W ramach cyklu Zdrowie jest ważne, dziś omówimy problemy zdrowotne związane z urologią.

Article zrzut ekranu 2018 07 14 o 19.56.15

Od pewnego czasu pan Dariusz czuł, że coś jest „nie tak” w okolicy jąder. Miał wrażenie że pojawiła się tam opuchlizna. Ignorował ten fakt, a nawet wmawiał sobie że to żadna opuchlizna. „Zawsze tak było”. Ale jednak drążył go niepokój. W końcu niepokój stał się tak silny, ze udał się do urologa. Okazało się że schorzenie to wodniak jądra.

Wodniak jądra zazwyczaj nie wywołuje bólu, dlatego choroba odkrywana jest często przez przypadek albo dopiero w momencie zwiększonego obrzmienia moszny.
Pierwszym i podstawowym objawem wodniaka jądra jest powiększenie worka mosznowego. Jednak skóra wokół miejsca chorobowego pozostaje gładka, niezaczerwieniona, nie odnotowuje się też problemów z oddawaniem moczu. Zazwyczaj też jednostronne obrzmienie nie jest bolesne, ale na tyle widoczne, że w końcu pacjent trafia do lekarza. W rzadkich przypadkach nagromadzenie się płynu w mosznie uciska jądra i może dojść do ich bolesności, np. podczas uprawiania sportu. Choroba sama w sobie nie jest niebezpieczna, lekarze są jednak zdania, że nadmierne nagromadzenie się płynu może zaburzać funkcjonowanie jąder, a przez to wpływać pośrednio na produkcję plemników oraz ich jakość, a co za tym idzie na męską płodność. Poza tym specjalista musi wykluczyć, czy nie ma do czynienia z innymi schorzeniami, które dają podobne objawy jak wodniak, np. przepukliną pachwinową, przepukliną mosznową, zapaleniem jądra lub zapalenie najądrza czy nawet nowotworem jądra.

Leczenie wodniaka jądra polega na zabiegu chirurgicznym. U dzieci operacje wykonuje się nie wcześniej niż po ukończeniu drugiego roku życia. Często do tego czasu wodniak ustępuje samoistnie, np. dzięki wchłonięciu płynu otaczającego jądra lub zamknięciu wyrostka pochwowego. Jeśli jednak zapadnie decyzja o zabiegu chirurgicznym nie ma powodów do obaw – nie jest on skomplikowany

.
W każdej sytuacji, kiedy czujemy że coś z nami jest „nie tak” powinniśmy odwiedzić lekarza. Przekonał się o tym pan Artur, u którego pojawiły się trudności w oddawaniu moczu. Urolog, podczas badania per rectum wykrył nieprawidłowości w budowie prostaty. a badanie PSA wykazało podwyższenie poziomu jego stężenia we krwi. Biopsję prostaty można wykonywać wielokrotnie.W trakcie tego badania pobiera się niewielki fragment prostaty do badania mikroskopowego. Pobrane wycinki prostaty służą do rozpoznania raka gruczołu krokowego.

Po pobraniu wycinki gruczołu krokowego są wysyłane do pracowni histopatologicznej, gdzie są oceniane przez biegłego lekarza. Histopatolog podaje wynik biopsji gruczołu krokowego w tzw. skali Gleasona. Skala ta służy do określenia dwóch dominujących pod względem objętości typów komórek nowotworowych i bezpośrednio koreluje z rokowaniem choroby. W oparciu o wynik biopsji pacjent jest kwalifikowany do dalszego leczenia.

Rak prostaty jest podstępnym nowotworem o charakterze złośliwym, który we wczesnej fazie nie daje żadnych objawów. W Polsce zapada na niego 20-100 tys. mężczyzn. Najczęściej pojawia się u panów w okolicach 50. roku życia i jest na drugim miejscu wśród nowotworów, które są przyczyną śmierci mężczyzn. Dlatego tak ważne są badania profilaktyczne, które pozwolą wykryć zmiany chorobowe we wczesnym etapie stanu prostaty. Bez obaw! Jeżeli macie jakiekolwiek obawy, bez wahania proście lekarza rodzinnego o skierowanie do specjalisty na biopsję prostaty.

Zupełnie inną przypadłość miała Pani Irena. W trakcie badania urologicznego, wykryto u niej tzw mięsko cewkowe.
Mięsko cewkowe jest najczęstszym guzem łagodnym ujścia zewnętrznego cewki moczowej u kobiet. Mięsko cewkowe najczęściej występuje u starszych kobiet i ma postać niewielkiego uwypuklenia śluzówki ujścia zewnętrznego cewki moczowej.

Mięsko cewkowe jest tkliwe przy dotyku i często samoistnie powoduje niewielkie krwawienie co jest najczęstszą przyczyną zgłoszenia się pacjentki do urologa. 

Za mechanizm powstania mięska cewkowego przyjmuje się wynicowanie śluzówki cewki moczowej, któremu towarzyszy przewlekły stan zapalny. 

Leczenie mięska cewkowego jest operacyjne w przypadku gdy jest objawowe lub istnieje podejrzenie procesu nowotworowego.

Informacje użyte w powyższym tekście pozyskaliśmy z kaliskiej Kliniki Kalmedica która oferuje szeroki zakres usług, obejmujący m.in. profilaktykę prozdrowotną, rożne specjalizacje medyczne, rehabilitację, a także dziedziny zabiegowe. Kalmedica , Jako jedyny ośrodek w naszym regionie usuwa trzeci migdałek w znieczuleniu ogólnym.

Kalmedica zapewnia indywidualne podejście do każdego Pacjenta oraz szybkie terminy realizacji procedur medycznych.

Klinika Kalmedica mieści się przy ul. Częstochowskiej 71-75.

Numer telefonu do rejestracji do Poradni/Pracowni Specjalistycznych:
tel.: (62) 502 46 61
email: rejestracja@kalmedica.com.pl
www.kalmedica.pl
www.okulus.com.pl

Zobacz także
Thumb obraz1
Czy będzie pierwszym kaliszaninem na Mount Everest?
Thumb mim pr%c3%b3ba prasowa 2
Jedna z najważniejszych powieści XX wieku już w ...
Thumb 48275221 747200885659523 7025067599914336256 n
Wypadek w Kościelnej Wsi. Osobówka zderzyła się ...

Nie ma możliwości komentowania tego artykułuThumb zrzut ekranu 2017 11 02 o 16.08.20

Zamieszkaj na Osiedlu Panorama Park II

Article xe1s0459

Festiwal Smaku w Cafe.Calisia.pl
Thumb zdjecie 2
Msm icon 30
Organizacja Imprez Turystycznych ,,BŁĘKITNA’’
Thumb matuszk fizjoterapia uslugi
Msm icon 30
Gabinet Fizjoterapii Estetycznej i Medycznej Matuszak
Thumb zrzut ekranu 2017 11 14 o 13.36.07
Msm icon 30
SHADE Studio Fryzjersko – Trychologiczne
Thumb dominos
Msm icon 30
Domino's - doskonali w smaku, szybcy w dostawie!
Thumb obrazek 4
Msm icon 30
NZOZ Dentical
więcej»
Bico australia 20131216 146n120