Kaliscy przewodnicy PTTK 91. spacerem w cyklu „Kaliszobranie” zainaugurowali dziesiąty już sezon tych, popularyzujących wiedzę o naszym mieście, imprez.

Article wiez 8
fot. Marek Bergman

Spotkanie, które odbyło się w sobotę 17 lutego rozpoczęło się od wizyty w Ośrodku Kultury Plastycznej „Wieża Ciśnień” gdzie dyrektor tej placówki Piotr Bigora oraz Przemysław Dunaj opowiedzieli nieco dykteryjek z historii samego obiektu i – przede wszystkim – przybliżyli obecną działalność Ośrodka.

Natomiast hasło przewodnie spaceru brzmiało „(Z) Konopnicką o kaliskich literatach” a jego wybór wynikał choćby z faktu, ze prowadzący tradycyjnie imprezę dr Piotr Sobolewski dalszy spacer poprowadził ulicą kaliskiej literatki właśnie – od Kalińca przez osiedle Asnyka aż po wiadukt przed Zagorzynkiem. Ale, oprócz opowieści o Dąbrowskiej, Asnyku i Konopnickiej w gawędzie padały też nazwiska innych pisarzy związanych z Kaliszem – począwszy od XVII-wiecznych polemistów z czasów kontrreformacji: Wojciecha z Kalisza i Marcina Łaszcza, poprzez Samuela Twardowskiego, Stanisława Kobierzyckiego, Grzegorza Knapskiego, Ignacego Wilczka, Sebastiana Śleszkowskiego i wielu kolejnych – aż po tych współczesnych.

Przy okazji – rzecz jasna – uczestnicy spaceru wspólnymi siłami, starali się odtworzyć obraz mijanych okolic sprzed pół wieku, wspominając obiekty, których już w osiedlowym pejzażu nie ma. Impreza, mimo „konkurencji” w postaci transmisji z konkursu skoków na koreańskich igrzyskach, cieszyła się, tradycyjnie, sporym zainteresowaniem a jej, uczestnicy po zakończeniu szparko udali się przed domowe telewizory. Bonus był równie atrakcyjny – zdążyli obejrzeć „złote” skoki Kamila Stocha.

Kaliszobranie zorganizowano przy współpracy z kaliskim oddziałem TOnZ przy finansowym wsparciu Miasta Kalisza udzielonym w ramach mecenatu nad kulturą.

Zobacz także
Thumb plakat zupt teatr kalisz 1
Kaliski Teatr dostępny także dla osób niewidomyc...
Thumb zbiorowe
I Turniej Kół Gospodyń Wiejskich Południowej Wie...
Thumb 315 226945
Projekt EDWARD na kaliskich drogach

Komentarze

  • P?s=64&d=identicon&r=pg

    XIC Kaliszobranie – a niby co to ma oznaczać? Kolejną kompromitację pożal się Boże redaktorków Calisi? Jest stare mądre przysłowie – jak nie potrafisz to nie pchaj się na afisz! Rzadko można u Was coś przeczytać aby nie zakłuło błędami po oczach!
Drogi Użytkowniku Portalu Calisia.pl! Zanim opublikujesz komentarz POMYŚL, czy jest on rzeczowy w kontekście artykułu, pod którym chcesz go zamieścić! Czy nie obrażasz kogoś lub nie naruszasz dóbr osobowych innych ludzi? Pamiętaj, że nawet w Sieci nie jesteś anonimowy!

Uwaga: Komentarze zamieszczane na www.Calisia.pl przez użytkowników nie są na bieżąco moderowane. Jeśli zauważysz wpis obrażający kogokolwiek możesz: zgłosić obraźliwy komentarz do usunięcia mailem na adres redakcja@calisia.pl. Zareagujemy najszybciej jak jest to możliwe.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Portalu, za treść których Calisia.pl nie ponosi odpowiedzialności. Portal zastrzega sobie prawo do usuwania obraźliwych wpisów. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie prawo lub dobre obyczaje, zawiadom nas o tym.
Thumb zrzut ekranu 2017 11 02 o 16.08.20

Zamieszkaj na Osiedlu Panorama Park II

Article xe1s0459

Festiwal Smaku w Cafe.Calisia.pl
Thumb galeria kalisz
Msm icon 30
Galeria Kalisz
Thumb logo haft140 lecie
Msm icon 30
Haft - firanki i zasłony ze 140-letnią tradycją
Thumb obrazek 4
Msm icon 30
NZOZ Dentical
Thumb 422176 271829882929891 753863972 n
Msm icon 30
EURO KEBAB
Thumb marysienka
Msm icon 30
Marysieńka
więcej»
Bico australia 20131216 146n120