14 września, o godzinie 18:00 zapraszamy widzów na pokaz filmu w ramach Kultury Dostępnej – „Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej”.

Article 673987 1.1 Wyniki konkursu

Film opowiada historię powstawania i żmudnego procesu wydawania „Sztuki kochania”, książki, która zrewolucjonizowała myślenie Polaków o swojej seksualności i sprawiła, że bardziej świadomie zaczęli spoglądać na swoje ciało. Autorką książki i bohaterką filmu jest Michalina Wisłocka, znana w czasach PRL-u seksuolog i ginekolog.

Podstawą do napisania książki były wywiady z pacjentkami, które lekarka przeprowadzała podczas swojej praktyki zawodowej. „Sztuka kochania” nie mogłaby powstać, gdyby nie związki miłosne Wisłockiej. Dlatego też w filmie oprócz procesu powstawania i wydawania książki, walki z cenzurą i władzami PRL, pokazane jest także życie osobiste lekarki. Wisłocka (Magdalena Boczarska) mieszkała razem z mężem Stachem (Piotr Adamczyk) i swoją przyjaciółką z lat młodości, Wandą (Justyna Wasilewska), z którą łączyły ich nieoczywiste relacje. Gdy ich drogi rozchodzą się Wisłocka poznaje Jurka (Eryk Lubos), który zachęca ją do napisania książki. Wspólnie z redaktorką Tereską (Jaśmina Polak) rozpoczyna walkę o wydanie „Sztuki kochania”. Swój cel osiąga w 1967 roku, książka zostaje entuzjastycznie przyjęta przez Polaków i automatycznie staje się bestsellerem. „Sztuka kochania” sprzedała się w Polsce w 7 mln egzemplarzach, nie licząc nieoficjalnych pirackich dodruków.

Główną rolę w filmie zgrała Magdalena Boczarska, znana przede wszystkim z tytułowej roli w filmie „Różyczka”. Oprócz Wasilewskiej, Adamczyka i Lubosa na ekranie zobaczymy również Danutę Stenkę, Karolinę Gruszkę, Wojciecha Mecwaldowskiego czy Arkadiusza Jakubika. Za scenariusz odpowiedzialny był twórca scenariusza „Bogów” – Krzysztof Rak. Muzykę do filmu skomponował Radzimir Dębski.

UWAGAWYNIKI KONKURSU!

Poprawna odpowiedź na pytanie: Kto wyreżyserował „Sztukę kochania. Historię Michaliny Wisłockiej”? brzmi: Maria Sadowska.

Trzy płyty z soundtrackiem z filmu „Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej” zdobywają Beata Plota, Natalia Kurek oraz Dorota Figiel.

O sposobie odbioru nagrody poinformowaliśmy mailowo. Serdecznie gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach.

Zobacz także
Thumb img 6437a
Potrącenie rowerzysty na ul. Górnośląskiej
Thumb zrzut ekranu 2018 06 13 o 10.33.16
Zaćma daje się leczyć
Thumb dsc 0128
Najlepszy z samorządu

Nie ma możliwości komentowania tego artykułuThumb zrzut ekranu 2017 11 02 o 16.08.20

Zamieszkaj na Osiedlu Panorama Park II

Article xe1s0459

Festiwal Smaku w Cafe.Calisia.pl
Thumb marysienka
Msm icon 30
Marysieńka
Thumb img 7818
Msm icon 30
Magic Garden Hostel
Thumb zrzut ekranu 2015 08 14  godz. 15.34.08
Msm icon 30
Galeria Tęcza - prawdziwe centrum handlowo - rozrywkowe
Thumb bioskin logo
Msm icon 30
Bioskin - Piękno i Zdrowie
Thumb music store black
Msm icon 30
Szkoła Muzyczna MUSIC STORE
więcej»
Bico australia 20131216 146n120