Tegoroczna LA STRADA świętuje jubileusz 25-lecia. Z tej okazji zaprosiliśmy do naszego miasta teatry i spektakle, które zapisały się trwale w historii festiwalu, stanowiąc o jego specyfice.

Article article dsc 0658
fot. arch. BK

Starsi kaliszanie, mamy nadzieję, że z sentymentem, przypomną sobie takie niezapomniane widowiska, jak „Zapach czasu”, „Arka”, „Carmen Funebre” czy „Wiśniowy sad”. Młodsi będą mieli niepowtarzalną okazję skonfrontowania wspomnień rodziców z rzeczywistością teatru ulicznego w najlepszym wydaniu. A wszystkich już teraz zapraszamy na uroczysty koncert kaliskich filharmoników, którzy przypomną kompozycje Nino Roty do filmów Federico Felliniego, w tym oczywiście nieśmiertelnego tematu z filmu „La strada”, od którego to wszystko się zaczęło! Dodajmy jeszcze, że autorem tegorocznego plakatu jest kaliski artysta-plastyk Tomek Wolff. Do zobaczenia na 25. LA STRADZIE!

PARADA OTWARCIA 25. LA STRADY

Do tradycji LA STRADY weszły od kilku lat barwne parady, otwierające festiwal i zachęcające kaliszan do udziału w ulicznych spektaklach. W tym roku gwiazdami parady będą artyści z kijowskiego Teatru HIGHLIGHTS, którzy w rytm muzyki przeparadują na szczudłach kaliskim deptakiem i Głównym Rynkiem wokół Ratusza. Towarzyszyć im będą słuchacze Studium Animatorów Kultury, jak zwykle zaskakujący swymi barwnymi kostiumami i uliczną pantomimą. Swój udział zapowiedziały kaliskie szkoły tańca: Sieraszewski Dance Studio, Fabryka Tańca Różańscy, Teatr Tańca SZAFA… A kogo jeszcze zobaczymy w paradzie? Może Ciebie? ZAPRASZAMY!

WARSZTATY TEATRU ULICZNEGO Kalisz Czarujące pióro, z którego płyną historie

To kontynuacja realizowanych od wielu lat międzynarodowych warsztatów BRAMA DO LA STRADY/GATEWAY TO LA STRADA. W warsztatach, prowadzonych przez Mikołaja Wiepriewa i Dominikę Juchę z krakowskiego Teatru NIKOLI, tym razem weźmie udział młodzież z kaliskich szkół. Spektakl, będący efektem tygodniowych warsztatów, zostanie zaprezentowany na jubileuszowej LA STRADZIE. Młodym adeptom teatru ulicznego życzymy udanego występu!

STUDIUM ANIMATORÓW KULTURY Kalisz Diagram emocji

Słuchacze Studium wielokrotnie występowali na LA STRADZIE, biorąc – podobnie, jak w tym roku – udział w paradach otwarcia i prezentując spektakle. Diagram emocji łączy różne formy ekspresji scenicznej będące częścią programu nauczania
w Studium. Pokazuje oblicza człowieka przeżywającego, reagującego na bodźce z otoczenia, żyjącego w ciągłym ruchu, ulegającego ciągłym zmianom. Spektakl przygotowała Anna Wierzgacz.

TEATR HIGHLIGHTS – Kijów (Ukraina) Korowód tańca

Kijowski teatr wielokrotnie gościł na LA STRADZIE – wcześniej jako Teatr Eksperymentalnyj. Korowód tańca to bardzo żywiołowy
i kolorowy spektakl uliczny zawierający sceny komediowe i taneczne. Kolorowe kostiumy, mistrzowskie popisy na szczudłach, humor i wesołość przedstawianych scen wciągają publiczność do zabawy, tworząc niepowtarzalną karna­wałową atmosferę, w której dominuje muzyka flamenco, rock and roll, pop dance, ale także ukraińska hołubka. Reżyseria: Alex Svietlakov.

LWOWSKI TEATR WOSKRESINNIA – Lwów (Ukraina) Wiśniowy sad

Woskresinnia to wielki przyjaciel kaliskiej LA STRADY, występujący tu od wielu lat. Teatr powstał we Lwowie w 1990 roku na fali przeobrażeń społecznych po odzyskaniu przez Ukrainę niepodległości.
W wyniku porozumienia się młodych aktorów, którym nie wystarczał państwowy, lekko akademicki, istniejący na Ukrainie teatr, pod dyrekcją Yarosława Fedoryszyna bardzo szybko podbił serca lwowskiej publiczności prezentując światową dramaturgię. Wiśniowy sad – jedno z najważniejszych dzieł Antoniego Czechowa – zostało przez Yarosława Fedoryszyna przetłumaczone na język teatru ulicznego, przeniesione na scenę plenerową ze szczudłami, ruchomymi konstrukcjami, żywym ogniem i efektami specjalnymi. Prapremiera spektaklu miała miejsce na 19. LA STRADZIE 2012 roku. Reżyseria: Yarosław Fedoryszyn.

FILHARMONIA KALISKA Nino Rota – muzyka do filmów Federico Felliniego

Jubileusz 25-lecia LA STRADY uświetni koncert Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Kaliskiej NINO ROTA – muzyka do filmów Federico Felliniego. Warto przypomnieć, że właśnie od tytułu filmu Felliniego La strada wziął nazwę kaliski festiwal. W koncercie usłyszymy m.in. motywy muzyczne z tego klasyka filmowego, ale także z filmów Klowni, Amarcord i innych. Koncertowi towarzyszyć będą impresje taneczno-pantomimiczne na szczudłach w wykonaniu warszawskiego Teatru AKT. Koncert przygotował i orkiestrą dyryguje Adam Klocek.

TEATR AKT Warszawa LA STRADA – impresje

Teatr AKT jest z LA STRADĄ od pierwszej edycji w 1994 roku. Wyrósł z tradycji polskiej szkoły pantomimy, ale szybko zaczął wypracowywać własny język teatralny. Doświadczenia występów ulicznych przyczyniły się do poszukiwań nowych środków wyrazu przez aktorów. Bazą wciąż pozostaje sztuka mimu, gestu, plastycznego obrazu, uzupełniana elementami cyrku i tańca. Dlatego zaprosiliśmy AKT, by swymi impresjami ubarwił koncert muzyki filmowej Nino Roty. Kreacja: zespół Teatru AKT.

TEATR ÓSMEGO DNIA Poznań Arka

Popularne ÓSEMKI są z LA STRADĄ od 2. edycji w 1995 roku. Premiera Arki miała miejsce w 2000 roku. Widowisko było prezentowane w kraju (na 8. LA STRADZIE w 2001 roku,) i za granicą, podczas międzynarodowych tournée zespołu, m.in.
w Hiszpanii, Szkocji, Anglii, Holandii, Niemczech, Portugalii, Francji, Czechach oraz w Meksyku. W tym plenerowym widowisku centralne miejsce zajmuje wielki, uskrzydlony statek, wielopoziomowa ruchoma scena – kolejne wcielenie Arki Noego. Przedstawienie opowiada o bezdomności spowodowanej wojnami i czystkami, mówi o ludziach wypędzonych, którzy zostali odcięci od swoich korzeni, zmuszeni do ucieczki. Pokiereszowani przez wojnę próbują szukać dla siebie nowego domu, nowej przystani. Oni wszyscy zabiorą się na statek. Scenariusz i reżyseria: zespół Teatru Ósmego Dnia.

ZDROJOWY TEATR ANIMACJI Jelenia Góra O ósmej na Arce

Działający w Jeleniej Górze – kolebce polskiego teatru ulicznego -teatr niemal od początku gości na kaliskiej LA STRADZIE, bawiąc nie tylko najmłodszych widzów. Sztuka niemieckiego autora Ulricha Huba stała się repertuarowym przebojem. Intrygująca historia opowiada o przygodach pingwinów oraz o ich wystawionej na poważną próbę przyjaźni, przede wszystkim jednak porusza w przystępny dla najmłodszych sposób istotne problemy filozoficzne. Bohaterowie spierają się o to, czy Bóg istnieje, a jeśli tak, to dlaczego go nie widać, czy jest sprawiedliwy, co jest dobre, a co złe, czy można zrobić komuś krzywdę i nie ponieść za to kary … Dyskurs ukazuje dziecięcą ciekawość świata, odwagę w zadawaniu ważkich pytań, trafność spostrzeżeń na temat spraw najważniejszych. Reżyseria: Bogdan Nauka.

TEATR NIKOLI Kraków Dawno temu na Montmartre

Nikoli jest teatrem ruchu, łączącym w sobie elementy pantomimy, akrobatyki, komedii oraz tańca współczesnego. Funkcjonuje w Polsce od 1991 r. Łącząc w sobie elementy pantomimy, akrobatyki, komedii oraz tańca współczesnego tworzy indywidualną formę przekazu scenicznego bliską filmom Niemego Kina oraz Federica Felliniego. Wielokrotnie brał udział w LA STRADZIE, prezentując
w Kaliszu premierowe spektakle. Twórca teatru – Mikołaj Wiepriew – od wielu lat, wraz z Dominiką Juchą, jest wykładowcą w międzynarodowym projekcie BRAMA DO LA STRADY. Tym razem również obejrzymy najnowszy spektakl teatru. Scenariusz i reżyseria: Mikołaj Wiepriew.

TEATR SNÓW Gdańsk Wyspa

Teatr towarzyszy kaliskiej LA STRADZIE od jej początku. Spektakl powstał na motywach Burzy Wiliama Szekspira. Prospero, pozbawiony władzy przez swojego brata, przypływa
z córką na bezludną wyspę. Studiuje zabrane ze sobą księgi i uczy się białej magii. Dzięki niej odmienia miejsce, w którym przyszło mu żyć, wypełnia je dźwiękami, barwami, zdarzeniami. Urządza wyspę – świat po swojemu. Czy stanie się ona jego Wyspą Szczęśliwą? Scenariusz, reżyseria: Zdzisław Górski.

TEATR BIURO PODRÓŻY Poznań Carmen Funebre

Poznańskie BIURO PODRÓŻY gości na LA STRADZIE od początku. Inspiracją dla przestawienia były nasilające się konflikty etniczne, wybuchy nacjonalizmu i wojna w Bośni. Podczas pracy nad spektaklem członkowie zespołu spotkali się
z uchodźcami z byłej Jugosławii. Ich relacje przyczyniły się do powstania uniwersalnych metafor opisujących los wygnańców.
W przedstawieniu teatr używa spektakularnych środków przyciągających uwagę zarówno doświadczonego widza, jak i przypadkowego przechodnia. Szczudła, ogień, efekty świetlne, przejmująca muzyka wywołują lęk i współczucie. Reżyseria: Paweł Wiktor Szkotak.

TEATR KTO Kraków Zapach czasu

Zapach czasu – spektakl po wielu latach wznowiony – to poetycka impresja teatralna odwołująca się do świata dziecka, inspirowana twórczością Marqueza, Hugo Clausa, Emila Zegadłowicza, a także przeżyciami z dzieciństwa autora scenariusza i reżysera.
W przedstawieniu występuje wiele barwnych, czasem strasznych, czasem śmiesznych postaci i sytuacji charakterystycznych dla małego polskiego miasteczka lat 20-30. Jest to jednak spektakl uniwersalny, opowiadający o dzieciństwie, dorastaniu, strachu, okrucieństwie, ale i o miłości. W 1997 roku, na 4. LA STRADZIE, oglądaliśmy jego pierwotną wersję. Scenariusz i reżyseria: Jerzy Zoń.

MIZET Kalisz Pokaz ogni sztucznych

Kaliska firma MIZET i jej szef – Mirek Krysiak – są związani z LA STRADĄ od pierwszej edycji festiwalu. Lata doświadczeń sprawiły, że pokazy fajerwerków, kończące każdą LA STRADĘ, stały się swoistymi spektaklami. Nie wątpimy więc, że jubileuszowy pokaz zaskoczy widzów wieloma barwnymi efektami i rozbłyskami malowanymi ogniem na niebie!

25. Międzynarodowy Festiwal Artystycznych Działań Ulicznych
LA STRADA

PROGRAM

15 czerwca 2018 (piątek)
godz. 19.00PARADA OTWARCIA25. LA STRADY– deptak ul.Śródmiejska, Główny Rynek
godz. 20.00 Spektakl WARSZTATY TEATRU ULICZNEGO Kalisz–Główny Rynek
godz. 20.30 Spektakl STUDIUM ANIMATORÓW KULTURY KaliszDiagram emocji–Główny
Rynek
godz. 21.30 Spektakl TEATRHIGHLIGHTS Kijów, UkrainaKorowód tańca– plac CKiS
godz. 22.30 Spektakl TEATR WOSKRESINNIA Lwów, UkrainaWiśniowy sad – placCKiS

16 czerwca 2018 (sobota)
godz. 21.00Impreza towarzysząca 25. LA STRADZIE – Jubileuszowy koncert Orkiestry Symfonicznej FILHARMONII KALISKIEJ NINO ROTA muzyka do filmów Federico Felliniego.

Koncert z udziałemTEATRU AKT WarszawaLA STRADA impresje pl. W.
Bogusławskiegogodz. 22.30 Spektakl TEATR ÓSMEGO DNIA PoznańArka – placCKiS

17 czerwca 2018 (niedziela)
godz. 18.00 Spektakl ZDROJOWY TEATR ANIMACJI Jelenia Góra O ósmej na Arce – Główny Rynek
godz. 19.30 Spektakl TEATR NIKOLI KrakówDawno temu na Montmartre – Główny Rynek
godz. 21.00 Spektakl TEATR SNÓW GdańskWyspa – Główny Rynek
godz. 22.15 Spektakl TEATR BIURO PODRÓŻYPoznańCarmen Funebre – plac CKiS
godz. 23.00 Spektakl TEATR KTO KrakówZapach czasu – placCKiS
godz. 23.50 MIZET KaliszPokaz ogni sztucznych – placCKiS

IMPREZYTOWARZYSZĄCE

1. Wystawa plakatów „LA STRADA” – Galeria w Hallu – 13 czerwca – 1 lipca
2. Warsztaty teatru ulicznego – 11-15 czerwca
3. Projekcja filmu„La strada” reż. Federico Fellini –14 czerwca, godz. 10.00 – kino Centrum
WYDAWNICTWO
Album „Międzynarodowy Festiwal Artystycznych Działań Ulicznych LA STRADA. 25 lat teatru na ulicach Kalisza”

Zobacz także
Thumb dsc 0589
Już 15 grudnia Wigilia na Kaliskim Rynku! Bijemy...
Thumb 3r4a0029
Miejski Sylwester bez fajerwerków. Znamy tegoroc...
Thumb img 20181215 123304
Trwa VII Charytatywna Wigilia na Kaliskim Rynku!...

Komentarze
Drogi Użytkowniku Portalu Calisia.pl! Zanim opublikujesz komentarz POMYŚL, czy jest on rzeczowy w kontekście artykułu, pod którym chcesz go zamieścić! Czy nie obrażasz kogoś lub nie naruszasz dóbr osobowych innych ludzi? Pamiętaj, że nawet w Sieci nie jesteś anonimowy!

Uwaga: Komentarze zamieszczane na www.Calisia.pl przez użytkowników nie są na bieżąco moderowane. Jeśli zauważysz wpis obrażający kogokolwiek możesz: zgłosić obraźliwy komentarz do usunięcia mailem na adres redakcja@calisia.pl. Zareagujemy najszybciej jak jest to możliwe.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Portalu, za treść których Calisia.pl nie ponosi odpowiedzialności. Portal zastrzega sobie prawo do usuwania obraźliwych wpisów. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie prawo lub dobre obyczaje, zawiadom nas o tym.
Thumb zrzut ekranu 2017 11 02 o 16.08.20

Zamieszkaj na Osiedlu Panorama Park II

Article xe1s0459

Festiwal Smaku w Cafe.Calisia.pl
Thumb b 1
Msm icon 30
Przedszkole Niepubliczne "BURSZTYNOWY ZAMEK"
Thumb zdjecie 2
Msm icon 30
Organizacja Imprez Turystycznych ,,BŁĘKITNA’’
Thumb zrzut ekranu 2010 11 28  godz. 19.57.34  article
Msm icon 30
Restauracja Nastrojowa
Thumb v1
Msm icon 30
Suknie Ślubne - Pracownia Krawiecka Emilia Elżbieta Błaszczyk
Thumb zrzut ekranu 2015 08 14  godz. 15.34.08
Msm icon 30
Galeria Tęcza - prawdziwe centrum handlowo - rozrywkowe
więcej»
Bico australia 20131216 146n120