Marcelina zawarła umowę z Anną a przy zawarciu umowy zapłaciła Annie zadatek. Następnie jednak Marcelina umowy tej nie wykonała i zażądała od Anny zwrotu zadatku. Anna kategorycznie odmówiła wskazując, że ma prawo zadatek zatrzymać bowiem Marcelina nie wykonała zawartej z nią umowy. Czy Anna ma rację?

Article zrzut ekranu 2019 03 2 o 11.03.08

Zadatek dany przy zawarciu umowy ma to znaczenie, że w razie nie wykonania umowy przez jedną ze stron druga strona może od umowy odstąpić i otrzymany zadatek zatrzymać a jeżeli sama go dała, może żądać sumy dwukrotnie wyższej. Dlatego Anna ma rację, że nie ma obowiązku zwrócenia zadatku który otrzymała od Marceliny, bowiem Marcelina nie wykonała umowy.

Jeśli jednak umowa nie zostałaby wykonana przez Annę, wówczas to Marcelina mogłaby żądać od niej zapłaty kwoty dwukrotnie wyższej niż zadatek, która uiściła Annie.

A gdyby Marcelina zamiast zadatku zapłaciła Annie zaliczkę? Czy wtedy też
Anna miałaby prawo zaliczkę zatrzymać? Oczywiście, że nie. Zaliczka stanowi wyłącznie zapłatę na poczet ceny. Gdyby umowa nie doszła do skutku przez którąkolwiek ze stron, zaliczka podlega bezwzględnie zwrotowi osobie, która ją zapłaciła.

Masz jakieś pytanie lub wątpliwości dotyczące prawa? Nie wiesz kogo zapytać? Misja mojego działania jest taka: „Adwokatura powołana jest do udzielania pomocy prawnej, współdziałania w ochronie praw i wolności obywatelskich oraz w kształtowaniu i stosowaniu prawa”.

W tym świetle czuję się zobowiązana aby udzielać, w ramach moich możliwości czasowych, również nieodpłatnych porad. Dlatego można zadać mi pytanie na adres prawnik@calisia.pl. Będę się starała odpowiedzieć na wszystkie wątpliwości. Można też zasugerować mi tematy do kolejnych artykułów w serii „Prawo na co dzień”.

Zobacz także
Thumb img 0057
Bieg charytatywny i Festyn Rodzinny - tak się ba...
Thumb ad fontes 14 06 2019 23
Jubileuszowy konkurs „Ad fontes!”
Thumb zdje%cc%a8cietrenerpersonalny
Świętuj z Żakiem zakończenie roku szkolnego aż p...
Drogi Użytkowniku Portalu Calisia.pl! Zanim opublikujesz komentarz POMYŚL, czy jest on rzeczowy w kontekście artykułu, pod którym chcesz go zamieścić! Czy nie obrażasz kogoś lub nie naruszasz dóbr osobowych innych ludzi? Pamiętaj, że nawet w Sieci nie jesteś anonimowy!

Uwaga: Komentarze zamieszczane na www.Calisia.pl przez użytkowników nie są na bieżąco moderowane. Jeśli zauważysz wpis obrażający kogokolwiek możesz: zgłosić obraźliwy komentarz do usunięcia mailem na adres redakcja@calisia.pl. Zareagujemy najszybciej jak jest to możliwe.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Portalu, za treść których Calisia.pl nie ponosi odpowiedzialności. Portal zastrzega sobie prawo do usuwania obraźliwych wpisów. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie prawo lub dobre obyczaje, zawiadom nas o tym.
Thumb zrzut ekranu 2017 11 02 o 16.08.20

Zamieszkaj na Osiedlu Panorama Park II

Article 49937968 2456667807695012 2560500648214790144 n

Zimowy Festiwal Kawy
Thumb logo wozimy sie
Msm icon 30
Sklep Wozimysie.pl - wózki do biegania, foteliki rowerowe i akcesoria
Thumb logo
Msm icon 30
Sklep Bico Australia
Thumb dermiss logo
Msm icon 30
Specjalistyczny gabinet pielęgnacji stóp Dermiss
Thumb img 7400
Msm icon 30
SzkolaNarciarstwa.pl - szkoła sportów wodnych i zimowych
Thumb mika
Msm icon 30
Mika-Stal
więcej»