To co było zapowiadane od dawna przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego i wicemarszałka Krzysztofa Grabowskiego stało się faktem. Zarząd Województwa Wielkopolskiego uchwalił środki w wysokości 2 mln złotych na wymianę węzy pszczelej, czyli szablonów plastra pszczelego, które umieszczane są w ulach.

Article 20180606 103901
fot. UMWW

8 sierpnia w Polsce po raz szósty obchodzony był „Wielki Dzień Pszczół”, natomiast 9 sierpnia Zarząd Województwa Wielkopolskiego podjął uchwałę dotyczącą rozstrzygnięcia otwartego konkursu ofert na realizację, w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego, z zakresu działalności w obszarze ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego pn. „Program poprawy warunków fitosanitarnych rodzin pszczelich poprzez wsparcie finansowe zakupu węzy pszczelej”.

- Jako władze województwa podjęliśmy swoje niezależne działania. Przekazujemy kwotę 2 milionów złotych na zakup węzy pszczelej na terenie naszego województwa. To bardzo oczekiwane i wymierne wsparcie, na które z informacji, jakie do nas docierają bardzo czekają pszczelarze. Cieszę się, że symbolicznie dzień po „Wielkim Dniu Pszczół” przekazujemy te środki na naprawdę dobry i potrzebny cel – dodał Krzysztof Grabowski, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego.

W konkursie złożona została jedna wspólna oferta wszystkich związków pszczelarskich z terenu wielkopolski. Ofertę złożyły:

  • Regionalny Związek Pszczelarzy Wielkopolski Północnej w Chodzieży
  • Regionalny Związek Pszczelarzy Wielkopolski Południowej im. Prof. Teofila Ciesielskiego w Kaliszu
  • Regionalny Związek Pszczelarzy z siedzibą w Koninie
  • Rejonowy Związek Pszczelarzy w Lesznie
  • Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Poznaniu

Wsparcie w wysokości 2 milionów złotych pozwoli na wymianę około 40-50 % węzy na terenie województwa i jest pierwszym tego rodzaju działaniem w Polsce prowadzonym przez samorząd województwa.

Nie tylko węza

To jednak nie jedyne wsparcie dla pszczelarzy, które płynie z budżetu województwa. Samorządowa pomoc dla pszczół i pszczelarzy zaczęła się od absolutnie nowatorskiego pomysłu dofinansowania kwotą ponad 1,6 mln złotych zakupu miododajnych sadzonek drzew. Wiele drzew już zostało posadzonych w różnych regionach Wielkopolski, a w sumie dzięki tej akcji przybędzie ponad 24,5 tysiąca nowych drzew.

- Celem całego przedsięwzięcia jest przeciwdziałanie wymieraniu pszczół. To bardzo ważne działanie, które podjęliśmy po rozmowach z pszczelarzami, którzy prosili o wsparcie. Trzeba myśleć perspektywicznie, bo sadzonki drzew miododajnych będą wydawały owoce przez wiele następnych lat – powiedział Krzysztof Grabowski, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego.

Jednak na akcji posadzenia kilkudziesięciu tysięcy drzew miododajnych nie poprzestano i władze samorządu województwa postanowiły iść jeszcze dalej i uruchomić dla pszczelarzy dodatkową pomoc.

Warto przypomnieć, że ponad 40% światowych zasobów żywnościowych rodzi się w wyniku zapylania roślin przez pszczoły – to naukowo dowiedziony fakt, a jak określają pszczelarze stwierdzenie Alberta Einsteina mówiące, że gdy zginie ostatnia pszczoła ludzkości pozostaną 4 lata życia, nie jest czczym aforyzmem, lecz groźną przestrogą, z której najwyższa pora zdać sobie sprawę.

Zobacz także
Thumb img 8300
Kaliscy strażacy świętowali [zdjęcia]
Thumb czo%c5%82o
Minister Inwestycji i Rozwoju w Kaliszu. PWSZ co...
Thumb img 8090
Młodzi wokaliści zmierzyli się na deskach CKiS. ...
Drogi Użytkowniku Portalu Calisia.pl! Zanim opublikujesz komentarz POMYŚL, czy jest on rzeczowy w kontekście artykułu, pod którym chcesz go zamieścić! Czy nie obrażasz kogoś lub nie naruszasz dóbr osobowych innych ludzi? Pamiętaj, że nawet w Sieci nie jesteś anonimowy!

Uwaga: Komentarze zamieszczane na www.Calisia.pl przez użytkowników nie są na bieżąco moderowane. Jeśli zauważysz wpis obrażający kogokolwiek możesz: zgłosić obraźliwy komentarz do usunięcia mailem na adres redakcja@calisia.pl. Zareagujemy najszybciej jak jest to możliwe.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Portalu, za treść których Calisia.pl nie ponosi odpowiedzialności. Portal zastrzega sobie prawo do usuwania obraźliwych wpisów. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie prawo lub dobre obyczaje, zawiadom nas o tym.
Thumb zrzut ekranu 2017 11 02 o 16.08.20

Zamieszkaj na Osiedlu Panorama Park II

Article 49937968 2456667807695012 2560500648214790144 n

Zimowy Festiwal Kawy
Thumb logo
Msm icon 30
Ignaszak - Salony Audi, VW i Skody
Thumb logo haft140 lecie
Msm icon 30
Haft - firanki i zasłony ze 140-letnią tradycją
Thumb logo  1
Msm icon 30
CAFE CALISIA.PL - Kawiarnia i Internet
Thumb bioskin logo
Msm icon 30
Bioskin - Piękno i Zdrowie
Thumb music store sluchawki
Msm icon 30
Szkoła Muzyczna MUSIC STORE
więcej»