Czy wiecie skąd wzięło się powiedzenie “Czytać od deski do deski”? W średniowieczu książki oprawiane były właśnie w deski pokryte skórą i zdobieniami. Książki bywały tak cenne, że przykuwano je łańcuchami do regałów. Niezwykłą historię księgi poznajemy w weekend w Rezerwacie Archeologicznym na Zawodziu! Zapraszamy – niedziela, 13 sierpnia, godzina 14:00!

Article dsc 3435
fot. Błażej Krawczyk

- Zwykła książka pisana przez mnicha mogła być warta więcej niż jedna wioska z wyposażeniem. To nie był tylko przedmiot wypełniony literami, językiem religijnym, ale przede wszystkim bilet do świata zachodu, chrześcijańskiego – mówi Tomasz Potemkowski, Kaliscy Wojowie Grodziska Zawodzie.

- Pisanie nie było tak szybkie jak obecnie, kiedy mamy do dyspozycji długopisy czy komputery. Był to długi proces. Jedna litera powstawała przy pomocy 3 a nawet 4 ruchów ręką. Było to bardziej przerysowywanie tekstu niż przepisywanie wyuczonych słów. Często panowały rygorystyczne zasady, kiedy mnich za zapamiętanie przepisywanego tekstu mógł otrzymać pokutę. Zakonnicy często przepisywali księgi, które zawierały treści autorstwa starożytnych filozofów, które nie musiały być w zgodzie z nauką kościoła – opowiada Tomasz.

Przeciętnie mnich spędzał przy pisaniu 6 godzin dziennie. W ciągu życia mógł przepisać nawet 40 ksiąg.

Jednym z materiałów, na których pisano w średniowieczu była kozia skóra. Pozbawiona sierści, mięsa, wysuszona i naciągnięta, była później polerowana pumeksem i nacierana kredą.

Księga powstawała dzięki pracy rąk wielu ludzi, którzy wnosili do niej różne elementy. Rubrykant odpowiedzialny był za zaznaczanie istotnych treści, przy pomocy czerwonych liter. Iluminator miał za zadanie upiększyć księgę. Tworzył wszelkie ozdoby, iluminacje nanosił płatki złota na fragmenty liter.

O tym czym pisano i jak dowiecie się podczas warsztatów w Rezerwacie Archeologicznym na Zawodziu, w niedzielę, 13 sierpnia od godziny 14:00 do 17:00. Zapraszamy!

Zobacz także
Thumb img 9092
Radiowa Dwójka na Głównym Rynku w Kaliszu!
Thumb img 8861
2 lata parkrun w Kaliszu! [Dużo zdjęć]
Thumb czo%c5%82o 2
Politycy „grają” zwierzętami ze schroniska? „Kie...

Komentarze

  • P?s=64&d=identicon&r=pg

    Zwykły mechanizm rynkowy działał. Książek było mało, np. 1 na miasto, a ziemi, szczególnie nieużytków było w bród. Często krytykuje się Kościół, szczególnie Ci co się na historii nie znają, że tyle ziemi posiadał. Ta ziemia była nic nie warta, dopiero ją zagospodarowywano, zakładano wsie, wykupywano niewolników, jeńców od książąt i z niech wioski zakładano, itd. To chrześcijaństwo i Kościół robił. A krytykuje się Kościół, że ciemnotę głosił. Takie trendy pojawiły się w oświeceniu, bo tę ciężką pracę Kościoła postanowiono ukraść i się na przejmowaniu (kradzieży) majątków dorabiać (rewolucja francuska).
    Dzisiaj też nieużytki są nic nie warte i ich nikt nie chce, a jak je urządzisz to od razu są setki chętnych na nie.
Drogi Użytkowniku Portalu Calisia.pl! Zanim opublikujesz komentarz POMYŚL, czy jest on rzeczowy w kontekście artykułu, pod którym chcesz go zamieścić! Czy nie obrażasz kogoś lub nie naruszasz dóbr osobowych innych ludzi? Pamiętaj, że nawet w Sieci nie jesteś anonimowy!

Uwaga: Komentarze zamieszczane na www.Calisia.pl przez użytkowników nie są na bieżąco moderowane. Jeśli zauważysz wpis obrażający kogokolwiek możesz: zgłosić obraźliwy komentarz do usunięcia mailem na adres redakcja@calisia.pl. Zareagujemy najszybciej jak jest to możliwe.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Portalu, za treść których Calisia.pl nie ponosi odpowiedzialności. Portal zastrzega sobie prawo do usuwania obraźliwych wpisów. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie prawo lub dobre obyczaje, zawiadom nas o tym.
Thumb zrzut ekranu 2017 11 02 o 16.08.20

Zamieszkaj na Osiedlu Panorama Park II

Article xe1s0459

Festiwal Smaku w Cafe.Calisia.pl
Thumb towers
Msm icon 30
Sklep Bico Australia
Thumb 422176 271829882929891 753863972 n
Msm icon 30
EURO KEBAB
Thumb dominos
Msm icon 30
Domino's - doskonali w smaku, szybcy w dostawie!
Thumb obrazek 4
Msm icon 30
NZOZ Dentical
Thumb obrazek 62
Msm icon 30
Ignaszak - Salony Audi, VW i Skody
więcej»
Bico australia 20131216 146n120