13 sierpnia, 381. Kaliska i 27. Diecezjalna Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę dotarła do celu. W tym roku w pielgrzymce uczestniczyło 2 tys. 146 osób w 24 grupach. Pielgrzymi szli pod hasłem: „Wolność”.

Article img 4103c m
fot. Radio Rodzina Diecezji Kaliskiej

Pątników u szczytu drogi witał bp o. Łukasz Buzun, bp pomoc. diec. kaliskiej. - Cieszymy się, i ja przeżywam radość, że jest tyle osób, które angażują się w pielgrzymkę, i co roku w niej uczestniczą. Są osoby nowe, ale też są osoby, które pielgrzymują od wielu lat. Ta wspólnota modlitwy jest potrzebna każdemu człowiekowi, a czas pielgrzymki to jest wysiłek, który jest później nagrodzony radością.

Ten rok pielgrzymowania był wyjątkowy – w diecezji trwa nadzwyczajny rok św. Józefa Kaliskiego. - To jest dla nas pielgrzymka dziękczynna, bo mamy za co dziękować. Dziękujemy za to, że Ojciec Święty ustanowił dla diecezji kaliskiej, dla sanktuarium kaliskiego rok św. Józefa, że to jest Sanktuarium Narodowe – tak to zostało określone przez Ojca Świętego Franciszka. To naprawdę wydaje piękne owoce w diecezji. Jest wiele pielgrzymek do św. Józefa, to jest ogromne bogactwo – podkreślał bp Łukasz Buzun.

Pątnicy po powitaniu wypuścili 1000 balonów różowych i niebieskich.

Szczególnym akcentem pielgrzymki był obraz św. Józefa, który pielgrzymi nieśli całą drogę. - Na przedzie naszej pielgrzymki wchodzi obraz św. Józefa – ten, który na co dzień znajduje się w Seminarium Duchownym, a poprzez lata peregrynował po wszystkich parafiach naszej diecezji, po wszystkich wspólnotach zakonnych, świeckich, także można powiedzieć, że był w każdym zakątku naszej diecezji. Dzisiaj chcieliśmy w taki sposób widzialny pokazać, że właśnie św. Józef z Kalisza, z Narodowego Sanktuarium św. Józefa przychodzi do Narodowego Sanktuarium Matki Bożej, do swojej małżonki, w tej Ikonie św. Rodziny do Ikony Jasnogórskiej – tłumaczy ks. Rafał Grzęda, kierownik pielgrzymki.

W tym roku w pielgrzymce uczestniczyło 2 tys. 146 osób w 24 grupach. Pielgrzymi szli pod hasłem: „Wolność”. - Tegoroczne pielgrzymowanie jest dla nas szczególne – raz, że wpisuje się setną rocznicę odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę, ale w naszej diecezji przeżywamy szczególny czas Nadzwyczajnego Roku św. Józefa ogłoszonego przez papieża Franciszka. Dlatego w tym haśle, które wybraliśmy na ten rok, haśle ‘Wolność’, z jednej strony nawiązujemy do wolności Ojczyzny, ale z drugiej strony do tego, że Bóg, kiedy zapraszał św. Józefa do swojej misji, aby był opiekunem Pana Jezusa, to przez tę decyzję też był wolny – opowiada ks. Rafał Grzęda.

Pielgrzymi nieśli 100 flag w 100-lecie odzyskania niepodległości, 50 flag biało-czerwonych i 50 flag powstańców wielkopolskich.

Pielgrzymi diec. kaliskiej nie kończą wędrówki na Jasnej Górze, ponieważ drogę do domu również pokonują pieszo. Łącznie jest to ok. 320 km.

Pielgrzymom w drodze towarzyszyło 42 księży, 7 diakonów, 19 kleryków oraz 12 sióstr zakonnych. Do pieszych pielgrzymów dołączyły 2 grupy rowerowe – 170 osób.

- Kaliska pielgrzymka na Jasną Górę jest najstarsza w Polsce, bo datowana już 381 lat temu, ale pierwsza wzmianka już była w 1607 r., ma 411 lat w tym roku. I zawsze idzie pod tym odwiecznym, hasłem ‘Od św. Józefa do Maryi i od Maryi do św. Józefa’, bo również wraca i to jest fenomen, bo nie wszystkie pielgrzymki wracają – podsumowuje ks. prał. Jacek Plota _- Kalisz i Jasna Góra to dwa Narodowe Sanktuaria, o Jasnej Górze się mówi Polska Kana, a o Kaliszu się mówi Polski Nazaret. Nawet te dwie wieże charakterystyczne kaliskiej Bazyliki i ta jasnogórska, oczywiście wyższa, są podobne.

Zobacz także
Thumb prof. miko%c5%82aj knaflewski i wicemarsza%c5%82ek krzysztof grabowski z laureatami xviii edycji konkursu
Konkurs Wielkopolski Rolnik Roku - To już 18 lat!
Thumb dsc 7380 oooaqamgphgxr7ylzji
Świt odprawiony z kwitkiem. Ważna wygrana KKS-u
Thumb dsc02222
Wiceminister Spraw Zagranicznych i wielkopolski ...

Komentarze
Drogi Użytkowniku Portalu Calisia.pl! Zanim opublikujesz komentarz POMYŚL, czy jest on rzeczowy w kontekście artykułu, pod którym chcesz go zamieścić! Czy nie obrażasz kogoś lub nie naruszasz dóbr osobowych innych ludzi? Pamiętaj, że nawet w Sieci nie jesteś anonimowy!

Uwaga: Komentarze zamieszczane na www.Calisia.pl przez użytkowników nie są na bieżąco moderowane. Jeśli zauważysz wpis obrażający kogokolwiek możesz: zgłosić obraźliwy komentarz do usunięcia mailem na adres redakcja@calisia.pl. Zareagujemy najszybciej jak jest to możliwe.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Portalu, za treść których Calisia.pl nie ponosi odpowiedzialności. Portal zastrzega sobie prawo do usuwania obraźliwych wpisów. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie prawo lub dobre obyczaje, zawiadom nas o tym.
Thumb zrzut ekranu 2017 11 02 o 16.08.20

Zamieszkaj na Osiedlu Panorama Park II

Article 49937968 2456667807695012 2560500648214790144 n

Zimowy Festiwal Kawy
Thumb mika
Msm icon 30
Mika-Stal
Thumb logo  1
Msm icon 30
CAFE CALISIA.PL - Kawiarnia i Internet
Thumb matuszk fizjoterapia uslugi
Msm icon 30
Gabinet Fizjoterapii Estetycznej i Medycznej Matuszak
Thumb logo top
Msm icon 30
DESTINO Nieruchomości
Thumb v1
Msm icon 30
Suknie Ślubne - Pracownia Krawiecka Emilia Elżbieta Błaszczyk
więcej»