Wakacyjna akcja portalu Region Wschodnia Wielkopolska, w której każdy może wziąć udział rozbudowując bazę legend o: nawiedzonych miejscach, tajemniczych, baśniowych istotach, oraz czarownicach. W planach jest także stworzenie mapy nawiedzonych miejsc w Wielkopolsce!

Article wschodniowielkopolskie wakacje z duchami External article

Lato to czas sprzyjający przygodom, choć każdy spędza czas jak lubi, to czasami warto uatrakcyjnić swój wakacyjny czas, chociażby zwiedzając ciekawe miejsca w okolicy swojego pobytu. Czasem możliwości finansowe, czy też czasowe ograniczają zorganizowanie wyszukanych wakacji. Nie musi to jednak oznaczać całkowitej rezygnacji z letnich wrażeń! Wystarczy mapa, przewodnik, jakiś środek transportu, a przede wszystkim – pomysł, na jedno, czy dwudniowy weekendowy wyjazd w plener. Dla bardziej wymagających turystów, który nie wystarcza samo pływanie, opalanie się, przygotowaliśmy specjalną ofertę, którą każdy może zrealizować we własnym zakresie. A co najważniejsze, wcale nie potrzeba w tym celu opuszczać terenów Wschodniej Wielkopolski!

Jak pisał Jerzy Sobczak, na okładce swej książki poświęconej wielkopolskim zjawom oraz duchom: „ Duch lub zjawa to dzisiaj najlepsza reklama miejscowości czy zabytku!
Zapraszamy zatem na zaplanowane przez nasz portal – Region Wschodniej Wielkopolski: „Wschodniowielkopolskie wakacje z duchami!

Artykuł prezentowany poniżej stanowi swego rodzaju streszczenie – zapowiedź cyklu, który gościć będzie, przez okres całych na naszej stronie. Choć tytuł może być nieco mylący, gdyż prócz podań o duchach straszących w wielkopolskich zabytkach, prezentować będziemy także materiały o czarownicach, oraz wszelakiej maści fantastycznych istot, zamieszkujących tereny tej części historycznej krainy.

W kolejnych częściach przedstawiać będziemy miejsca, które mamy nadzieję warte będą wakacyjnego zwiedzania – nie tylko przez związane z nimi niesamowite historie, lecz także zabytki, z którymi będą się one będą wiązać. Choć prezentowany materiał, w dużej mierze opracowany zostanie przez redakcję naszego portalu, pozostajemy otwarci współpracę z czytelnikami. Chcemy bowiem zaprosić do wspólnej zabawy, polegającej na poszukiwaniu ciekawych historii związanych z historią, oraz kulturą duchową Wschodniej Wielkopolski. Prawdopodobnie niejeden z czytelników, jest w stanie przypomnieć sobie „straszne historie”, opowiedziane mu, „z pierwszej ręki” przez kogoś z rodziny lub znajomych. Podobnie jak podania, związane z pobliskimi zabytkami, bądź szczególnymi miejscami, które choć z nimi nie są, to w jakiś sposób zapisały się pamięci mieszkańców okolicy. A może tego typu historie o nawiedzonych miejscach, oraz baśniowych istotach da się zasłyszeć właśnie podczas wakacyjnego zwiedzania?
Czekamy na tego typu opowieści, które nadsyłać można na adres e-mail naszego portalu: region.wschodnia.wielkopolska@gmail.com

Najciekawsze historie zostaną u nas opublikowane, oraz wykorzystane do stworzenia Wschodnio Wielkopolskiej Mapy Miejsc Nawiedzonych i Niezwykłych. Tymczasem przedstawiamy, krótką charakterystykę opowieści o duchach, oraz zaprezentujemy kilka wybranych miejsc, które poszczycić się mogą ciekawymi opowieściami. Pozostałe materiały prezentowane będą, bezpośrednio już na łamach naszego portalu: https://regionwielkopolskawsch.blogspot.com

Dlaczego lubimy historie o duchach?

Ponieważ wprowadzają pewien element niezwykłości w nasze przeciętne, codzienne życie. Z badań psychologicznych wynika, iż człowiek odczuwa podświadomą potrzebę bania się. Stąd też niesłabnącą popularnością cieszą się książki, gry, oraz filmy z gatunku horroru. Poza tym, w przeszłości podania zawierające element grozy stanowiły nośnik przekazu wiedzy historycznej o danym terenie, nierzadko ubogacony o baśniowe elementy. Przekazywały też sobą akceptowalne, bądź potępiane wybory moralne bohaterów opowieści – zakazana miłość nie zaznawała szczęśliwego finału, prześladowany przez piekielne moce okrutnik zmuszony jest pokutować, cierpiąc przy tym katusze, a niesłusznie zamordowani szukają zemsty / sprawiedliwości zza grobu.
Kolejnym czynnikiem popularności historii o duchach jest szukanie potwierdzenia faktu życia po śmierci. Wielu z nas, szuka pewności, że śmierć nie stanowi ostatecznego kresu naszego istnienia, lecz jest jedynie kolejnym etapem, przez który wszyscy musimy przejść. Poza tym, niektórzy chcą wierzyć, że ich zmarli bliscy, z którymi byli szczególnie blisko związani, nadal są tuż obok.

W końcu historie o duchach są tym o czym wspomniałam na samym początku – stanowią uatrakcyjnienie naszego życia, udowodnienia (zaimponowania)naszym znajomym, że w naszym otoczeniu dzieje się coś niezwykłego.

Duchy w opowieściach straszą: stukając, wydając dziwne odgłosy, przesuwając przedmioty, wydzielając intensywne zapachy, oddziałując na urządzenia elektryczne, pojawiają się w snach, w końcu uobecniają się także na jawie przybierając wielorakie postaci. Najpopularniejszymi wydają się być ostatnio tzw. cieniści ludzie, ale ujrzeć je można pod postaciami takimi jakimi byli za życia, ewentualnie w chwili śmierci – czasem, w tym kontekście przyjmując nieco makabryczny, dla świadka nawiedzenia widok. Potrafią uobecnić się także w postaci zwierzęcej, najczęściej: czarnego psa, konia, koguta, barana lub tzw. błędnych ogni – by wspomnieć jedynie o duchach, jako duszach zmarłych. Wszak w kulturze ludowej pojawiają się postaci, zaczerpnięte z bogatej demonologii ludowej jak: topielice, południce, skrzaty, upiory, etc. Na temat, których także poszukujemy informacji na temat projektu.
Tyle słowem wstępu „duchologii”, a teraz pora na kilka wybranych przykładów nawiedzonych miejsc w Kaliszu i dalszych terenach Wschodniej Wielkopolski.

Gdzie i jak straszy?

Poczynając od najbliższego miejsca, jakim jest Kalisz warto wymienić tutaj basztę Dorotkę, w okolicach której ma pojawiać się postać legendarnej, zamurowanej w baszcie starościanki. Ponadto do innych miejsc, cieszących się w mieście sławą nawiedzonych można zaliczyć: kamienicę Migdalskich, która zajmowała miejsce drugiego domu na dawnej ulicy Wrocławskiej, a obecnie Śródmiejskiej. W dalszej kolejności będą to tzw. „Międzynogi”, bo tak zwano niegdyś kaliską karczmę, na miejscu której stanęła potem cerkiew, a potem dom towarowy. W końcu należy wspomnieć o „Domu Belzebuba”, czyli dawnej siedziby kaliskiej Loży Masońskiej. Swego czasu na Tyńcu postrach siały zmora, oraz miejscowa wiedźma, na Zawodziu, oraz okolicznych wsiach ukazywały się tzw. Błędne Ognie. W okolicach Pleszewa, oraz w powiecie gnieźnieńskim, utożsamiano je z lokalnym diabłem, jak chociażby słynny Boruta. Tymczasem w pobliskim Trojanowie, o czym mało kto już pamięta, nawet wśród lokalnych mieszkańców – istniało miejsce, zwane Topielicami. Zamieszkiwać je miały wodne panny, które kusząc swymi wdziękami lubiły sprawdzać wierność lokalnych mężów, narzeczonych. Mało też kto wie, że w okolicach jednego z kaliskich mostów, w pobliżu rynku grasować miał upiór – czyli wampir!

Rozprawiając o nawiedzonych miejscach warto wspomnieć o czarnych i białych damach. Najsłynniejszymi, dla tej części Wielkopolski będą: Czarna Dama z Gołuchowa, oraz Biała Dama z Kórnika. Warto też dodać do tej listy postać, Krwawej Maryny z Żerkowa, która mordowała kolejnych mężów, a ich ciała zakopywała w pobliskim parku, podobnie jak ciała dzieci zrodzonych z tychże związków.

W lasach w okolicach Piły pojawiać się miał bezgłowy dziki jeździec, tymczasem w okolicach posiadłości w Zaniemyślu przejażdżki urządzał tajemniczy jeździec w czerni, a w Zamczysku nad Notecią ukazywać się miał Dziki Gon, składający się z grupy czarnych rycerzy, otoczonych ognistą aureolą.

Nie brakuje także duchów okrutników, takich jak Diabeł Wenecki , który zgodnie z przekazami historycznymi, swoją mroczną sławę zawdzięczał historiom rozpowszechnianym przez swoich wrogów politycznych. Kultura ludowa odrzuciła jednak fakty, za pożywkę legend przyjmując postać okrutnika, naznaczonego piekielnym piętnem. Inny słynny wielkopolski okrutnik, Mikołaj Lubrański ukazywać ma się w okolicach Gosławic jako gorejący upiór. W Małachowie – Złych Miejsc , swego czasu popularnością cieszyć się miała miejsca legenda, podsycana przez tabloidy, wg. której winą za częste wypadki drogowe w okolicy, odpowiadać miał duch złego hrabiego, niegdyś właściciela tychże ziem.

Z kolei w Margoninie straszyć ma widmo młodzieńca z tzw. szwedzkich szańców, który w trakcie wojny północnej zdradził swoich pobratymców, wyjawiając wrogom plany przeprawy przez okoliczne jezioro. Nie została on ,zgodnie z obietnicą wynagrodzony za swój czyn – zatem postanowił upomnieć się o swoją nagrodę samodzielnie. Gdy potajemnie ograbiał zwłoki poległych, został rozszarpany przez stado sępów. Jego widmo ma przechadzać się po okolicy, czasem pukając w okna domostw, w których trwają przygotowania do pogrzebów.

Pisząc o duchach, nie można zapomnieć o historiach miłosnych, które nie zakończyły się szczęśliwym finałem. Jedną z nich jest pochodząca z Opieszyna historia zakazanej miłości, która połączyła garderobianą – Magdę i młodego hrabiego. Młodzi długi czas planowali swe schadzki w tajemnicy, wszystko jednak musiało się zakończyć gdy rodzina zadecydowała o ślubie dziedzica rodu z bogatą hrabiną. Ślub i wesele odbyły się w dniu, gdy Magda powiła nieślubne dziecko. Po uroczystościach udała się w miejsce weselnego słupa i udusiła swoje dziecko, zakopując je na miejscu. Chwilę potem powiesiła się tam ona sama. Dziewczynę pochowano w mogile na niepoświęconym miejscu, a w miejscu gdzie zakopano dzieciątko zasadzono platan, który stając się ogromnym drzewem rośnie w tamtym miejscu do dzisiaj. Ponoć , gdy ktoś zerwie listek w dni – rocznicy śmierci Magdy, kapie z niego krew. A w księżyce noce, w okolicach drzewa zastać można nawet ducha samej dziewczyny.

Nad wodami Jeziora Gwiazda, w okolicach Barcina pojawiać się ma postać kąpiącej się smutnej dziewczyny. W przeszłości była córką pani grodu, który pod wpływem klątwy jej matki zapadł się pod ziemię, a następnie został zalany przez wody jeziora. Była to kara, za nieumyślne rzucone przekleństwo, rzucone przez rodzicielkę pięknej Honoraty, gdy ta wymykała się na potajemne spotkania z ukochanym.

Bardziej zagadkowa historia dotyczy Marchy i Siemka, z okolic Mikorzyna , nad Jeziorem Śleszyńskim. Znajduje się tam wyspa, na której znajdują się dwa krzyże: jeden drewniany, z figurą Chrystusa, umiejscowiony na miejscu drewnianego kościółka, a także drugi – kamienny, znajdujący się na grobie pary. Zgodnie z podaniem, kochankowie mieli polec podczas oblężenia osady, prawdopodobnie przez odziały krzyżackie. Aby uczcić ich pamięć, miejscowi udawali się na ich mogiłę by złożyć na niej wieńce i zapewnić sobie pomyślność w małżeństwie. Zwyczaj ten dotrwał długo, na pewno do czasów Kolberga, który opisał zarówno historię, jak i ów obyczaj. Być może romantyczna historia została posiada pogański jeszcze charakter, a dopiero potem „dorobiono” doń romantyczną legendę.

Prezentowany materiał to zaledwie cząstka tego, o czym czytelnicy będą mogli przeczytać w trakcie tegorocznych wakacji na naszym portalu. A jest szansa, że sami będą w stanie rozbudować, powstającą bazę legend Wschodniowielkopolskich, o własne nadesłane do nas historie. Do czego gorąco zachęcamy!

Zobacz także
Thumb 52508017 1736406356504543 9138836914281906176 n
Rodzina i policja poszukują 29-letniej kaliszanki
Thumb img 0226
Nowe boisko przy SP nr 1 oficjalnie otwarte [zdj...
Thumb 20
Kolarskie emocje na święto miasta [zdjęcia]
Drogi Użytkowniku Portalu Calisia.pl! Zanim opublikujesz komentarz POMYŚL, czy jest on rzeczowy w kontekście artykułu, pod którym chcesz go zamieścić! Czy nie obrażasz kogoś lub nie naruszasz dóbr osobowych innych ludzi? Pamiętaj, że nawet w Sieci nie jesteś anonimowy!

Uwaga: Komentarze zamieszczane na www.Calisia.pl przez użytkowników nie są na bieżąco moderowane. Jeśli zauważysz wpis obrażający kogokolwiek możesz: zgłosić obraźliwy komentarz do usunięcia mailem na adres redakcja@calisia.pl. Zareagujemy najszybciej jak jest to możliwe.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Portalu, za treść których Calisia.pl nie ponosi odpowiedzialności. Portal zastrzega sobie prawo do usuwania obraźliwych wpisów. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie prawo lub dobre obyczaje, zawiadom nas o tym.
Thumb zrzut ekranu 2017 11 02 o 16.08.20

Zamieszkaj na Osiedlu Panorama Park II

Article 49937968 2456667807695012 2560500648214790144 n

Zimowy Festiwal Kawy
Thumb 52592477 1852574214870698 493572552120074240 n
Msm icon 30
Restauracja Pałac Tłokinia
Thumb v1
Msm icon 30
Suknie Ślubne - Pracownia Krawiecka Emilia Elżbieta Błaszczyk
Thumb logo  1
Msm icon 30
CAFE CALISIA.PL - Kawiarnia i Internet
Thumb logo
Msm icon 30
Sklep Bico Australia
Thumb zrzut ekranu 2017 10 24 o 14.19.59
Msm icon 30
Laser Delux – Gabinet Kosmetyki Laserowej
więcej»