„Szlaban na ryzyko!” - kolejarze prowadzili warsztaty dla instruktorów jazdy i mundurowych w Kaliszu [Wideo]

2019-04-24 13:09:00 red

W ramach kampanii „Szlaban na ryzyko!” przedstawiciele PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. odwiedzili Kalisz, aby przeprowadzić warsztaty dla instruktorów szkół nauki jazdy oraz służb mundurowych. Podczas spotkania eksperci zaprezentowali najnowsze rozwiązania minimalizujące ryzyko wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych. Celem akcji jest edukacja zarówno początkujących, jak i doświadczonych kierowców.

W ramach kampanii Bezpieczny przejazd – „Szlaban na ryzyko!” organizowane są specjalistyczne seminaria dla osób kształcących i egzaminujących przyszłych kierowców. Kalisz jest trzecim w tym roku miastem po Zamościu i Koszalinie gdzie prowadzone są warsztaty.

Podczas spotkania dyrektor Biura Bezpieczeństwa PKP PLK S.A. Włodzimierz Kiełczyński omówił szczegółowo zasady bezpieczeństwa na przejazdach z perspektywy kolei. – Jest to akcja, którą prowadzimy od 2016 roku w myśl zasady „im lepiej przygotowany instruktor tym lepiej przygotowany przyszły kierowca”. Na warsztatach instruktorzy nauki jazdy oprócz omówienia bezpieczeństwa i zasad działania przejazdów kolejowych otrzymują materiały, które mogą być dowolnie wykorzystane w procesie szkolenia przyszłych kierowców. Jest to jeden z etapów poprawy bezpieczeństwa na polskich drogach – mówi Włodzimierz Kiełczyński.

W Polsce każdego roku dochodzi do 200 wypadków na przejazdach kolejowych w których ginie kilkadziesiąt osób. W większości są to wypadki tragiczne. Pociągi rozpędzają się do prędkości 160 km/h i w zderzeniu z pojazdem zachowują się jak samochód najeżdżający na puszkę z napojem.

Niestety tragiczne wypadki mają miejsce pomimo systematycznego wprowadzania nowych technologii, które mają zwiększać bezpieczeństwo – Nawet najlepsze zabezpieczenia oraz zmodernizowane przejazdy będą niewystarczające, jeśli kierowcy nie włączą myślenia – mówi dyrektor Biura Bezpieczeństwa PKP PLK S.A. Włodzimierz Kiełczyński – Nadal potrzebna jest szeroko zakrojona akcja edukacyjna, zmiana mentalności samych kierujących oraz zrozumienie, że skrzyżowanie drogi publicznej z kolejową wymaga od nas wyjątkowej uwagi i ostrożności – dodaje.

W Wielkopolsce są 1364 przejazdy i bezpieczne przejścia kolejowe. W 2018 roku doszło do 28 wypadków i kolizji w których zginęło 5 osób, a 3 zostały ciężko ranne.

W ubiegłym roku PKP PLK S.A. na ponad 14 tysiącach przejazdów umieściła specjalne żółte naklejki, które ułatwiają kierowcom identyfikację przejazdu na którym się znajdują.

Na każdej z nich są trzy podstawowe informacje – indywidualny numer identyfikacyjny przejadu, numer alarmowy 112 oraz numery „awaryjne”. W przypadku zagrożenia życia kierowca dzwoniąc pod numer 112 podaje indywidualny numer identyfikacyjny z żółtej naklejki. Operator numeru 112 powiadamia służby PKP PLK S.A. o zagrożeniu.

Następne szkolenia odbędą się w Suwałkach i Legnicy.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować