Stąd nasz ród. Stąd nasza wiara.

2016-02-23 12:12:00 nazaret

Uczniowie klas 4-6 SP NAZARET oraz 1-3 GIM NAZARET uczestniczyli w interdyscyplinarnym projekcie edukacyjnym związanym z obchodami 1050-lecia Chrztu Polski.

fot. nazaret
fot. nazaret

O wyborze tematu projektu zadecydował fakt, iż Kalisz jest najstarszym miastem w Polsce oraz to, że znajdują się w nim cenne zabytki dziedzictwa materialnego i niematerialnego, związane ze zrębami chrześcijaństwa, a także zaczątkami państwa polskiego. W zamyśle praca nad projektem miała spowodować, lepsze poznanie walorów lokalnego i regionalnego dziedzictwa.

Praca nad realizacją projektu była koordynowana przez nauczycielki p. Joannę Kobusińską i p. Jolantę Gaj i przebiegała synchronicznie w SP i GIM NAZARET. Przydział poszczególnych zadań uwzględniał preferencje uczniów oraz ich naturalne predyspozycje i zainteresowania. Kameralność szkół sprzyjała wzajemnej wymianie doświadczeń i pomocy koleżeńskiej oraz współpracy nauczycieli.

Walorem realizacji projektu był szeroki wachlarz metod i bogactwo wykorzystanych form. Wśród nich pojawiły się:
- sketchnoting – zapoznanie się z kaliską legendą o pobycie św. Wojciecha w Kaliszu i przygotowanie prac,
- wykonanie makiet kaliskiego grodu,
- interdyscyplinarny przekład tekstu na obraz – analiza zdjęć kaliskich obiektów i opisów tychże obiektów w dostępnych źródłach informacji oraz wykonanie pracy dowolną techniką,
- zorganizowanie wycieczek edukacyjnych do Muzeum Okręgowego Ziemi Kalskiej oraz do skarbca kaliskiej bazyliki, przeprowadzenie wywiadu z kustoszem, opracowanie sprawozdań i relacji dziennikarskich, quizów, krzyżówek, na bazie zdobytej podczas wyjść wiedzy,
- storytelling – „Od pogaństwa do chrześcijaństwa, czyli o tym, jak Mieszko I wprowadzał chrzest”,
- przygotowanie „Szkolnego dnia człowieka średniowiecza” oraz zorganizowanie konkursu na najbardziej pomysłowy strój,
- wzięcie udziału w „Szkolnym dniu człowieka średniowiecza”,
- opracowanie i rozpowszechnienie okolicznościowej gazetki związanej z projektem.

Efekty pracy uczniów i nauczycieli wyeksponowane zostały na wystawie w sali kolumnowej holu głównego szkoły. Ekspozycja objęła kilkadziesiąt prac (niektóre, bardziej czasochłonne i skomplikowane, tworzone były w grupach) i cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, nie tylko ze strony uczniów, ale również rodziców i dziadków.

Niezależnie od wystawy powstało drugie duże przedsięwzięcie, jakim była okolicznościowa gazetka szkolna. Zredagował ją zespół gimnazjalistów, którzy wcześniej ukończyli zajęcia fakultatywne z dziennikarstwa oraz sztuki słowa i gestu. Gazetkę, zatytułowaną podobnie jak projekt: „Stąd nasz ród. Stąd nasza wiara”, otrzymali wszyscy uczniowie biorący udział w projekcie, dyrekcja, grono pedagogiczne oraz goście naszej szkoły. Rozpowszechnienie gazetki połączone zostało ze „Szkolnym dniem człowieka średniowiecza”, podczas którego uczniowie, ubrani w stroje z epoki, uczestniczyli w tematycznych zabawach i quizach.

Projekt okazał się wyśmienitą okazją do poszerzania wiedzy i nawiązywania relacji rówieśniczych.

Wśród informacji zwrotnych, otrzymywanych już w trakcie realizacji projektu, pojawiały się uczniowskie refleksje, że praca nad nim pozwoliła im odkryć niezwykłe zabytki, o których do tej pory nie wiedzieli, a które znajdowały się w ich najbliższym otoczeniu. Dorośli towarzyszący uczniom mogli również wzbogacić swoją wiedzę na temat historii regionu i Polski.

Zarówno uczniowie jak i nauczyciele jednomyślnie uznali, iż projekt był bardzo wartościowym przedsięwzięciem, stąd planowane są kolejne działania, związane z realizacją tematu dotyczącego obchodów 1050-lecia chrztu Polski.

Zachęcamy do obejrzenia galerii z projektu:
http://nazaret.kalisz.pl/aktualnosci/stad-nasz-rod-stad-nasza-wiara/

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować