody i fantastycznych dokonań, warto posłuchać takich osób bo wiele można się od nich dowiedzieć i nauczyć Pozdrawiam wszystkich ahoj

  • P?s=64&d=identicon&r=pg

    Wspaniała wyprawa ale zupełnie nie rozpropagowana, robimy tym szkodę młodym ambitnym ludziom….
Drogi Użytkowniku Portalu Calisia.pl! Zanim opublikujesz komentarz POMYŚL, czy jest on rzeczowy w kontekście artykułu, pod którym chcesz go zamieścić! Czy nie obrażasz kogoś lub nie naruszasz dóbr osobowych innych ludzi? Pamiętaj, że nawet w Sieci nie jesteś anonimowy!

Uwaga: Komentarze zamieszczane na www.Calisia.pl przez użytkowników nie są na bieżąco moderowane. Jeśli zauważysz wpis obrażający kogokolwiek możesz: zgłosić obraźliwy komentarz do usunięcia mailem na adres redakcja@calisia.pl. Zareagujemy najszybciej jak jest to możliwe.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Portalu, za treść których Calisia.pl nie ponosi odpowiedzialności. Portal zastrzega sobie prawo do usuwania obraźliwych wpisów. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie prawo lub dobre obyczaje, zawiadom nas o tym.
Thumb zrzut ekranu 2017 11 02 o 16.08.20

Zamieszkaj na Osiedlu Panorama Park II

Article xe1s0459

Festiwal Smaku w Cafe.Calisia.pl
Thumb zrzut ekranu 2014 09 07  godz. 21.17.24
Msm icon 30
USŁUGI ASENIZACYJNE - wywóz nieczystości płynnych - Kalisz i okolice
Thumb obrazek 62
Msm icon 30
Ignaszak - Salony Audi, VW i Skody
Thumb obrazek 255
Msm icon 30
Destino Nieruchomości
Thumb  mg 7002
Msm icon 30
CAROK - detailing Twojego samochodu
Thumb b 1
Msm icon 30
Przedszkole Niepubliczne "BURSZTYNOWY ZAMEK"
więcej»
Bico australia 20131216 146n120