Zmieni się Główny i Nowy Rynek. Rząpie zostanie. Umowa z SARP podpisana

2019-05-23 11:00:00 BK

Parking podziemny oraz elementy handlowe i rekreacyjne na Nowym Rynku, wyeksponowanie Rząpi na Głównym Rynku – to plany miasta na przekształcenie przestrzeni, która jest sercem Kalisza. Projekt przygotują architekci ze Stowarzyszenia Architektów Polskich, w ramach podpisanej umowy.

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

- Podpisaliśmy umowę ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich na opracowanie konkursu dotyczącego Głównego Rynku oraz Nowego Rynku. Nie było to proste zadanie. Kilka tygodni a nawet miesięcy trwała sama procedura uzgodnienia zapisów umowy, na podstawie której SARP może przystąpić do opracowania warunków wyjściowych dla projektantów. Będziemy starać się w lipcu ogłosić konkurs – mówił prezydent Kalisza Krystian Kinastowski. - My ze swojej strony, dzięki opracowaniu Pana Macieja Błachowicza przygotowaliśmy rys historyczny przestrzeni, która zostanie objęta konkursem.

Przedmiotem umowy, jaką Miasto Kalisz zawarło 24 kwietnia z poznańskim oddziałem Stowarzyszenia Architektów Polskich jest przygotowanie, zorganizowanie, przeprowadzenie i rozstrzygnięcie konkursu na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej zagospodarowania Głównego Rynku oraz Nowego Rynku wraz z łączącą je ulicą Kanonicką.

- Mamy wrażenie, że te przestrzenie ze sobą nie współpracują. Wynika to z obecnej funkcji jakie one pełnią. Zadaniem architektów, oprócz zaprojektowania odpowiedniej posadzki, rozwiązań formalnych czy zaproponowania komunikacji, ruchu pieszych czy ograniczenia ruchu samochodów, będzie zaproponowanie nowych propozycji w zakresie funkcji poszczególnych placów – mówił Krystian Kinastowski.

Miasto planuje stworzenie parkingu podziemnego na Nowym Rynku. Plac ten będzie też nadal pełnił funkcje handlowe. - Badamy w tej chwili możliwości finansowania takiej inwestycji w formule Partnerstwa Publiczno-Prywatnego. Chcielibyśmy, żeby ten plac nie był betonową pustynią z ławkami. Chcemy aby była to w pełni funkcjonalna przestrzeń dla mieszkańców Kalisza, wyposażona w małą architekturę, w zieleń, ale uważamy, że ta funkcja komercyjna i handlowa musi zostać – mówił prezydent.

W przypadku Głównego Rynku wiemy, że zabytkowe Rząpie pozostanie w jego przestrzeni i zostanie wyeksponowane.

_- Rząpie zostało wpisane do rejestru zabytków i jest unikatowe w skali kraju. Jego prezentacja musi zostać uwzględniona w koncepcji i jest to jedno z zadań dla architektów, którzy staną do konkursu. Podobnych rozwiązań architektonicznych w całej Polsce jest wiele. Projektanci z „dziurelli”, którą postrzegano jako problem, mają szansę zrobić atut, który będzie przyciągał na Główny Rynek mieszkańców i turystów – mówił prezydent.

Autor pracy, którą sąd konkursowy wskaże jako najlepszą, otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 45 tysięcy złotych. Zostanie także zaproszony, w trybie zamówienia z wolnej ręki, do negocjacji umowy na szczegółowe opracowanie swojej pracy, obejmujące w szczególności wykonanie niezbędnej dokumentacji projektowej oraz pełnienie nadzoru autorskiego. Wykonawcy opracowań uhonorowanych drugą i trzecią nagrodą, a także wyróżnionych, również otrzymają nagrody finansowe. Na wszystkie Miasto Kalisz przeznaczy pulę 120 tysięcy złotych.

Konkurs ma zostać ogłoszony w lipcu. Do końca 2019 roku poznamy jego zwycięzcę.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować