Spotkanie autorskie z Szymonem Wróblem w Tarasinie

2018-04-10 07:05:00 red. za tarasin.pl

Serdecznie zapraszamy w piątek, 20 kwietnia o godz. 18.00 na spotkanie autorskie i promocję wydawnictwa w ramach cyklu wykładów WYZWANIA SZTUKI, w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu. O godzinie 18.00 rozpocznie się również transmisja na żywo profilu na Facebooku Galerii: TUTAJ.

- Wiemy jedynie, że skazani jesteśmy na obrazy mimo woli i wolę mimo obrazów, wiemy jedynie, że obrazy jeszcze nie istnieją – to ostanie zdanie z nowej publikacji profesora Szymona Wróbla stanie się prowokacją do dyskusji trzech humanistów: prof. Mirosława Loby, prof. Krzysztofa Rutkowskiego i autora. Spotkanie zaproszonych pisarzy, świetnych znawców historii i teorii literatury zafascynowanych sztuką i psychoanalizą, gwarantuje wysublimowaną przygodę z filozofią szabrownictwa.

Zaskakujący wynik rozważań autora nad obrazem myśli Georges’a Didi-Hubermana, Sigmund’a Freuda, Michel’a Foucaulta, Henrie’ego Bergsona, Erwin’a Panofskiego odkrywa głębokie „rozdarcie” i skłania do postawienia i przytoczenia wielu pytań:

Czy oko historyka sztuki to oko biohistoryka zajmujące się bilansem życia i śmierci?

Co to znaczy, że człowiek został „stworzony na obraz” Boga?

Czym jest INNE obrazu?

Czy praca historyka sztuki to dzisiaj praca filozofa w klinice?

Czym jest symboliczność symptomu?

W czym tkwi dusza zabawki?

Po co i dlaczego obrazy grymaszą?

Czy oko jest zawsze ofiarą obrazu, który wdziera się do naszego wnętrza niczym trucizna?

Czy de-montaż obrazu jest warunkiem montażu wspólnoty?

Jak odzyskać uzmysłowienie, wrażliwość i gest czułości?

W opublikowanej rozprawie profesor Szymon Wróbel swoje refleksje odnosi do twórczości Alberto Giacomettiego, Damien’a Hirsta, Giuseppe Penonea, Bertolta Brechta, Jeana-Luc Godarda czy Claude Lanzmanna. Jeśli towarzyszyć będziemy autorowi także w oglądzie Atlasu obrazów Mnemosyne Aby’iego Warburga i Ikonografii fotograficznej Salpêtiière pozostającej w służbie M. Charcot przekonamy się, że „historyk sztuki to samorzutny filozof zajmujący się tyleż krytyką co kliniką”. Ponieważ „wspólnota rodzi się raczej we współ-zjawianiu się i we współdzieleniu się”. Zapraszamy do lektury i dyskusji z gośćmi galerii.

Publikacja „OBRAZY MIMO WOLI. WOKÓŁ OBRAZU MYŚLI GEORGES’A DIDI-HUBERMANA” jest pierwszym zapisem wykładu z cyklu WYZWANIA SZTUKI, który został wygłoszony przez prof. zw. Szymona Wróbla w galerii 31 marca 2017 roku. Przekazujemy go w formie artystycznej w nakładzie 100 numerowanych egzemplarzy.

Przy wydawnictwie współpracowali z nami:

Recenzent: Prof. dr hab. Paweł Dybel

Redakcja: Bartłomiej Reszuta

Projekt i opracowanie graficzne: Dagny &Daniel Szwed (moonmadness.eu)

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować