Wokół Alicji w Krainie Czarów - Dzień Książki dla Dzieci na WP-A UAM

2018-04-19 14:00:00 WP-A UAM

W środę na WP-A odbyły się obchody Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci. Tym samym Wydział przyłączył się do międzynarodowej akcji popularyzowania książki dla najmłodszych, obchodzonej od ponad 50 lat w dniu rocznicy urodzin H. Ch. Andersena.

fot. Adrian Jarzębowski
fot. Adrian Jarzębowski

Celem, który przyświecał organizatorkom wydarzenia – dr Kornelii Ćwiklak i dr Małgorzacie Ratajczyk z Zakładu Zasobów Poznawczych Człowieka WP-A – było wsparcie tak potrzebnego dziś rozwoju czytelnictwa dzieci i młodzieży, a także przyczynienie się do lepszego przygotowania studentów różnych kierunków i specjalności do pracy z książką, nieodłącznej od wykonywania zawodu nauczyciela i bibliotekarza.

Obchody Dnia Książki otworzył Dziekan WPA, prof. UAM dr hab. Piotr Łuszczykiewicz, który powitał licznie zgromadzonych gości, podkreślił znaczenie rozwoju czytelnictwa, a także zdradził, że książka Lewisa Carrolla należała i należy do jego ulubionych lektur. - Następnie głos zabrała pani Barbara Kaszyńska – poetka, autorka książek dla dzieci i laureatka Orderu Uśmiechu – wspomina dr Małgorzata Ratajczyk z Zakładu Zasobów Poznawczych Człowieka WP-A. - Nasz gość specjalny w niemal godzinnym wystąpieniu nie tylko cytował swoje wiersze, ale też opowiedział o swej drodze do poezji dla dzieci (nieoczywistej dla osoby z wykształceniem ekonomicznym) oraz o zaangażowaniu w pracę z najmłodszymi, których często odwiedza w szkołach, świetlicach i palcówkach wychowawczych, a także zaprasza do swego domu i ogrodu w lesie, organizując przedstawienia, ogniska, gry i zabawy. Jej działalność została doceniona i nagrodzona w 2015 roku wyróżnieniem przyznawanym przez Kapitułę Orderu Uśmiechu na wniosek dzieci. Wystąpienie Kaszyńskiej zakończyło się pokazem poświęconego jej filmu, który nakręciła TVP 3 Łódź.

- W dalszej kolejności wysłuchaliśmy referatu pt. Baśniowy świat „Alicji w Krainie Czarów” Lewisa Carolla,który wygłosiła dr Małgorzata Ratajczyk – informuje dr Kornelia Ćwiklak. - Prelegentka wprowadziła słuchaczy do lektury książki, ujawniając okoliczności powstania tekstu oraz podkreślając jego dwuadresowość i entuzjastyczny od początku odbiór, zarówno przez dorosłych, jak i dziecięcych czytelników. W oparciu o literaturoznawcze narzędzia badawcze przeprowadziła wnikliwą konfrontację tekstu Carrolla z cechami gatunkowymi baśni tradycyjnej. Wskazawszy podobieństwa i zasadnicze różnice pomiędzy „światem Alicji” i „światem baśni”, dr Ratajczyk podkreśliła rozmaitość gatunkowych odniesień w utworze Carrolla, życząc frapującej lektury wszystkim tym, którzy podążając tropem Alicji, wkroczą na grunt takich zjawisk literackich, jak: groteska, parodia, absurd, parabola, satyra, dydaktyzm lub poszukają jej w przestrzeni gatunkowej innych odmian powieści.

Przebieg wydarzeń moderowała dr Kornelia Ćwiklak, która w pierwszym wystąpieniu krótko przypomniała o celach obchodów Dnia Książki dla Dzieci, w kolejnym zwięźle przedstawiła sylwetkę twórczą Barbary Kaszyńskiej, a w wejściu poprzedzającym czytanie Alicji, anonsując publiczności sceny przygotowane ze studentami, zwróciła uwagę na dwuadresowość książki, zawarte w niej elementy humoru (często absurdalnego) i satyry na społeczną i polityczną rzeczywistość wiktoriańskiej Anglii oraz odniosła się do dawniejszej oraz współczesnej recepcji utworu Carrolla. Co znamienne, fascynacja Alicją nasiliła się w drugiej połowie XX wieku, kiedy to kontrkultura lat 60. niemalże zawłaszcza utwór. Świadczy o tym m.in. w twórczość muzyczna przedstawicieli ruchu hippisowskiego, np. zespołów The Beatles czy Jefferson Airplane, których piosenki odczytywane są jako muzyczne interpretacje powieści.

Kulminacyjną częścią Dnia Książki dla Dzieci było wydziałowe czytanie Alicji w Krainie Czarów. Najpierw przedstawiony został rozdział pt. Rada Gąsienicy, który przedstawiły panie Marta Dopierała i Agnieszka Bartnik, następnie odczytano rozdział Zwariowany podwieczorek, w którym w role Kapelusznika, Marcowego Zająca i Susła brawurowo wcielili się panowie Dariusz Hofman, Krzysztof Łużyński i Hubert Hendrysiak, z którymi wystąpiła ponownie Marta Dopierała jako Alicja.

Organizatorzy składają podziękowania za pomoc i współpracę:

dr Jolancie Wdowczyk z Zakładu Edukacji Plastycznej WP-A, która przygotowała plakat promujący imprezę (nawiązujący do postaci Znikającego Kota /Znikota z Alicji w Krainie Czarów);

mgr Bartoszowi Kujawińskiemu, kierownikowi Biblioteki WP-A, za zorganizowanie wystawy różnych polskich wydań (i przekładów) Alicji w Krainie Czarów Lewisa Carrolla, a także kiermaszu książek dla młodych czytelników;

studentkom i studentom Filologii polskiej i Pedagogiki za zaangażowanie i czas poświęcony na znakomite przygotowanie ról w ramach wydziałowego czytania Alicji w Krainie Czarów!

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować