Zapraszamy do udziału w przedstawieniu „Najtrudniej podobno pisać o samym sobie. Adam Asnyk do Franciszka Kvapila”. Spektakl odbędzie się 16 listopada, o godz. 13.30, w Centrum Kultury i Sztuki przy ul. Łaziennej 6 w Kaliszu, w ramach 7. Ogólnopolskiego Festiwalu Poetyckiego im. W. Karczewskiej.

Article schowek01

Znany poeta czeski, Franciszek Kvapil, tłumacz poezji Adama Asnyka na język czeski, poprosił poetę o notkę biograficzną, którą chciał zamieścić w zbiorze wierszy. Odpowiedź Asnyka ze stycznia 1879 roku wraz z załączoną do listu notatką biograficzną zamieścił „Przegląd Literacki” w 1897 roku (dzięki uprzejmości Kvapila). To dla badaczy życia poety bezcenne źródło wiedzy, a jeśli chodzi o dzieciństwo Adama Asnyka, jedyne.

Przedstawienie pt. „Najtrudniej podobno pisać o samym sobie. Adam Asnyk do Franciszka Kvapila” jest próbą dokończenia tej notatki. Asnyk u kresu życia pisze jeszcze raz list do czeskiego przyjaciela (tekst: Aneta Kolańczyk). Dopowiada to, co przemilczał wtedy, ale też podsumowuje swoje życie, pyta o przyszłość. Przywołuje rodzinę, przyjaciół, znajomych, którzy pojawiają się na scenie i odpowiadają (tekst: Izabela Fietkiewicz-Paszek). Ta notatka, przeznaczona tylko dla oczu Kvapila, chce być swego rodzaju rozrachunkiem poety, myśliciela, filozofa, człowieka.

Wydarzenie jest częścią VIII Ogólnopolskiego Festiwalu Poetyckiego im. W. Karczewskiej, a jednocześnie wpisuje się w obchody Roku Adama Asnyka w Kaliszu. W całości tworzą go uczennice i uczniowie Zespołu Szkół Techniczno-Elektronicznych wraz ze swoimi nauczycielkami oraz członkowie Stowarzyszenia Promocji Sztuki Łyżka Mleka. Gościnnie, w roli Adama Asnyka, występuje aktor filmowy i teatralny, Zbigniew Waleryś.

Zobacz także
Thumb img 7184
200 lat Kaliskich Towarzystw Muzycznych. History...
Thumb img 7915
Kalisz stolicą światowego jazzu!
Thumb wigilia 2018
Bohaterowie "Wigilii na kaliskim rynku"
Drogi Użytkowniku Portalu Calisia.pl! Zanim opublikujesz komentarz POMYŚL, czy jest on rzeczowy w kontekście artykułu, pod którym chcesz go zamieścić! Czy nie obrażasz kogoś lub nie naruszasz dóbr osobowych innych ludzi? Pamiętaj, że nawet w Sieci nie jesteś anonimowy!

Uwaga: Komentarze zamieszczane na www.Calisia.pl przez użytkowników nie są na bieżąco moderowane. Jeśli zauważysz wpis obrażający kogokolwiek możesz: zgłosić obraźliwy komentarz do usunięcia mailem na adres redakcja@calisia.pl. Zareagujemy najszybciej jak jest to możliwe.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Portalu, za treść których Calisia.pl nie ponosi odpowiedzialności. Portal zastrzega sobie prawo do usuwania obraźliwych wpisów. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie prawo lub dobre obyczaje, zawiadom nas o tym.
Thumb zrzut ekranu 2017 11 02 o 16.08.20

Zamieszkaj na Osiedlu Panorama Park II

Article xe1s0459

Festiwal Smaku w Cafe.Calisia.pl
Thumb cafe logo
Msm icon 30
CAFE CALISIA.PL - Kawiarnia i Internet
Thumb zrzut ekranu 2010 11 28  godz. 19.57.34  article
Msm icon 30
Restauracja Nastrojowa
Thumb zrzut ekranu 2015 08 14  godz. 15.34.08
Msm icon 30
Galeria Tęcza - prawdziwe centrum handlowo - rozrywkowe
Thumb zrzut ekranu 2017 11 14 o 13.36.07
Msm icon 30
SHADE Studio Fryzjersko – Trychologiczne
Thumb obrazek 255
Msm icon 30
Destino Nieruchomości
więcej»
Bico australia 20131216 146n120