Wchodzi nowa ustawa o „dopalaczach”. Policja zyska więcej narzędzi do walki z dealerami i producentami środków psychoaktywnych.

2018-08-09 14:06:00 red

Problem tzw. „dopalaczy” powraca jak bumerang i mimo akcji profilaktycznych i zamykania „oficjalnych” sklepów z takimi substancjami ilość osób trafiających do kaliskiego szpitala jest porównywana z rekordowym 2015 rokiem. Kwitnie „podziemie” nielegalnych substancji, czego przykładem morzę być ostatnia akcja CBŚP w Kaliszu. Teraz policjanci dostali nowe narzędzie do walki z dealerami – ustawę.

fot. MW
fot. MW

- Wchodzi nowa ustawa, która ma pomagać walczyć z nowymi środkami psychoaktywnymi. Specjalnie nie chcę używać starej nazwy tych substancji, bo może się ona kojarzyć z czymś pozytywnym, z wypiciem napoju energetycznego, nabieraniem sił, a wiemy że to nabieranie sił kończy się w najlepszym wypadku w szpitalu, a często kończy się śmiercią. Nam chodzi o to żeby uchronić naszych mieszkańców, czy też gości naszego miasta, dlatego miasto stale monitoruje sytuację. Jest szeroka gama instytucji współpracujących z Miastem w tej kwestii – mówi prezydent Grzegorz Sapiński – Na szczęście dzisiaj jesteśmy w sytuacji takiej, że nie ma żadnego „legalnego” punktu gdzie można by było nabywać takie substancje. To wszystko jest w podziemiu – dodaje.

Według statystyk do kaliskiego szpitala do końca lipca tego roku po zażyciu dopalaczy trafiło 31 osób z czego znaczna większość to mężczyźni. – To niepokoi, bo jest to podobna ilość pacjentów, która trafiła w 2015 roku, który był rekordowy. Natomiast bardzo pocieszające jest to, że w tej grupie nie ma osób do 18 roku życia i nikt nie stracił życia – mówi Danuta Brykowska zastępca dyrektora ds. pielęgniarstwa w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. Ludwika Perzyny w Kaliszu – Pacjent po dopalaczach jest specyficzny – pobudzony, z zagrożeniem życia i trudno mu pomagać, bo nie znamy przyczyny, ciężko poznać skład zażytych środków – dodaje.

Ważnym elementem eliminacji „dopalaczy” z rynku jest profilaktyka ponieważ największe spożycie tego typu środków jest wśród osób od 18 do 29 roku życia. W ramach profilaktyki prowadzone są takie działania takie jak:

- „Zanim Spróbujesz”: program był realizowany w I półroczu 2018 r. w 40 piątych klasach szkół podstawowych. Uczestniczyło w nim ok. 1000 uczniów i ok 600 rodziców. Główne tematy poruszane podczas zajęć to: uczucia, dlaczego ludzie piją, biorą narkotyki, umiejętność odmawiania, relacje z dorosłymi, uzależnienia, zdrowy tryb życia.

‒ Wakacje w mieście – w szkołach – kaliskie dzieci mają możliwość uczestniczenia w zajęciach o charakterze profilaktyczno-opiekuńczo-rekreacyjnych, które są zorganizowane w pięciu szkołach: w lipcu w SP 16, SP 17 i SPS 19 oraz w sierpniu w SP 1 i SP 18. Zajęcia w szkołach odbywają się w godzinach od 8.00 do 13.00. Oprócz działań opiekuńczo-wychowawczych w każdej szkole jest zatrudniony psycholog – pedagog, który realizuje spotkania profilaktyczne dot. zagrożeń uzależnieniami oraz czynników chroniących przed uzależnieniami takich jak: asertywność – umiejętność odmawiania, poznanie swoich słabych i mocnych stron, umiejętność spędzania czasu wolnego, integracja z grupą rówieśniczą, radzenie sobie w sytuacjach trudnych itp. Dziennie w każdej szkole uczestniczyło w zajęciach ok. 30 dzieci.

‒ „Dziecięce Czwartki w Mieście” – przez całe wakacje, w każdy czwartek (od 5.07 do 30.08.2018 r.), w godzinach od 16.00 do 19.00 realizowane są pod kaliskim ratuszem, dla dzieci „Dziecięce Czwartki w Mieście”. Są to działania o charakterze profilaktycznym, których głównym celem jest wzmocnienie czynników chroniących przed uzależnieniami takich jak: więzi rodzinne, poczucie własnej wartości, praca w grupie rówieśniczej, podejmowanie decyzji, radzenie sobie ze stresem, ale też umiejętność spędzania czasu wolnego.

Na profilaktykę Urząd Miasta w tym roku przeznaczył 900 tys. zł. Ponadto ze środków na realizację Miejskiego Programu Przeciwdziałania Narkomanii na 2018 rok Miasto zakupiło 605 testów do wykrywania narkotyków z przeznaczeniem dla Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu.

- Jako policja mamy świadomość że oczekiwania społecznej w tej sprawie nałożone są na naszą instytucję, dlatego od wielu lat podejmujemy rożnego rodzaju działania w szczególności w sposób dwutorowy – mówi mł. insp. Witold Goździelewski zastępca Komendanta Miejskiego Policji – Bezwzględnie reagujemy na wszystkie informacje, które uzyskujemy od mieszkańców – dodaje.

Pierwsze działania policji w sprawie „dopalaczy” rozpoczęły się już w 2008 roku.

Od stycznia bieżącego. tego roku policja zabezpieczyła 488g dopalaczy w postaci suszu roślinnego, 451g dopalaczy w postaci białego proszku oraz 51 szt. różnego rodzaju talizmanów od osób posiadających przy sobie te środki. Jak twierdzi zastępca komendanta nowa ustawa daję furtkę to lepszego przeciwdziałania dopalaczom na rynku.

W ostatnich dniach CBŚP zatrzymało również 32-letniego kaliszanina, który wprowadził do obiegu ponad 40kg “dopalaczy” – o czym pisaliśmy TUTAJ.

Celem nowej ustawy jest poprawa skuteczności przeciwdziałania zagrożeniom dla zdrowia publicznego powodowanym przez nowe substancje psychoaktywne zawarte w tzw. „dopalaczach”. Dynamiczny rozwój wprowadzania do obrotu środków zastępczych oraz nowych substancji psychoaktywnych sprawił, że dotychczasowe przepisy, które kwestię odpowiedzialności za czyny w zakresie wytwarzania i wprowadzania do obrotu tych substancji sytuują na poziomie administracyjnym, są niewystarczające.

Ustawodawca przyjął, że pochodzące z dopalaczy, lecz zidentyfikowane już substancje psychoaktywne, traktować należy analogicznie do środków odurzających i substancji psychotropowych. Tym samym czyny zabronione względem tych substancji będą wiązały się z zastosowaniem odpowiedzialności karnej.

Substancje zidentyfikowane już w dopalaczach oraz nowe substancje, które w opinii Zespołu działającego przy Ministrze Zdrowia, spełniają kryteria ustawowej definicji nowej substancji psychoaktywnej, będą traktowane przez prawo na równi z narkotykami.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować