Eelektryczne kolejki, samochody, samoloty, ręcznie wykonane modele łodzi, pełen wyposażenie militarne, realistyczne makiety do gier a nawet stoisko z owadami – te i wiele innych atrakcji pojawiło się po raz 8 w kaliskiej Hali Arena, podczas Dni Modelarza i Pasjonata. Stoiska można oglądać jeszcze do godziny 18:00!

Article img 5300 Updated icon
fot. Błażej Krawczyk

W weekend owoce swych pasji prezentują kaliszanom modelarze, rekonstruktorzy, hobbyści i kolekcjonerzy z terenu naszego miasta oraz hodowcy. Podczas tegorocznej edycji po raz pierwszy można oglądać tak wielki wachlarz nietypowych owadów. – W zeszły roku wystawiałam się z modelami artystycznymi i miałam karaczany madagaskarskie z żywych zwierząt. W tym roku poszerzyłam swoją hodowlę i chciałam pokazać żywe eksponaty. Mamy różne gatunki karaczanów, madagaskarskie, brazylijskie, ozdobne , paskowane oraz tureckie. Są również modliszki – dojrzałe gatunki oraz modliszka kwiatowa. Mamy również różne rodzaje straszyków. Straszyki pieszczotliwie nazywane karmelkami, straszyki australijskie przypominające duży suchy liść oraz patyczaki rogate i skrzydlate – mówi Katarzyna Fryś. Można oglądać zwierzęta jak również je zakupić. Sprzedaję młode osobniki patyczaków rogatych albo jaja. Zachęcam ludzi to zakupu jajeczek, bo wtedy człowiek inkubuje, opiekuje się, cieszy się z wyklucia i zajmuje się zwierzakiem od początku – dodaje.

Tradycyjnie nie zabrakło miłośników historii, wojskowości, broni i barwy, lotnictwa, broni pancernej, kolejnictwa, szkutnictwa, fantastyki, zdalnie sterowanych miniatur oraz zabytkowych pojazdów i rekonstrukcji historycznej. Zwyczajowo już miłośnicy modelarstwa kolejowego pokazali nam swoje imponujące makiety. Jedną z makiet, będącą jednocześnie grą zaprezentował major Marcin Matczak z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach. – To jest makieta gry strategicznej Ogniem i mieczem, polska gra, która oddaje realia potopu szwedzkiego. Makieta jest fikcyjna, złożona z 4 nacji: Polaków, Kozaków, Wojska Siedmiogrodu, Brandenburgie i Królewskie miasto Gdańsk, które jest w grze sojusznikiem Rzeczypospolitej. Mamy fragment zamku, wieś, elementy pokazujące wielokulturowość w dawnej Rzeczypospolitej – kościół katolicki, kościół prawosławny i wierną kopię meczetu w Bohonikach. Jest to gra, która łączy dwie pasje – historyczną i strategiczną oraz pasję modelarską. Chcąc grać w tę grę, musimy kupić jednostki, sami je pomalować i skompletować teren, na którym będziemy grali. Tutaj nie gramy na planszy tylko na realnym terenie. Grając w nią uczymy się historii, ponieważ poznajemy ją czytając instrukcję, w której zawarte są statystyki jednostek, taktyka i różne ciekawostki – mówi major Marcin Matczak.

Tradycyjnie nie mogło zabraknąć zarówno perfekcyjnie wykonanych ręcznie łodzi z Młodzieżowego Domu Kultury w Kaliszu. – To jest pracownia w Młodzieżowym Domu Kultury,gdzie działamy od 1952 roku. Kiedyś mieściliśmy się na przystani, na Wale Piastowskim, a od kilkunastu lat przy ul. Fabrycznej. Modele są robione przez młodzież od 5 klasy podstawowej wzwyż. Są to modele zdalnie sterowane – Międzynarodowa Klasa Regatowa RG 65. Zajęcia młodszej grupy odbywają się raz w tygodniu prze 2 godziny. Wybudowanie tych modeli zajęło 2 lata. Wszystkie elementy wykonywali sami – wycinali, sklejali, szlifowali oraz malowali. Jest to wyzwanie dla takich młodych ludzi, którzy żyją obecnie w dobie klikania, gdzie się kliknie i coś powstaje, a tu uczą się cierpliwości – mówi Krzysztof Czarciński, prowadzący pracownię przez 40 lat.

Podczas imprezy można podziwiać modele, ale również samemu spróbować swoich sił przy ich sklejaniu. Młodzież oraz dorośli przy specjalnie przygotowanych stolikach z akcesoriami wspólnie składali różne pojazdy. Wśród dzieci nie zabrakło pasjonatów, którzy już dawno rozpoczęli swoją przygodę z modelarstwem. – Dzisiaj składam transporter niemiecki półgąsenicowy. Interesuje się modelarstwem od 3 lat, głównie modelami militarnymi – składałem samoloty i czołgi. Złożenie bardziej wymagającego modelu, zajmuje mi do 2 tygodni – mówi Jakub Grajek, l3-letni pasjonat.

Działający w Kaliszu Modelarze RC zaprezentowali swoje zdalnie sterowane modele pojazdów na specjalnie przygotowanych torach. Działająca od 1992 roku w Kaliszu firma Pratt&Whitney prezentuje produkty fabryczne poszczególnych firm lotniczych. Pasjonaci chętnie rozmawiają o modelarstwie, które może stać się strategią na życie. Jest to jedna z nielicznych możliwości, kiedy możemy obejrzeć, a nawet dotknąć pojazdy nieeksponowane na co dzień.

Dodatkowo, przed halą, możemy zobaczyć wojskowe samochody, zabytkowe pojazdy straży pożarnej, zobaczyć i dotknąć repliki broni wojskowej a nawet postrzelać. Na zwiedzających czekają namioty z pełnym wyposażeniem militarnym.

Zobacz także
Thumb 01
Sprawdź jakie jest powietrze w centrum
Thumb bia%c5%82a sobota 13 03 2019 postfb 960x960
Przebadaj się w Białą Sobotę
Thumb article img 0306
Mniej godzin religii w szkołach? Inicjatywa nale...

Komentarze
Drogi Użytkowniku Portalu Calisia.pl! Zanim opublikujesz komentarz POMYŚL, czy jest on rzeczowy w kontekście artykułu, pod którym chcesz go zamieścić! Czy nie obrażasz kogoś lub nie naruszasz dóbr osobowych innych ludzi? Pamiętaj, że nawet w Sieci nie jesteś anonimowy!

Uwaga: Komentarze zamieszczane na www.Calisia.pl przez użytkowników nie są na bieżąco moderowane. Jeśli zauważysz wpis obrażający kogokolwiek możesz: zgłosić obraźliwy komentarz do usunięcia mailem na adres redakcja@calisia.pl. Zareagujemy najszybciej jak jest to możliwe.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Portalu, za treść których Calisia.pl nie ponosi odpowiedzialności. Portal zastrzega sobie prawo do usuwania obraźliwych wpisów. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie prawo lub dobre obyczaje, zawiadom nas o tym.
Thumb zrzut ekranu 2017 11 02 o 16.08.20

Zamieszkaj na Osiedlu Panorama Park II

Article 49937968 2456667807695012 2560500648214790144 n

Zimowy Festiwal Kawy
Thumb img 7818
Msm icon 30
Magic Garden Hostel
Thumb raster   biale full  czarne tlo
Msm icon 30
Akademia Zdrowej Skóry
Thumb zrzut ekranu 2017 11 14 o 13.36.07
Msm icon 30
SHADE Studio Fryzjersko – Trychologiczne
Thumb music store black
Msm icon 30
Szkoła Muzyczna MUSIC STORE
Thumb zrzut ekranu 2014 02 03  godz. 23.54.31
Msm icon 30
NIEPUBLICZNE PRZEDSZKOLE "ZIELONE ŁĄKI"
więcej»
Bico australia 20131216 146n120