Polska muzyka jazzowa, kino okresu międzywojennego i wystawa na zabytkowym lotnisku Budaors to czerwcowe wydarzenia wpisujące się w wyjątkowo ważną dla Polski rocznicę. W listopadzie 1918 roku, po 123 latach nieobecności na mapach politycznych Europy, Polska odzyskała niepodległość. Była to zasługa wytrwałości aktywnej części polskiego społeczeństwa, które w okresie niewoli przekazywało nowym generacjom młodych Polaków przywiązanie do języka i kultury narodowej.

Article 100nka 2017 foto radoslaw kazmierczak  3

Budapeszt jest jednym z kilkunastu miast, które wspólnie z Polską świętować będzie to wyjątkowe wydarzenie na terenie najstarszego lotniska na Węgrzech i pierwszego międzynarodowego lotniska w kraju zbudowanego w latach 1935-1937. Już w sobotę (2.06) polski zespół jazzowy 100nka zagra tam muzykę okresu dwudziestolecia międzywojennego zdominowaną przez awangardę jazzową. Zespół aktywnie działa na rynku muzycznym od 2004 r. Od początku działalności współpracuje z gwiazdami polskiej i amerykańskiej sceny jazzowej. Na płytach zespołu można usłyszeć m.in. Mikołaja Trzaskę, Antoniego Gralaka, Herba Robertsona. W grudniu zeszłego roku zagrał z Tomaszem Stańko na festiwalu Limmitationes w Austrii.

Drugim ważnym elementem wydarzenia jest zwrócenie uwagi na dorobek kulturalny kina polskiego okresu dwudziestolecia międzywojennego, do którego w 1927 roku wprowadzono dźwięk i kolor. Pojawiły się pierwsze gwiazdy kinowe, zaczęły powstawać pierwsze gatunki filmowe oraz kino poklatkowe, głównie czarno-białe i ubogie w środki, ale ponadczasowe. Spośród licznych tytułów 2 I 3 czerwca zaprezentowane zostaną trzy filmy powstałe w Polsce w okresie dwudziestolecia międzywojennego: Czy Lucyna to dziewczyna? (1934), Ada! To nie wypada! (1936), Zapomniana melodia (1938) oraz jeden węgierski film Áll a bál, kręcony w Warszawie w 1939 roku. Możemy w nim obejrzeć kilka pięknych budynków w czasach ich świetności.

Na wystawie Lotnisko Budaors – Krok ku nowoczesności obejrzymy zdjęcia ze zbiorów archiwum Fortepan pokazujące początki działania pierwszego międzynarodowego lotniska na Węgrzech – Budaörsi repülőtér. Oddano je do użytku w 1937 roku i od razu zostało ogłoszone perełką węgierskiego modernizmu. Jedną z pierwszych linii lotniczych, które operowały na lotnisku był polski LOT.

Projekcje filmów, koncert i wystawa odbędą się na terenie lotniska Budaörs, XI dzielnica Budapesztu. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Organizatorzy wydarzenia: Fundacja Rozwoju Inicjatyw Kreatywnych, Budaörsi Repülőtérért Alapítvány. „Sfinansowano ze środków MKiDN w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021, w ramach programu dotacyjnego IAM „Kulturalne pomosty”.

Program:

2 czerwca sobota

15:30 Otwarcie imprezy i wystawy
16:00 Film Czy Lucyna to dziewczyna? (1934), 75 min.
17:30 Film Ada! To nie wypada! (1936), 82 min.
(poczęstunek)
20:00 Koncert polskiego zespołu jazzowego 100nka

3 czerwca niedziela

15:00 Film Zapomniana melodia (1938), 82 min.
17:00 Film Áll a bál (1939), 104 min.

Wystawa: Lotnisko  Budaors – Krok ku nowoczesności

Wystawa planszowa „Lotnisko  Budaors – Krok ku nowoczesności” prezentuje kilkanaście fotografii ze zbiorów archiwum fotograficznego Fortepan w Budapeszcie. Unikatowe zdjęcia różnych autorów pochodzą z lat 1937-1939.

Płaszczyzna historyczna wystawy, podkreśla rolę fotografii dokumentalnej w wizualnym przekazie wydarzeń istotnych dla miasta i kraju. Pokazane zdjęcia mają kilka wspólnych punktów: historia, lotnictwo, architektura i moda.

Wystawa „Lotnisko  Budaors – Krok ku nowoczesności”, będąca w swojej głównej warstwie ekspozycją historyczną, jest zbiorem fotografii uwieczniających początki działania pierwszego międzynarodowego portu lotniczego na Węgrzech – Budaörsi repülőtér, wybudowanego w 1937 roku. Jedną z pierwszych linii lotniczych, które operowały na lotnisku były Polskie Linie Lotnicze LOT, co zostało uwiecznione na zdjęciu z roku 1938.

Lotnisko z wielu względów jest wyjątkowe: zaprojektowane przez wybitnego węgierskiego architekta – Borbíró Virgila, uznanne za symbol węgierskiego modernizmu, posiadało największy i najdłuższy – na tamte czasy – hangar w Europie. Port zbudowano w bardzo szybkim tempie – 232 dni. Obrazy w okrągłej hali głównej zdobiące balkon miały niebanalne i jakże użyteczne zastosowanie – przełamywanie strachu pasażerów przez lataniem. Dziś zarówno hangar, budynek główny, jak i freski objęte są ochroną konserwatora zabytków.

Lotnisko jest wyrazem eksplozji kreatywności oraz dążeń i aspiracji narodu do budowy nowoczesnego społeczeństwa. Państwo węgierskie podobnie jak Polska odzyskało niepodległość w 1918 roku.

Wystawa będzie prezentowana w plenerze, na terenie lotniska.
Koordynator wystawy: Milena Wartecka-Ducki
Projekt wystawy: Radek Bogucki
Termin: 2-3 czerwca 2018
Miejsce: Lotnisko Budaörs, XI dzielnica Budapesztu, Węgry

 
Organizator: Fundacja Rozwoju Inicjatyw Kreatywnych we współpracy z węgierską Fundacją Budaorsi Repuloterert Alapitvany
Tłumaczenie: Piotr Bedyński

Filmy, które zobaczymy 2 i 3 czerwca.

Czy Lucyna to dziewczyna? (1934), 75 min

Czarno-biała komedia, w reżyserii Juliusza Gardana. W roli tytułowej wystąpiła Jadwiga Smosarska, największa gwiazda polskiego kina w okresie dwudziestolecia międzywojennego.

Młoda i wykształcona Lucyna przebiera się za chłopca, by dostać pracę w firmie ojca. Wkrótce trafia pod skrzydła inżyniera Żarnowskiego. 

www.filmweb.pl/film/Czy+Lucyna+to+dziewczyna-1934-33168

Ada! To nie wypada! (1936), 82 min

Czarno-biała komedia pomyłek.
Ada Dziewanowska, jest niesforną, pełną życia i temperamentu dziewczyną. Ojciec Ady i hrabia Orzelski postanawiają, że młody Fred Orzelski i córka Dziewanowskiego pobiorą się. Aby utemperować Adę, ojciec oddaje ją na pensję do Krakowa. Dziewczyna występuje tutaj potajemnie w opretce i zakochuje się z wzajemnością w przypadkowo poznanym Fredzie Orzelskim. Ponieważ jest piękną i powabną panną, nic nie stoi na przeszkodzie ich małżeństwu, które i tak już od dawna było planowane przez rodziców.

www.filmweb.pl/film/Ada+To+nie+wypada-1936-33166/descs

Zapomniana melodia (1938), 82 min

Komedia muzyczna,
W Instytucie Dokształcającym dla Dziewcząt funkcję nauczyciela muzyki pełni konserwatywny prof. Frankiewicz (Michał Znicz). Pewnego dnia zjawia się w pensjonacie jego bratanek Stefan (Aleksander Żabczyński). Stryj, znając skłonność młodzieńca do hulanek i łamania serc niewieścich, pragnie się go jak najszybciej pozbyć. Urażony chłodnym przyjęciem Stefan wychodzi. Udaje się na pobliską przystań, gdzie wpada do wody. Tym razem trafia do mieszkania stryja jako cudem ocalony topielec. Zapytany o nazwisko, nie chcąc kompromitować stryja, podaje nazwisko Roxy, taki napis dostrzega bowiem na wodzie kolońskiej. Okazuje się, że Roxy to nazwisko właściciela firmy kosmetycznej, konkurującej z firmą niejakiego Rolicza (Antoni Fertner), ojca Helenki (Helena Grossówna), jednej z pensjonarek i głównego sponsora Instytutu. Od tej chwili Rolicz będzie brał Stefana za wroga i syna konkurencji, a pech chce, że Helenka i Stefan zakochują się w sobie… 

www.filmweb.pl/film/Zapomniana+melodia-1938-33183

Áll a Bál (1939), 104 min

Czarno-biały film węgierski.
Jeden z wątków filmu związany jest z pobytem młodego pracownika węgierskiego MSZ w Warszawie. Ujęcia warszawskie kręcono w sierpniu 1939, na krótko przed wybuchem wojny. W sierpniowym słońcu oglądamy Plac Saski, Pałac Saski, Pałac Brühla i Belweder.

Zobacz także
Thumb dsc00426
Wyjątkowi goście odwiedzili małych pacjentów w k...
Thumb czo%c5%82o
Radosław Sikorski spotkał się z mieszkańcami Kal...
Thumb pz 04 1 kopia
Nowe boisko przy SP 1

Nie ma możliwości komentowania tego artykułuThumb zrzut ekranu 2017 11 02 o 16.08.20

Zamieszkaj na Osiedlu Panorama Park II

Article xe1s0459

Festiwal Smaku w Cafe.Calisia.pl
Thumb empik
Msm icon 30
Empik - Szkoła Języków Obcych
Thumb zrzut ekranu 2014 02 03  godz. 23.54.31
Msm icon 30
NIEPUBLICZNE PRZEDSZKOLE "ZIELONE ŁĄKI"
Thumb 2
Msm icon 30
Restauracja Pałac Tłokinia
Thumb towers
Msm icon 30
Sklep Bico Australia
Thumb logo wizytowka
Msm icon 30
UAM Filologia Polska
więcej»
Bico australia 20131216 146n120