Źródła do historii Kalisza i ziemi kaliskiej 1945-1989

2015-11-07 07:44:00 Archiwum Państwowe w Kaliszu

W piątek, 13 listopada 2015 r., Archiwum Państwowe w Kaliszu organizuje ogólnopolską konferencję popularno-naukową pt. „Calisiana rozproszone w archiwach polskich (1945-1989)”. Jest ona kontynuacją cyklu „Calisiana rozproszone”, rozpoczętego w 2011 r. z okazji 60-lecia archiwum. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do sali recepcyjnej kaliskiego ratusza o godz. 10.00.

fot. Archiwum Państwowe
fot. Archiwum Państwowe

Tegorocznym głównym założeniem organizatorów jest przedstawienie źródeł do historii Kalisza i ziemi kaliskiej z lat 1945-1989, wytworzonych przez aparat władzy komunistycznej: Urząd Bezpieczeństwa, Służbę Bezpieczeństwa, Polską Zjednoczona Partię Robotniczą, a rozproszonych w różnych archiwach na terenie całej Polski. Źródła te w dużej mierze dotyczą również opozycji, począwszy od partyzantki ukrytej w lasach, a skończywszy na działaczach NSZZ „Solidarność”. Nabiera to szczególnego wymiaru w roku obchodów 35. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność”.

Podczas konferencji zostanie wygłoszonych 11 referatów przez reprezentantów: Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie, oddziałów tej instytucji w Łodzi, Poznaniu, Wrocławiu; Archiwum Wojskowego w Oleśnicy; Archiwum Akt Nowych; Narodowego Archiwum Cyfrowego; Archiwum Państwowego w Poznaniu; Archiwum Państwowego w Kaliszu.

Zaproszenia do Komitetu Honorowego konferencji przyjęli: Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych dr hab. Władysław Stępniak; Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Łukasz Kamiński; Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak; Prezydent Miasta Kalisza Grzegorz Sapiński; Senator RP wybrany w pierwszych wolnych wyborach w Polsce w 1989 r. prof. dr hab. Jerzy Pietrzak; pierwszy Wojewoda Kaliski w wolnej Polsce Antoni Pietkiewicz.

Podczas konferencji, w obecności recenzentów prof. dr hab. Krzysztofa Stryjkowskiego i prof. dr. hab. Jerzego Pietrzaka, zostanie zapromowana książka, będąca efektem prac nad wystąpieniami poszczególnych prelegentów. Będzie to pierwsze na rynku wydawnictwo dotyczące źródeł do historii Kalisza z lat powojennych, rozproszonych w archiwach polskich.

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych najnowszą historią Kalisza i regionu kaliskiego do wzięcia udziału w konferencji, która rozpocznie się o godz. 10.00, w piątek 13 listopada w sali recepcyjnej kaliskiego ratusza.

Program konferencji:
• Otwarcie konferencji – Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych
dr hab. Władysław Stępniak i Dyrektor Archiwum Państwowego w Kaliszu
dr Grażyna Schlender.

• Wystąpienia konferencyjne:
1) Źródła do dziejów Kalisza, w okresie 1945-1989, w zasobie Archiwum Akt Nowych, Casus partii politycznych. Studium przypadku – Włodzimierz Janowski(Archiwum Akt Nowych)
2) Żołnierze Wyklęci ziemi kaliskiej w aktach Archiwum Wojskowego w Oleśnicy – Łukasz Trznadel (Archiwum Wojskowe w Oleśnicy)
3) Stan i ruch akt archiwalnych Służby Bezpieczeństwa Wydziału „C” KW MO/WUSW w Kaliszu w latach 1975-1988, na podstawie materiałów zachowanych w archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie – Stanisław Koller (Instytut Pamięci Narodowej w Warszawie)
4) Calisiana w zbiorach archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie.
Rekonesans archiwalny – Paweł Tomasik (Instytut Pamięci Narodowej w Warszawie)
5) Źródła do dziejów Kalisza po 1945 r., przechowywane w zasobie Narodowego Archiwum Cyfrowego – Katarzyna Kalisz (Narodowe Archiwum Cyfrowe)
6) Źródła do dziejów NSZZ „Solidarność” w zasobie Archiwum Państwowego w Kaliszu – Piotr Falkowski (Archiwum Państwowe w Kaliszu)

• Przerwa na kawę (20 min.)
7) Materiały Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej w zasobie Archiwum Państwowego w Kaliszu – Grzegorz Waliś (Archiwum Państwowe w Kaliszu)
8) Materiały źródłowe do dziejów miasta Kalisza i powiatu kaliskiego po 1945 r.w zasobie Archiwum Państwowego w Poznaniu – Zofia Wojciechowska (Archiwum Państwowe w Poznaniu)
9) Dokumentacja kaliska przechowywana w poznańskim Oddziale IPN
Piotr Orzechowski (Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu)
10) Akta Wojewódzkiego Urzędu Spraw Wewnętrznych w Kaliszu w zasobie
archiwalnym Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi – Robert Rabiega
(Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi)
11) Źródła do dziejów Kalisza i terenów podległych administracyjnie w zasobie archiwalnym IPN we Wrocławiu – Kamil Stiel (Instytut Pamięci Narodowej Oddział we Wrocławiu)

• Podsumowanie konferencji i promocja wydawnictwa pt. Calisiana rozproszone w archiwach polskich (1945-1989) – dr Grażyna Schlender, prof. dr hab. Jerzy Pietrzak, prof. dr hab. Krzysztof Stryjkowski.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować