W pleszewskich mediach pojawiła się informacja, że w Prośnie znaleziona została łódź z przełomu wieków. Obiekt został zbadany przez pracowników Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków z delegatury w Kaliszu. Jak się dowiedzieliśmy “dłubanka” nie jest taka stara…ma zaledwie rok.

Article 43527296 319701445484263 7750082891505205248 n

Przypadkowy przechodzień zauważył tajemniczą łódź w rejonie osady Turowy w okolicach Rokutowa, kiedy susza spowodowała obniżenie poziomu rzeki. O znalezisku został poinformowany dyrektor Muzeum Regionalnego w Pleszewie, archeolog – Grzegorz Gmyrek oraz Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków z delegaturą w Kaliszu.

Jak dowiedział się portal Calisia.pl tzw. dłubanka, czyli niewielka łódź zrobiona z wyżłobionego pnia drzewa nie jest żadnym leciwym obiektem, a zbudowana została rok temu przez grupę rekonstruktorów, pasjonatów zajmującymi się wiernym odtwarzaniem okresu wczesnego średniowiecza. Ich hobby to sztuka przetrwania przy użyciu zrekonstruowanego sprzętu z okresu IX-XI wieku. Na portalu YouTube prowadzą kanał Early Way, poświęcony survivalowi. Możemy obejrzeć tam chociażby relację z powstawania tej łodzi.

Rekonstruktorzy wypłynęli łodzią na małą wyprawę z Kalisza do Grodu w Gieczu. Wyzwanie zostało zaliczone i nie bez przeszkód dotarli do celu. Łódź została później skradziona. Teraz się odnalazła. Dziś oficjalnie zostało potwierdzone, że przez archeologów i konstruktorów łodzi, że to właśnie dłubanka, wykonana rok temu.

Zobacz także
Thumb czo%c5%82o
Prawo i Sprawiedliwość podsumowało kampanię wybo...
Thumb img 0261
Manipulacja z "Kurędą" nadaną przez "Sołtysa". K...
Thumb img 0253
Budynek przy Nowym Świecie trafi w ręce młodych ...

Komentarze
Drogi Użytkowniku Portalu Calisia.pl! Zanim opublikujesz komentarz POMYŚL, czy jest on rzeczowy w kontekście artykułu, pod którym chcesz go zamieścić! Czy nie obrażasz kogoś lub nie naruszasz dóbr osobowych innych ludzi? Pamiętaj, że nawet w Sieci nie jesteś anonimowy!

Uwaga: Komentarze zamieszczane na www.Calisia.pl przez użytkowników nie są na bieżąco moderowane. Jeśli zauważysz wpis obrażający kogokolwiek możesz: zgłosić obraźliwy komentarz do usunięcia mailem na adres redakcja@calisia.pl. Zareagujemy najszybciej jak jest to możliwe.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Portalu, za treść których Calisia.pl nie ponosi odpowiedzialności. Portal zastrzega sobie prawo do usuwania obraźliwych wpisów. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie prawo lub dobre obyczaje, zawiadom nas o tym.
Thumb zrzut ekranu 2017 11 02 o 16.08.20

Zamieszkaj na Osiedlu Panorama Park II

Article xe1s0459

Festiwal Smaku w Cafe.Calisia.pl
Thumb zdjecie 2
Msm icon 30
Organizacja Imprez Turystycznych ,,BŁĘKITNA’’
Thumb v1
Msm icon 30
Suknie Ślubne - Pracownia Krawiecka Emilia Elżbieta Błaszczyk
Thumb zrzut ekranu 2015 08 14  godz. 15.34.08
Msm icon 30
Galeria Tęcza - prawdziwe centrum handlowo - rozrywkowe
Thumb logo wizytowka
Msm icon 30
UAM Filologia Polska
Thumb mika
Msm icon 30
Mika-Stal
więcej»
Bico australia 20131216 146n120