W Cafe.Calisia.pl przestrzegamy zasad diety antynowotworowej

2016-09-25 14:14:00 Daria Cafe.Calisia.pl

Czy to prawda, że istnieje szereg produktów, których systematyczne spożywanie może zminimalizować wystąpienie nowotworu? Tak, to prawda! I dlatego też w Cafe.Calisia.pl potrawy przyrządzane są w oparciu o produkty zawierające wiele substancji o działaniu antynowotworowym (antyoksydanty i wtórne metabolity roślinne).

Nie od dziś wiadomo, że wprowadzenie zmian w naszych nawykach żywieniowych jest procesem rozciągniętym w czasie. Niewiele osób jest w stanie porzucić swoje dotychczasowe, często złe, przyzwyczajenia z dnia na dzień. Na początku powinniśmy starać się jeść różnorodnie i kolorowo, pamiętać o codziennej aktywności fizycznej i systematycznie wykonywać badania profilaktyczne, które zapewne u większości z nas odeszły w zapomnienie przez nadmiar codziennych obowiązków.

Z badań przeprowadzonych w 2012 roku przez GLOBOCAL wynika, że właśnie w tym roku aż 8,2 milona ludzi na świecie zmarło w wyniku choroby nowotworowej! Z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że w 2014 roku w Polsce z powodu nowotworów zmarło 53 300 mężczyzn i 42 300 kobiet! Podane liczby są zatrważające, jednak dowiedziono, że nawet 40% wszystkich zachorowań na nowotwory można uniknąć poprzez prowadzenie odpowiedniego trybu życia.

Kancerogeneza, czyli jak powstaje nowotwór…

Do czynników etiologicznych, predysponujących do wystąpienia nowotworu należy nasz styl życia oraz występujące zanieczyszczenia środowiska, w którym żyjemy. Wszelkiego rodzaju szkodliwe substancje znajdujące się obecnie w żywności mogą aktywować kaskadę procesów, które doprowadzą do powstania nowotworu. Obecny w naszym organizmie przewlekły stan zapalny zwiększa ryzyko rozwoju nowotworu przede wszystkim ze względu na zwiększoną reaktywność wolnych rodników z powodu wystąpienia ogniska zapalnego. Rodniki te atakują związki, które w swojej budowie posiadają wiązania podwójne (np. białka, wielocukry czy lipidy). Wolne rodniki uszkadzają nasze DNA, co powoduje zmiany w budowie kodu genetycznego i jego mutacje. W efekcie zaistniałej sytuacji dochodzi do niekontrolowanego namnażanie się komórek w organizmie i powstaje guz. Nowotwory (zarówno złośliwe jak i niezłośliwe) mogą namnażać się w różnych miejscach w naszym organizmie i wymagają różnych sposobów leczenia. Jednym z nich jest dieta – należy dostarczać organizmowi tych substancji, które działają ochronnie i jednocześnie unikać tych, które predysponują do wystąpienia nowotworu.

Wystrzegaj się czynników rakotwórczych!

Do jednych z najbardziej szkodliwych czynników, które występują w naszym pożywieniu zalicza się mykotoksyny, czyli toksyny pochodzące z grzybów. Toksyny te bardzo często porastają ziarna zbóż czy orzechy. Kolejnym czynnikiem są WWA, czyli wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, które powstają w wyniku wędzenia czy grillowania żywności. WWA obecne są także w warzywach liściastych, które hodowane są przy bardzo ruchliwych drogach. Nitrozoaminy i inne N-nitrozwiązki to kolejne substancje, które wykazują działanie rakotwórcze. Można je znaleźć we wszelkiego rodzaju produktach konserwowych oraz w warzywach, które nawożone są pestycydami.

Antyoksydanty na wagę złota!

Spożywanie w odpowiedniej ilości owoców i warzyw zawierających antyoksydanty zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwory. Wyróżnia się kilka grup związków o działaniu antynowotworowym:

- antyoksydanty – znajdziemy je w zielonych warzywach liściastych, ciemnopomarańczowych owocach i warzywach;
- witamina E – wykazuje działanie przeciwutleniające, obecna jest w orzechach i zarodkach zbóż;
- witamina C – podobnie jak witamina E jest przeciwutleniaczem, obecna jest między innymi w jagodach, owocach cytrusowych, zielonych warzywach liściastych czy czerwonej papryce;

Należy także wspomnieć o grupie tak zwanych wtórnych metabolitów roślinnych, które działają antynowotworowo i antyinicjacyjnie (uniemożliwiają powstawanie komórek nowotworowych już w pierwszym etapie nowotworzenia):

- karotenoidy (żółte, pomarańczowe i czerwone barwniki roślinne) – marchew, papryka, morele, dynia, pomidory;
- fitoestrogeny (izoflawony i lignany – hormony roślinne) – ziarna soi, soczewica, siemię lniane;
- fitosterole (tłuszcze roślinne, które hamują przyswajanie cholesterolu) – soja, awokado, sezam, orzechy, kiełki zbóż;
- inhibitory enzymatyczne (substancje, które hamują trawienie białek i skrobi) – ziarna soi, ziemniaki, soczewica, fasola;
- glukozynolany (związki siarki o charakterystycznym i dość intensywnym zapachu) – warzywa kapustne, rzeżucha, rzodkiewka, musztarda;
- polifenole (flawonoidy i kwasy fenolowe) – czerwona kapusta, czerwona cebula, rzodkiewka, czereśnie, wiśnie, truskawki, orzechy włoskie, herbata, czerwone wino;
- saponiny (składniki roślinne o gorzkim smaku) – szparagi, szpinak, soczewica, fasola, groch;
- sulfidy (substancje zawierające siarkę, charakteryzują się silnym zapachem i smakiem) – czosnek, cebula, por;
- monoterpeny (olejki eteryczne obecne w roślinach) – kminek, anyż, kolendra, bazylia, mięta pieprzowa i owoce cytrusowe.

Wprowadzaj stopniowo zmiany!

Prewencję nowotworów rozpocznij od zmiany nawyków żywieniowych. Na śniadanie, zamiast tłustej jajecznicy z bekonem (nasycone kwasy tłuszczowe, WWA i nitrozoaminy), wybierz płatki owsiane z otrębami (doskonałe źródło błonnika pokarmowego), siemieniem lnianym i sezonowymi owocami wymieszane z jogurtem naturalnym lub mlekiem (najlepiej 2%). Nie masz pomysłu na zdrowy obiad? Ugotuj kaszę z soczewicą i dodaj ulubione warzywa ugotowane na parze z dodatkiem cebuli i czosnku. Do tego porcja upieczonego lub ugotowanego na parze chudego białego mięsa z natką pietruszki (natka to doskonałe źródło witaminy C i żelaza). Tradycyjną kanapkę z szynką na kolację zamień na ciemne pieczywo z pastą z awokado (fitosterole), papryką (karotenoidy) i kiełkami (fitosterole). Czarną herbatę zamień na zieloną (polifenole), a „sok” z kartonu zastąp świeżo wyciskanym.

Zacznij zdrowo żyć. Nie od jutra, nie od poniedziałku, nie od następnego miesiąca. Od dzisiaj!

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować