Sztuka w przestrzeni miejskiej. 80 prac artystów związanych z Kaliszem

2017-02-01 11:50:00 Galeria Tarasin

W piątek 20 stycznia w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina otwarto „A-KUMULACJE 2017, Kaliskie Biennale Sztuki”. O idei przedsięwzięcia opowiedzieli kurator – Michał Knychaus i Joanna Dudek – dyrektorka galerii przedstawiając jednocześnie artystów biorących udział w wystawach. Prace można oglądać w Galerii Sztuki im. Jana Trasina oraz w przestrzeniach Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego do 17 lutego br.

A. Kempa - Postój ze sztuką.
A. Kempa - Postój ze sztuką.

W sobotę – 21 stycznia o godz. 17.00, odbyło się pierwsze spotkanie autorskie w ramach „A-KUMULACJI 2017”. Tego dnia, gościem specjalnym był Piotr Blajerski. Rozmowę poprowadził kurator biennale – Michał Knychaus. Dyskusja poprzedzona była projekcją filmu artysty – „Ewangelia według Pasoliniego”, który można zobaczyć w przestrzeni dworca PKP w Kaliszu do końca trwania biennale.

W ramach pierwszego wykładu „A-KUMULACJI 2017” – w czwartek 12 stycznia o 18.30 – Iwona Barańska opowiedziała o artystach obecnych/nieobecnych w Kaliszu od XIX wieku aż do dziś.

W kinach Centrum i Helios seanse poprzedzone są filmem „Ośmioro ludzi i trzynaście zadań” Konrada Smoleńskiego. Praca artysty wyświetlana w kaliskich kinach, jest jedną z kilku interwencji artystycznych podjętych przez zaproszonych gości w ramach „A-KUMULACJI 2017”.

Kaliskie biennale to również możliwość obcowania ze sztuką w przestrzeni miejskiej. Adrian Kempa i jego interwencja artystyczna pt. „Sytuacja otwarta” zamieniła reklamowe gabloty przystanków autobusowych w specyficzne lustra.

Drugą propozycją jest projekt duetu Moonmadness: Dagny & Daniela Szwed.
Dzięki ich pracy powstała alternatywna identyfikacja graficzna biennale A–KUMULACJE 2017, dla Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu. Duet konsekwentnie badał przestrzeń typograficzną i wizualną, będącą pozostałością po dawnych społecznościach kaliskich. Moonmadness użył w swojej pracy np. alfabetu hebrajskiego czy cyrylicy, opierając się na multikulturowej historii miasta. Poza fasadą galerii można ich projekt zobaczyć również na przystankach miejskich w ramach Postoju (ze) sztuką.

„Postój (ze) sztuką” na przystankach:
Nowy Rynek/Babina
Parczewskiego
Złoty Róg
Al. Wojska Polskiego/Kosmos
Harcerska/Rogatka
Ułańska
Częstochowska
Bankowa
Nowy Świat Rogatka
Górnośląska Dworzec PKS
3-go Maja

W Kaliszu w trakcie trwania biennale od 20 stycznia do 17 lutego można obejrzeć ponad 80 prac i uczestniczyć w wydarzeniach towarzyszących wystawom.

Zapraszamy na uroczystą gala z wręczeniem nagród we wtorek 14 lutego 2017 o godz. 19.00 w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina.

Co jeszcze w programie biennale?

Rysunki i ich otoczenie – wykład Mikołaja Polińskiego w ramach cyklu WYZWANIA SZTUKI

31 stycznia 2017, wtorek, godz. 18.00
Galeria Sztuki im. Jana Tarasina

Horyzonty sztuki w świecie nowych technologii – spotkanie kuratorskie z Michałem Knychausem
11 luty 2017, sobota, godz. 12.00
Galeria Sztuki im. Jana Tarasina

Cyprian Kościelniak – spotkanie autorskie
13 luty 2017, poniedziałek, godz. 12.00
Sala kameralna WP-A UAM w Kaliszu

Bartosz Zimniak aka Pomme de Terre – MAMI, performance
14 lutego 2017, wtorek, godz. 14.00
Galeria Sztuki im. Jana Tarasina

Miejsca biennale:
Galeria Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu
pl. św. Józefa 5

Uniwersytecka Galeria Sztuki
Galeria Studencka Wejście/Wyjście
Przestrzenie budynku wydziału WP-A UAM w Kaliszu
ul. Nowy Świat 28-30

Dworzec PKP, ul. Dworcowa 1

Kino CENTRUM, ul. Łazienna 6

Kino Helios (Galeria Amber), ul. Górnośląska 82

Przestrzeń miejska – przystanki autobusowe:
Nowy Rynek/Babina
Parczewskiego
Złoty Róg
Al. Wojska Polskiego/Kosmos
Harcerska/Rogatka
Ułańska
Częstochowska
Bankowa
Nowy Świat Rogatka
Górnośląska Dworzec PKS
3-go Maja

Postój (ze) sztuką w ramach „A-KUMULACJI 2017, Kaliskiego Biennale Sztuki” Dagny & Daniel Szwed, Moonmadness

Projekt Moonmadness zakłada stworzenie alternatywnej identyfikacji graficznej biennale A–KUMULACJE 2017, dla Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu. Duet konsekwentnie bada przestrzeń typograficzną i wizualną, będącą pozostałością po dawnych społecznościach kaliskich. Moonmadness używają w swojej pracy np. alfabetu hebrajskiego czy cyrylicy, opierając się na multikulturowej historii miasta.

Położenie przystanków:
Ułańska
Częstochowska
Bankowa
Nowy Świat Rogatka
Górnośląska Dworzec PKS
3-go Maja

Sytuacja Otwarta

Instalacja site-specific, 2016
Adrian Kempa

Świat reklamy zewnętrznej ma kilka krain. Jest mroczna kraina wielkich siatek, ale ona znajduje się gdzieś na peryferiach. Są meble miejskie takie jak wiaty przystankowe, ławki, śmietniki. One też są nośnikami. Jest wreszcie najsilniejsza reklama systemowa, czyli bilbordy, cityboardy, citylighty, diapazony, stripsy, front- i backlighty mobile i bóg wie co jeszcze. Uzupełnia je ambient i guerilla marketing, czyli działania niestandardowe. Ten świat rozumieją tylko jego twórcy. Stworzyli go na własne podobieństwo. Nie ma w nim ludzi. Są odbiorcy albo użytkownicy – źródło kontaktów lub spojrzeń. (Filip Springer, Wanna z kolumnadą, Wydawnictwo Czarne, 2013, s. 173)*

Interwencja artystyczna „Sytuacja Otwarta” zamienia reklamowe gabloty przystanków autobusowych w specyficzne lustra. Przestrzeń typowo komercyjna, na co dzień przeznaczona dla outdoorowej reklamy, zostaje uwolniona. Subwersywne działanie Adriana Kempy proponuje w zamian obraz alternatywny – odbicie tego, co dookoła. Ten prosty, ale zarazem silny, konceptualny zabieg skłania do refleksji na temat otaczającej nas wizualności. Dedykowana coraz bardziej perswazyjnym celom marketingowym gablota, odzyskana przez ingerencję Kempy, niczym krzywe zwierciadło ujawnia prawdę o tym, jak radzimy sobie z miastem. Nieidealna, pofalowana i zamazana folia lustrzana nie pozwala na uzyskanie dokładnego odbicia, ale prowokuje do tworzenia nowych obserwacji. Potrzebne jest tylko spojrzenie.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować