VII Festiwal Kultur Regionów Europy - Serbia Centralna

2015-10-24 09:23:00 CKiS

Film, wykład i projekt muzyczny w ramach: VII Festiwal Kultur Regionów Europy kończą dziś (24.10) kilkudniowe spotkania z Serbią, które odbywają się w Centrum Kultury I Sztuki w Kaliszu. Wstęp wolny!

fot. CKIS
fot. CKIS

Dom Bretanii w Poznaniu wraz z Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu zapraszają na wykłady, warsztaty, filmy przybliżające fascynującą kulturę Serbii Centralnej, regionu Europy doświadczonego przez burzliwą historię.

Program ostatniego festiwalowego dnia wygląda następująco:

15:00 – wykład: Święte miejsca Serbów – dr Tomasz Kwoka (UJ)(sala studio)
Prowadzący jest serbistą z Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorem m.in. przewodnika po Serbii pt. „Serbia. Na skrzyżowaniu kultur”. Wydawnictwo Bezdroża.
Leżąc na styku Wschodu i Zachodu, na początku XIII wieku Serbia ostatecznie wybrała kręg kultury bizantyjskiej, prawosławnej. Ten wybór określił jej rozwój kulturalny, duchowy i polityczny, szczególnie na kolejne ponad dwa stulecia. Z tego okresu świetności pochodzą najwspanialsze pomniki serbskiej kultury duchowej – monastery i cerkwie, wśród których wymienić można choćby królewską Žičę, carską Studenicę, wspaniałe kosowskie świątynie Pećka Patrijaršija, Dečani i Gračanica, a przede wszystkim monaster Hilandar na świętej Górze Atos. Po najeździe tureckim, do tych ważnych miejsc dołączyły kolejne, bardziej na północ: nad Wielką i Zachodnią Morawą, a potem na Fruškiej Gorze. Historie tych właśnie świętych miejsc zostaną opowiedziane na wykładzie.

16:30 – film Śmierć człowieka na Bałkanach (sala widowiskowa)
(„Smrt coveka na Balkanu”) reż. Miroslav Momčilović (2012), 80 min.
Pewien samotny kompozytor decyduje się popełnić samobójstwo przed kamerą. Po usłyszeniu strzału, do jego mieszkania zbiegają się kolejno sąsiedzi, nie wiedząc, że kamera rejestruje ich zachowania. Zrealizowana w jednym ujęciu dowcipna krytyka zakłamania współczesnego serbskiego społeczeństwa. Jedna z najlepszych czarnych komedii serbskich ostatnich lat.

18:00 – projekt muzyczny Mesecina – Agata Harz i Barbara Wilińska (sala studio)
Życie serbskiej kobiety opowiedziane poprzez tradycyjne pieśni (weselne, kołysanki, miłosne itp). Kameralny godzinny koncert połączony z opowieścią o serbskich tradycjach.
Agata Harz, urodzona w Kairze, mieszkała w Belgradzie i w Warszawie. Z wykształcenia orientalistka, z zamiłowania śpiewaczka. Od lat 90-tych zajmuje się archaicznymi technikami śpiewu z powodzeniem wykorzystując je w pracy edukacyjnej i artystycznej, biorąc udział w wielu projektach od muzyki dawnej poczynając poprzez muzykę tradycyjną na współczesnej muzyce eksperymentalnej kończąc. Współtwórczyni awangardowej grupy „Księżyc” (CD „Nów” i „Księżyc”), wokalistka „Bractwa Ubogich”, pierwszej w Polsce kapeli zajmującej się polską muzyką tradycyjną „in crudo”, obecnie wokalistka zespołu „Pies szczeka” oraz „Wędrowiec” (I nagroda na festiwalu Nowa Tradycja). Prowadziła warsztaty m.in. na Taborach Domu Tańca, w Instytucie Kultury Polskiej UW, na Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata, Festiwalu Skrzyżowanie Kultur. Współpracuje m.in. ze swoim mężem Remkiem Mazur-Hanajem, Jackiem Urbaniakiem i zespołem Ars Nova, Jackiem Hałasem i Darkiem Błaszczykiem, Weroniką Grozdew-Kołacińską i kwartetem Sabionetta.
Barbara Wilińska, z wykształcenia psycholog, śpiewaczka, trenerka głosu, instrumentalistka, kaligraf. Zajmuje się archaicznymi technikami śpiewu, polskimi i słowiańskimi pieśniami tradycyjnymi oraz improwizacją głosem, wykorzystując swoje umiejętności i zainteresowania w pracy edukacyjnej i artystycznej poprzez udział w projektach indywidualnych i grupowych, prowadzenie regularnych i okazjonalnych warsztatów wokalnych oraz prowadzenie zespołów śpiewu tradycyjnego.
Laureatka m.in. III Festiwalu Piosenki Słowiańskiej w Poznaniu w 2007 roku, 45 Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu w 2011roku, konkursu „Stara Tradycja” w 2012 roku.

Na wszystkie wydarzenia WSTĘP WOLNY.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować