“Zdrowy owoc dla dzieci z powiatu” to akcja zainicjowana przez starostę kaliskiego Krzysztofa Nosala, która ma na celu propagowanie zdrowych nawyków żywieniowych wśród młodych mieszkańców powiatu kaliskiego. Świeże jabłka pochodzące z naszego regionu to świetne i przede wszystkim bardzo korzystne dla organizmu uzupełnienie codziennego jadłospisu, dlatego w ramach akcji rozdawane będą owoce w szkołach na terenie powiatu.

Article img 0023
fot. Michał Kraszkiewicz/Starostwo Powiatowe

Jako pierwsza na apel Starosty Kaliskiego odpowiedziała Aleksandra Wróblewska prowadząca gospodarstwo ogrodnicze w Gminie Opatówek , która przekazała przepyszne jabłka z własnych sadów dla 40-osobowej delegacji dzieci polskiego pochodzenia z Naddniestrza, w Mołdawii, która od soboty przebywa na terenie naszego powiatu.

- Chętnie włączam się w takie akcje zdrowego żywienia , bo wiem jak ważne jest budowanie zdrowych nawyków u dzieci. Cieszę się, że mogliśmy w ten sposób wesprzeć również dzieci z Mołdawii – mówi Aleksandra Wróblewska.

Aleksandra i Paweł Wróblewscy prowadzą wraz z rodzicami gospodarstwo rolno – ogrodnicze o łącznej powierzchni 30ha w miejscowości Opatówek. Produkowane są w nim głównie owoce: jabłka, wiśnie, śliwki i gruszki oraz zboża.

Akcja „Zdrowy owoc dla dzieci z powiatu“ będzie kontynuowana tuż po rozpoczęciu nowego roku szkolnego. Właśnie wtedy, władze samorządowe wraz z przedsiębiorcami, którzy włączą się w przedsięwzięcie, odwiedzą placówki szkolne w powiecie kaliskim i przekażą kolejne partie owoców, namawiając przy tym młodzież do kształtowania zdrowych nawyków żywieniowych.

Skąd taki pomysł? Zdrowa żywność w dzisiejszych czasach, szczególnie wśród przedstawicieli młodego pokolenia, zdecydowanie przegrywa walkę ze słodyczami i fastfoodami. Niewiele dzieci potrafi się oprzeć silnej pokusie spożywania nadmiernej ilości produktów wysoko przetwożonych. To prawdziwe “bomby kaloryczne”.

- Postanowiliśmy wyjść z tym pomysłem do młodzieży, bo w dobie postępu cywilizacyjnego, przedstawiciele młodego pokolenia mają bardzo mało ruchu, który przegrywa walkę z technologią. Do tego dochodzi bardzo złe odżywianie, co sprawia, że obserwując młodzież szkolną można zauważyć ogromną plagę otyłości. Chcemy zatem namawiać młodych mieszkańców powiatu do zwrócenia uwagi na spożywane jedzenie. Uznaliśmy, że warto zachęcać, wykorzystując do tego owoce, bo są smaczne i jednocześnie bardzo zdrowe – tłumaczy Starosta Kaliski Krzysztof Nosal.

Korzyści płynące z jedzenia jabłek:

- sprzyjają, żelaznemu zdrowiu, bo zawierają cenne witaminy, minerały, antyutleniacze i błonnik,
- pomagają w utrzymywaniu prawidłowego poziomu cholesterolu,
- są niskokaloryczne i zawierają błonnnik – dzięki temu wspomagają odchudzanie,
- są świetną i tanią przekąską, bo można je nabyć wszędzie i w dobrej cenie,
- dużo zawartego w nich wapnia wpływa na wzmocnienie włosów, zębów i paznokci,
- można z nich nawet zrobić chipsy, i to w dodatku zdrowe.

Zobacz także
Thumb article grandma 499167 960 720
Wszystkiego najlepszego dla wszystkich Babć!
Thumb 019c
Młodzież z Diecezji Kaliskiej w Panamie
Thumb czo%c5%82o
Koncert Pieśni i Piosenek Patriotycznych w wykon...
Drogi Użytkowniku Portalu Calisia.pl! Zanim opublikujesz komentarz POMYŚL, czy jest on rzeczowy w kontekście artykułu, pod którym chcesz go zamieścić! Czy nie obrażasz kogoś lub nie naruszasz dóbr osobowych innych ludzi? Pamiętaj, że nawet w Sieci nie jesteś anonimowy!

Uwaga: Komentarze zamieszczane na www.Calisia.pl przez użytkowników nie są na bieżąco moderowane. Jeśli zauważysz wpis obrażający kogokolwiek możesz: zgłosić obraźliwy komentarz do usunięcia mailem na adres redakcja@calisia.pl. Zareagujemy najszybciej jak jest to możliwe.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Portalu, za treść których Calisia.pl nie ponosi odpowiedzialności. Portal zastrzega sobie prawo do usuwania obraźliwych wpisów. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie prawo lub dobre obyczaje, zawiadom nas o tym.
Thumb zrzut ekranu 2017 11 02 o 16.08.20

Zamieszkaj na Osiedlu Panorama Park II

Article 49937968 2456667807695012 2560500648214790144 n

Zimowy Festiwal Kawy
Thumb elena logo big
Msm icon 30
ELENA - Kolagenum i naturalne dodatki do żywności
Thumb towers
Msm icon 30
Sklep Bico Australia
Thumb borowiak nieruchomos%cc%81ci kalisz logo
Msm icon 30
Borowiak Nieruchomości
Thumb mika
Msm icon 30
Mika-Stal
Thumb zrzut ekranu 2017 10 24 o 14.19.59
Msm icon 30
Laser Delux – Gabinet Kosmetyki Laserowej
więcej»
Bico australia 20131216 146n120